شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
۰ نفر

حوادث گوناگون طبیعی که باعث کنار هم ماندن اجباری زوج‌ها می‌شوند یک نتیجه پیش‌بینی‌نشده هم دارند: افزایش فرزندآوری، اما آیا قرنطینه کرونا هم چنین اثری خواهد داشت؟

coronavirus baby

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث‌دی یک بررسی جدید از پژوهشگران دانشگاه فلورانس در ایتالیا نشان می‌دهد که پاندمی کووید-۱۹ ممکن است به چنین نتیجه‌ای منجر نشود، اما چرا؟

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که نگرانی‌های مربوط به مشکلات اقتصادی در آینده و پیامدهای بارداری باعث شده است زوج‌ها علاقه‌ای به فرزندآوری نشان ندهند.

مصاحبه‌های آنلاین این پژوهشگران با ۱۵۰۰ نفر نشان داد که حدود ۸۲ درصد از افراد مورد پرسش قرار گرفته قصدی برای فرزندآوری در دوران پاندمی کرونا ندارند.

این نظرخواهی در سومین هفته قرنطینه در ایتالیا انجام شد و زنان و مردانی را در برمی‌گرفت که دست کم برای یکسال رابطه پایدار داشتند.

از میان ۲۶۸ فرد مشارکت‌کننده که پیش از شیوع کرونا قصد بچه‌دار شدن داشتند، بیش از یک سوم گفتند که پس از شیوع بیماری قصد بچه‌دار شدنشان را کنار گذاشته‌اند. دلایل اصلی نگرانی این زوج‌ها مشکلات اقتصادی دنیا (۵۸ درصد) و عوارض بالقوه بارداری (۵۸ درصد) ناشی از ویروس جدید کرونا بود.

گرچه تقریبا نیمی از افرادی که به این نظرخواهی پاسخ دادند، شغل یا درآمدشان را از نداده بودند، اما «ترس از ناپایداری‌ اقتصادی فوری و آینده باعث شد بود که افرادی به دنبال بارداری بودند، در ۵۸ درصد موارد قصدشان را کنار بگذارند.»

جالب این بود که ۱۴۰ نفر از این افراد (۱۱.۵ درصد)- اغلب زنان- تمایل جدید به بچه‌دار شدن در دوران قرنطینه را اعلام کرده بودند، و دلیل آن را «خواست تغییر» (۵۰ درصد) و «نیاز به مثبت بودن» (۴۰ درصد) اعلام کردند.

اما فقط شش نفر از این ۱۴۰ نفر یعنی (۴.۳ درصد) واقعا تلاش کرده بودند که در جریان قرنطینه باردار شوند.

پژوهشگران همچنین از این افراد درباره فعالیت‌های آمیزشی‌شان پرسش کرده بودند و دریافتند دو سوم افرادی که میلی به بچه دار شدن پیش و در حین شیوع بیماری نداشته، کاهشی در فعالیت‌های آمیزشی‌شان گزارش نمی‌کنند. همین موضوع درباره ۶۰ درصد افرادی که قصد بچه‌دار شدن داشتند، هم صادق بود.

این پژوهشگران می‌گویند هنوز روشن نیست که این یافته‌ها به تغییرات عمده‌ای در میزان تولد بچه‌ها در آینده نزدیک منتهی خواهد شد.

کد خبر 509833

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha