عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره روند اپیدمی کووید ۱۹ در فصل تابستان، گفت: ویروس کرونا نسبت به تغییرات درجه حرارت چندان حساس نیست. تحقیقات نشان داده ویروس تا دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد نیز زنده می‌ماند، بنابراین نباید امیدوار بود که با ۵ یا ۱۰ درجه گرم شدن هوا در وضعیت اپیدمی تغییر چندانی ایجاد شود.

کرونا زندگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری با اشاره به اثر درجه حرارت بر میزان فعالیت ویروس کووید ۱۹ توضیح داد: بهترین شرایط برای فعالیت ویروس کرونا بین منفی ۴ درجه تا حدود ۱۵ درجه بالای صفر است.

وی با بیان اینکه با بالا رفتن دما به تدریج از میزان فعالیت ویروس کاسته می‌شود، ادامه داد: این ویروس تا ۶۰ درجه سانتی‌‍گراد نیز ممکن است تا ۲۰ درصد فعالیت داشته باشد، اما فعالیت آن تقریبا در دمای حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه سانتی‌گراد خاموش می‌شود.

سوری افزود: به همین خاطر استفاده از اتو برای لباس‌ها می‌تواند عامل بیماری‌زایی را از بین ببرد، اما بعید به نظر می‌رسد که تغییرات فصلی اثر خاصی روی روند اپیدمی داشته باشد، البته ممکن است سرعت و شدت اپیدمی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: بهترین شکل ممکن برای مهار اپیدمی، کشف واکسن است، به همین خاطر است که در حال حاضر اکثر کشورهای پیشرفته عمده انرژی خود را معطوف تولید واکسن کرده‌اند و بعید به نظر می‌رسد زودتر از یک سال و نیم دیگر واکسن در اختیار بشر قرار گیرد.

  • خوش خیالی خطرناک

سوری گفت: متاسفانه به نظر می‌رسد در جامعه یک خوش‌خیالی ایجاد شده است و مردم به زندگی عادی خود برگشته‌اند که این مسئله بسیار خطرناک است. به عنوان نمونه در ژاپن شهرهایی هستند که مردم به زندگی عادی خود برگشته‌اند اما نتیجه آن بازگشت مجدد اپیدمی با کشتاری وسیع‌تر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بنابراین خوش خیالی و خوش‌پنداری که در جامعه باعث بازگشت به روال زندگی عادی شده است، بسیار خطرناک است و باید با نظارت کافی، تشدید و تقویت اجرای مقررات طرح فاصله‌گذاری هوشمند و توجه ویژه به گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر مانند سالمندان، دیابتی‌ها و افراد دچار فشارخون، اپیدمی را کنترل کرد.

  • کدام عوامل در انتشار و اپیدمی بیماری‌ها موثرند؟

این پزشک درباره شرایط ایجاد اپیدمی در جوامع اظهار کرد: برای ایجاد یک اپیدمی در جامعه، باید شش شرط وجود داشته باشد و در صورت عدم وجود هر یک از این بخش‌ها اپیدمی رخ نمی‌دهد و برای مقابله با اپیدمی نیز باید کاری کنیم که یک یا چند مورد از این شروط حذف شوند. یکی از این عوامل، عامل بیماری‌زاست و تا زمانی که وجود نداشته باشد اپیدمی رخ نمی‌دهد، پس برای پیشگیری از اپیدمی باید عامل بیماری‌زا را از بین ببریم.

سوری، وجود یک مخزن یا منبع بیماری را از دیگر شروط لازم برای ایجاد اپیدمی عنوان کرد و گفت: منبع یا مخزن کووید ۱۹ انسان‌ها هستند و تا کنون ثابت نشده است که این بیماری از طریق حیوانات نیز منتقل شود. سومین عامل در ایجاد اپیدمی این است که راه خروج عامل بیماری‌زا از مخزن فراهم باشد که در مورد کووید ۱۹ راه خروج عطسه، سرفه و ترشحات است.

  • کرونا از طریق بندپایان، حشرات و مواد غذایی منتقل می‌شود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه انتقال عامل بیماری‌زا را از دیگر عوامل لازم برای ایجاد اپیدمی عنوان کرد و افزود: راه انتقال در برخی از بیماری‌ها ممکن است یک حشره باشد، اما در مورد کووید ۱۹ هنوز ثابت نشده که حشرات یا بندپایان و یا مواد غذایی عامل انتقال بیماری باشند.

این اپیدمیولوژیست راه ورود عامل بیماری‌زا به بدن میزبان جدید را از دیگر ملزومات ایجاد اپیدمی معرفی کرد و گفت: راه ورود عامل بیماری‌زا در کووید ۱۹ از طریق تماس مستقیم و همچنین عدم محافظت بهداشتی کافی است.

سوری درباره آخرین لازمه ایجاد اپیدمی توضیح داد: افراد جامعه باید حساسیت و استعداد کافی را برای ابتلا به بیماری داشته باشند، یعنی اگر همه افراد جامعه در برابر بیماری مقاوم باشند اپیدمی به وجود نمی‌آید، اما در شرایط فعلی همه آحاد بشری در برابر کووید ۱۹ در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند؛ البته در برخی گروه‌ها مانند کودکان شانس ابتلا کمتر و در برخی گروه‌ها بیشتر است.

  • راه جلوگیری از گسترش اپیدمی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: برای پیشگیری از اپیدمی با استفاده از اپیدمی تعداد افراد حساس در برابر بیماری را کمتر می‌کنیم تا آمادگی طبیعی برای ابتلا به بیماری در جامعه کاهش پیدا کند و در صورت عدم دستیابی به واکسن، این کاهش آمادگی برای ابتلا به شکل طبیعی به وجود می‌آید، مانند زمانی که در قرون وسطی بیماری آنقدر شیوع می‌یافت که دیگر فرد حساسی در جامعه باقی نمی‌ماند.

وی اقدامات لازم برای کنترل اپیدمی‌ها را مداخله در این عوامل عنوان کرد و افزود: یکی از کارهایی که برای جلوگیری از گسترش اپیدمی می‌توان انجام داد، کاهش درجه تماس افراد مبتلا با افراد حساس از طریق جلوگیری از ایجاد تراکم جمعیت و شلوغی است.

سوری، جلوگیری از ورود افراد مبتلا به جامعه و جلوگیری از خروج آنان از مناطق آلوده با اقداماتی همچون قرنطینه و همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی را از دیگر راه‌های کاهش اپیدمی عنوان کرد و گفت: با انجام این اقدامات زنجیره انتقال قطع شده و احتمال گسترش بیماری کاهش پیدا می‌کند.

کد خبر 509625

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha