آمریکا در حال خروج سامانه‌های ضد موشکی پاتریوت و تعدادی از نظامیان مستقر در عربستان است

آمريكا عربستان پاتريوت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دویچه‌وله، به گفته چند مقام آمریکایی این کشور در حال خروج سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی است. آمریکا می‌خواهد ده‌ها پرسنل نظامی خود را نیز که پس از حمله به تأسیسات نفتی در عربستان مستقر شده بودند از این کشور خارج کند.

در گزارش روزنامه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت (۷ ماه مه) در این باره آمده است که این تصمیم دولت آمریکا می‌تواند به مثابه پایان تقویت نظامی عربستان در مقابل ایران تلقی شود. 

در این گزارش همچنین آمده است که آمریکا در حال بررسی کاهش "سایر قابلیت‌های نظامی" خود در عربستان سعودی است. 

به گفته مقامات آمریکایی چهار سامانه پاتریوت و ده‌ها نفر از کادر نظامی آمریکایی که پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در این کشور مستقر شده بودند نیز مشمول این تصمیم آمریکا خواهند شد.  

در گزارش وال استریت ژورنال همچنین آمده است آمریکایی‌ها می‌خواهند نیروی دریایی این کشور را در خلیج فارس کاهش دهند. این مقامات گفته‌اند که دو اسکادران جنگنده آمریکایی نیز منطقه را ترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش نشریه یاد شده  تصمیم پنتاگون برای خارج کردن سامانه ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی به دلیل "ارزیابی برخی مقام‌های آمریکایی مبنی بر این است که تهران را دیگر تهدیدی فوری برای منافع استراتژیک آمریکا به شمار نمی‌آورند".

مقامات سعودی از اظهار نظر سریع در باره این خبر خودداری کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که آیا خبر کاهش نیروهای آمریکایی با این ارزیابی ارتباطی دارد یا نه.  

وال استریت ژورنال نوشته است که دولت آمریکا در طی یک سال گذشته به دلیل ادعای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کرده بود. 

همزمان برنامه‌ریزان پنتاگون معتقدند که "منابع نظامی محدود ایالات متحده - از جمله کشتی‌های جنگی و سامانه‌های موشکی پاتریوت - باید به سایر اولویت‌ها از جمله تلاش برای مقابله با گسترش نفوذ نظامی چین در آسیا اختصاص یابد".

کد خبر 509335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =