رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: رونق یافتن فعالیت واحدهای صنعتی نیازمند اجرای سیاست‌های حمایتی در حوزه امور بانکی و تامین اجتماعی است.

صنعتی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمود سیجانی افزود: برخی واحدهای تولیدی استان به علت رکود بازار و عدم فروش محصولات در اثر شیوع ویروس کرونا دچار کمبود نقدینگی شده‌اند و برای حفظ و توسعه فعالیت خود نیازمند حمایت جدی هستند.

سیجانی افزود: همچنین اجرای محدودیت‌های مرزی به دلیل شیوع ویروس کرونا درکشورهای همسایه ایران که بازارهای عمده‌فروش محصولات تولیدی قم هستند، موجب رکود شدید صادرات استان شده‌است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: درحوزه حمایت‌های تامین اجتماعی پیشنهاد این است که بدهی‌های قبلی تأمین اجتماعی واحدهای صنعتی مشمول استمهال شده و به شش ماه پس از پایان بحران کرونا و با امکان تقسیط شش‌ماهه موکول شود.

وی ادامه داد: درچنین شرایطی برای رونق یافتن فعالیت واحدهای صنعتی استان و تحقق جهش تولید نیاز است تا حمایت‌های ویژه‌ای از سوی نظام بانکی، مالیاتی و تامین اجتماعی در سطح ملی و استانی از تولیدکنندگان قمی به عمل آید.

این مسئول بیان کرد: همچنین سازمان تأمین اجتماعی حداقل به مدت چهارماه پس از خروج از دوره کرونا، بدون قید و شرط دفترچه خدمات درمانی بیمه‌شدگان را تمدید نماید. همچنین درحوزه بانکی نیز پیشنهاد می‌شود برای تأمین منابع مالی واحدها، تسهیلات حمایتی ارزان‌قیمت و یارانه دار به‌ویژه تسهیلات ۱۲ درصد به کلیه واحدهای تولیدی به‌ویژه تأمین‌کننده‌های کالاهای ضروری بدون لحاظ تغییرات و ملاحظات اشتغال داده شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: تمدید تسهیلاتی که سررسید تسویه آن‌ها از اسفندماه ۹۸ تا خردادماه ۹۹ است به مدت حداقل شش‌ماه برای واحدهای صنعتی و استمهال اقساط سررسید شده تسهیلات ازاسفند ۹۸ به مدت شش ماه از دیگر طرح‌های حمایتی است که اجرای آن می‌تواند به رونق یافتن فعالیت واحدهای صنعتی استان کمک کند.

وی تصریح کرد: همچنین پیشنهاد می‌شود برای کمک به چرخه تولید استان، چک‌های صادره از ابتدای اسفندماه تا سه ماه پس از خروج بحران کرونا که به دلیل عدم تکاپوی موجودی برگشت می‌خورند، نه‌تن‌ها مشمول محرومیت‌ها و محدودیت‌های قوانین بانکی نشوند، بلکه به دلیل انطباق با شرایط خاص مشمول جرایم و تخلفات قضایی نیز محسوب نشده و محاکم قضایی مهلت حداقل سه‌ماهه پس از دوران مذکور برای آن قایل شوند.

سیجانی ادامه داد: دربخش مالیاتی نیز پیشنهاد می‌کنیم زمان تحویل تراز عملکرد مالی بنگاه‌ها از پایان تیرماه حداقل به پایان شهریورماه یا سه ماه پس از پایان شرایط دوره کرونا موکول گردد.

وی افزود: همچنین در راستای کمک به رونق فعالیت واحدهای صنعتی پیشنهاد می‌شود تا دوره ابراز مالیات بر ارزش‌افزوده فصل قبل تمدید و به پایان شهریورماه موکول شود، دوره بعدی مشتمل بر دوره شش‌ماهه اول سال ۹۹ بوده و تسلیم اظهارنامه مربوطه به پایان آذرموکول گردد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: پیشنهاد دیگر این است که بدهی مالیاتی قبلی بنگاه‌های تولیدی مشمول استمهال شده و به شش ماه پس از بحران کرونا و با امکان تقسیط شش‌ماهه موکول شود. همچنین اجرای این سیاست‌های حمایتی می‌تواند کمک خوبی برای رونق هرچه بیشتر فعالیت واحدهای صنعتی استان و تلاش مضاعف آنان برای تحقق جهش تولید در سال جاری باشد که امیدواریم این مهم به همت همه دستگاه‌های متولی محقق شود.

کد خبر 507986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =