معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: مالچ‌پاشی در مناطق بیابانی که شرایط حاد از جمله ایجاد گرد و غبار دارند استفاده می‌شود و بیابان‌های خراسان شمالی نیاز به این عملیات ندارد.

بیابان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احمد یزدانی افزود: اقداماتی که انجام شده روند بیابان زایی در خراسان شمالی را کند کرده است و شرایط حادی در بیابان‌های استان دیده نمی‌شود.

وی افزود: یکی از ساده‌ترین اقدامات برای تثبیت شن‌های روان و مبارزه با ریزگردها که با صرف هزینه‌ای اندک در مناطق بیایانی مورد استقبال دولت‌هاست، استفاده از روش مالچ (نفتی) پاشی است، اما این کار عوارض جانبی زیادی برای پوشش گیاهی دارد.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.

مناطق متاثر از فرسایش بادی (کانون‌های بحرانی) در استان خراسان شمالی ۹۶ هزار و ۸۶۱ هکتار است که از این میزان ۹۲ هزار و ۶۴۲ هکتار آن در منطقه برداشت و چهار هزار ۲۱۹ هکتار در منطقه رسوب قرار دارد.

عمده اراضی بیابانی استان در حوزه کال شور در سه شهرستان جاجرم، گرمه و اسفراین واقع است.

شور شدن آب‌های سطحی، کمبود بارش‌ها و ضعف در پوشش گیاهی از علل طبیعی در تشکیل نوار بیابانی خرااسان شمالی است و عوامل دیگری همچون چرای بی‌رویه و مستمر دام‌ها، کشاورزی غیر اصولی و کشت بی‌رویه نیز بر تشدید وضعیت این مناطق اثر گذاشته است.

کد خبر 507337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار