مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
۰ نفر

مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: ۲ هزار و ۹۳۶ تن انواع گیاهان دارویی سال ۹۸ در استان برداشت شد.

گیاهان دارویی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  شیما عبدالشاه اظهار کرد:بیش از ۴۵ گونه گیاهان دارویی مانند خارشتر، فلفل ادویه‌ای، سیاه‌دانه، کنجد، زرشک، سیر، سیاه‌دانه و خاکشیر در اراضی کشاورزی استان سمنان کشت می‌شود.

وی اضافه کرد: ناچیز بودن صرفه اقتصادی محصولات زراعی  و محدودیت منابع آبی ضرورت کشت گیاهان مقاوم به کم‌آبی و دارای بازده اقتصادی بالا را دو چندان می کند، کشت گیاهان دارویی از گزینه های مناسب صرفه اقتصادی بالا و سازگار با شرایط آب وهوایی کنونی است.

وی افزود: وسعت کشت گیاهان دارویی در استان سمنان ۲ هزار و ۴۵۹ هکتار است که از این میزان وسعت کشت، یک هزار و ۱۰۰ هکتار مربوط به کشت زیره سبز است.

عبدالشاه خاطرنشان کرد: از مجموع ۲ هزار و ۴۵۹ هکتار وسعت کشت گیاهان دارویی در استان، ۲۴۶ هکتار مربوط به کشت گل محمدی و ۳۲۳ هکتار مربوط به زعفران است.

مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه ۱۴ هکتار از وسعت کشت گیاهان دارویی در استان سمنان مربوط به سیاه‌دانه است، تصریح کرد: سیاه‌دانه در سه شهرستان گرمسار، آرادان و دامغان کشت می‌شود.

وی اضافه کرد: ۶۷ هکتار از وسعت کشت گیاهان دارویی در استان سمنان به کشت کنجد اختصاص دارد و در  شهرستان‌های سمنان، آرادان، شاهرود و میامی کشت می‌شود.

مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: فلفل ادویه‌ای در شهرستان‌های میامی، دامغان و شاهرود کشت می‌شود و ۳۵۳ هکتار از وسعت کشت گیاهان دارویی در استان به این نوع کشت اختصاص دارد.

سه هزارگونه گیاهی در استان سمنان شناسایی شده است که بیش از یکصد گونه این گیاهان از خواص دارویی برخوردار است که کاشت و افزایش سطح زیر کشت این گیاهان علاوه بر توسعه اقتصاد داخلی تاثیر بسزایی در افزایش صادرات غیرنفتی و رهایی از اقتصاد نفتی کشور دارد.

به عقیده کارشناسان در زمان حاضر استان سمنان با دارا بودن ظرفیت‌های قابل توجه در بخش گیاهان دارویی از نظر بهره‌وری از این گیاهان در درمان بیماری ها از جایگاه مناسبی برخوردار نیست که این مهم نیازمند شناسایی دقیق عرصه‌ها و راه‌اندازی واحدهای فرآوری و بسته بندی اینگونه محصولات فرعی است.

متخصصان حوزه کشاورزی معتقدند کشت گیاهان دارویی با کاهش واردات این نوع دارو و جلوگیری از خروج ارز از کشور، توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای مردم به همراه دارد که از سیاست های مهم اقتصاد مقاومتی است.

کد خبر 506379

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سمنان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha