یک روزنامه اصولگرا در یادداشتی ضمن مرور بر عملکرد یکی از سخنرانان جنجالی سال‌های اخیر که میان طیف انقلابی، طرفداران زیادی دارد، عملکرد وی را نقد کرده و تأکید می‌کند: «ساده‌انگاری مسائل، به‌دنبال نشانه‌ها و دست‌های پنهان‌گشتن، آخرالزمانی دیدن تمام موضوعات، شلوغ و پراکنده بحث‌کردن، تقسیم طرفین مسائل به خیر و شر مطلق» نمی‌تواند مخاطبان خوبی پرورش دهد.

رائفی پور

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، روزنامه فرهیختگان در یادداشتی تفصیلی درباره یکی از چهره‌های جنجالی اصولگرایان طی سال‌های اخیر منتشر کرد. او کسی نیست، جز علی‌اکبر رائفی‌پور.

نویسنده در ابتدا به چگونگی به شهرت‌رسیدن او می‌پردازد و در این‌باره می‌نویسد: «او با شور از رازهای نهفته‌ در طراحی اسکناس یک‌دلاری سخن می‌گوید و رمز اعداد ۹ و ۱۱ و ۱۳ و مفهوم آنها در کابالا و فراماسونری و چگونگی پنهان‌کردن این نمادها در طراحی دلار را افشا می‌کند. رائفی‌پور بر پنهان‌کاری آیین‌ها متمرکز بود و می‌کوشید از آنچه او نماد فرقه‌های مختلف به‌خصوص فراماسونری می‌دانست، رمزگشایی کند».

در بخشی از این گزارش با اشاره به اینکه پیشینه رائفی‌پور نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، تأکید می‌شود هرچند اطلاعاتی از سوابق تحصیلی او وجود دارد و گفته می‌شود در یکی از دانشگاه‌ها حسابداری خوانده است، اما وی در شبکه افق صداوسیما به عنوان «استاد دانشگاه، نظریه‌پرداز، پژوهشگر حوزه‌ دشمن‌شناسی و آخرالزمان‌شناسی، بنیان‌گذار مرکز مطالعات آسیای غربی و آفریقای شمالی موسوم به «وانا»، عضو سابق هیئت‌علمی مرکز مطالعات راهبردی آمریکا، ایجادکننده و مدرس واحدهای درسی «دشمن‌شناسی»، «تاریخچه‌ استکبار» و «مدیریت رسانه» در دانشگاه امام صادق(ع)، آینده‌پژوه تحرکات صهیونیسم جهانی و مدیر مؤسسه‌ «مصاف ایرانیان» معرفی شده است.

نویسنده همچنین به ورود رائفی‌پور به حوزه‌های مختلف می‌تازد و از او نقل می‌کند که کار او تهدیدشناسی در سایر حوزه‌هاست.

فرهیختگان در ادامه نقدش تأکید می‌کند «رائفی‌پور همان منهج فکری را که در فراماسون‌شناسی داشته، به تحلیل دیگر حوزه‌ها تسری داده و با همان ابزار وارد این معرکه‌ها شده است. در مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... نیز دیگر از نظر او مسائل چندبعدی و پیچیده نیستند، بلکه مشکلات و تهدیدها ناشی از صف‌آرایی جناح خیر در برابر جناح شر است که باید با رویکرد تهدیدشناسی وارد شد و توطئه‌های شر را باطل کرد».

وی در بخش دیگری از نقدش به رائفی‌پور، می‌نویسد: «این رویه خلاف مشی و مرام رهبری است که فردی، با وجود فقدان تخصص در حوزه‌های مختلف، در جایگاه استادی بنشیند و برای مخاطبان، اظهارفضل کند».

نویسنده با طرح این موضوع که رائفی‌پور خود را آینده‌پژوه معرفی می‌کند و مدعی شده پیش‌تر ظهور داعش را پیش‌بینی کرده است، این ادعای او را به‌سخره می‌گیرد و تأکید می‌کند در هیچ کدام از اظهارات وی، مصداقی برای ادعای او پیدا نمی‌شود.

در بخش دیگری از این نقد به عدم تمایل دیگران برای نقد وی اشاره می‌شود که «یکی از دلایل این موضوع، ادبیات تهاجمی و خشن رائفی‌پور در مقابله با دیگری خود است. «خرحزب‌اللهی»، «سگ‌سکولار»، «سلبریدی» و «غرب‌گدا» از واژگانی است که رائفی‌پور در تخاطب با دیگریِ خود از آنها استفاده کرده است. از سوی دیگر، رائفی‌پور در فضای مجازی هواداران بسیار متعصبی دارد که به کوچک‌ترین نقدی شدیدترین واکنش‌ها را نشان می‌دهند و تا حدی منتقدان را به دالان سکوت هدایت می‌کنند».

این روزنامه واحد موسیقی، واحد کشاورزی و امنیت غذایی، واحد خانواده، واحد نرم‌افزار، واحد دشمن‌شناسی، ساخت سلاح و پرینتر سه‌بعدی و سامانه‌ پاداسکای را تنها ‌بخشی از فعالیت‌های مؤسسه‌ مصاف ایرانیان با مدیریت علی‌اکبر رائفی‌پور دانسته که تحت ‌عنوان فعالیت در حوزه مهدویت و دشمن‌شناسی شکل گرفته و از اینکه مؤسسه‌ای در این همه فعالیت متنوع و بی‌ارتباط به هم ورود کرده ابراز شگفتی کرده است.

به گفته نویسنده، رائفی پور که در سایتش اعلام شده «به سؤالات شخصی و خصوصی در مورد رائفی‌پور پاسخ داده نخواهد شد» در یک سخنرانی جزئیات فیلم خودکشی کاووس سیدامامی را تشریح و در چند توییت متن ایمیل‌های کاوه مدنی را افشا می‌کند. اینها دیگر چیزهایی نیستند که در حوزه‌ صلاحیت و اختیارات یک پژوهشگر، یک سخنران یا مدیر یک مؤسسه‌ خصوصی و غیرانتفاعی باشد! ورود به این مباحث، یعنی واردشدن در بازی امنیتی و نقش کارگزار اطلاعاتی برای خود تعریف‌کردن!

کد خبر 504176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 5
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  27 5
  .فعالین انقلابی فضای مجازی و رسانه باید دست بکار شوند
 • یاسین IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  61 11
  اگه ایشون بدون پشتوانه تخصصی و متخصص ها حرف میزد که خود شماها و‌مخالفینش اولین کسایی بودید که دعوتش میکردید و کاملا تخصصی آبروش رو‌میبردید
 • مجیدم IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  76 10
  استاد رائفی پور گلی از گلهای بهشت است.
  • محمد IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   46 61
   خلی است از خلهای جهنم
 • Matin IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
  42 34
  چشه اصلاح طلبا کورشه بخیل ها
 • خلیل IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  47 43
  این رانفی پور از اون قاضی شریح های زمان سیدالشهداست . نفرین بر این ها
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  42 43
  این هم بازی کثیف افساد طلبان برای انحراف ذهن مردم ایران هستش ، حضراتی که مدعی اصلاح طلبی هستن ، لطفا از کارنامه کاری خود و خدمات شایان !!! به مردم بگویند ، ایشون یه سوال ساده پرسیدن : این حرفارو ول کن ، دلار چنده ؟؟؟؟
  • رامین ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   15 23
   نفرین بر خودت
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  44 5
  دمش کرم، دست غرب گراهای پست وطن فروش را رو کرده شده آدم بد؟
 • حسین AE ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  64 16
  راعفی پور یه آدم دروغگو، خالی بند، متوهم و..... همه این چیزهایی که اصول گرا ها و اصلاح طلب ها میگن هست. بابا چرا یکی پیدا نمیشه بشینه روبروش و باهاش مناظره کنه و ابروش رو ببره.چرا حاضر نیستید. راعفی پور بده چون دزد نیست و به فکر مردم و انقلاب هست و مردم رو نسبت به خیانت های دوستان همیشه در صحنه اگاه میکنه. راستی دلار چند؟ راستی امضای جان کری چی شد؟ راستی چرخ اقتصاد چی شد؟ پاسپورت چی شد؟
 • حامی IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  35 37
  مشکل اینجاست که شخصیت و سواد بالای استاد رائفی و احاطه همه جانبه ایشون به امور ایران و جهان در کنار فعالیتهای علمی ، مذهبی ، مهدوی و افکارنواندیشانه، جذاب و منطقی و بیان نافذ و واضح ایشون چنان سطح توقع ما رو بالا برده که هرکسی رو شایسته انتقاد نمی بینیم
  • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
   8 2
   دمت گرم
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  0 3
  حالا اگه اصلاح طلب بود پدر شو در می آوردند
 • جاسم IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  2 6
  این آقا ازآب گل آلودماهی میگیره
 • مهدی ایرانی IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  8 4
  رائفی پور تنها نیست
 • نواب صفوی IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  7 1
  و باز هم فاز حمله به منتقدین توسط رسانه های خائن و مزدور که منافع خود را در خطر میبینند.
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  2 2
  سلام ، بگمانم نقد هرچیزی وهر کسی خوب است بشرطی که آزاد و بدون حاشیه ایی برای عموم درهر حوزه ای آزاد بود وقتی همه چی امنیتی و برپایه مصلحتی پیش میرود وکسیکه پشتوانه نداشته باشد که حرفی بزند پس لطفا به یکدیگر حمله نکنید که خجالت آوراست بگذارید همینگونه همه بشعورمان توهین کنند که سزاواریم
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  1 10
  فکرمی کنه دوتاکتاب خونده خیلی حالیشه قربون خدابرم هرچی هم گفته همه دروغ ازاب درآمده آبروی این افرادی که درباره همه چیزنظرمی دهندبایدبرود
 • سیدامیرمحمدحسینی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  9 2
  دمت گرم استادرائفی پور ماهرچه داناشدیم ازلطف شمابوده
 • حسن IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
  10 3
  سخنوری یا سخن دانی ،اینکه اقای رائفی پور در هیچ زمینه ای نیست که ورود نکرده باشد .تعدادش نامعلوم بیشمار است ؟ولی بر همگام پوشیده نیست شاید کسانی وی ،منطق وعلمش و سخنان وی را تایید میکند تنها افراد زیر منبری هستن که بنا به قوانین نانوشته زیادی که در این مملکت رایج هست مصلحتا نشسه اند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار