معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اعلام کرد: در صورت عادی شدن شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا، نخستین کاروان زائران حج تمتع ۹۹ ششم تیر امسال راهی سرزمین وحی خواهند شد.

حج تمتع

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  اکبر رضایی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و سهمیه اختصاصی به جمهوری اسلامی ایران، امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی برای حج تمتع به عربستان اعزام خواهند شد. این تعداد افراد اعزامی در قالب زائران، کادر پزشکی، خدمات، نیروهای ستادی و اجرایی، امور کنسولی، هلال احمر، حمل و نقل و غیره هستند.

وی اظهار کرد: بر اساس دریافت آخرین آمار و اطلاعات موجود تاکنون حدود ۵۷ هزار زائر از سراسر کشور با توجه به دارا بودن شرایط لازم معادل ۷۲ درصد سهمیه اعزامی در کاروان‌ها نام‌نویسی کرده‌اند.

رضایی با بیان اینکه دارندگان فیش‌های ثبت‌نام تا پایان خرداد ۸۶ می‌توانند تا قبل از تکمیل شدن ظرفیت کاروان‌ها برای اعزام در سال جاری برای نام‌نویسی در کاروان‌ها به سامانه سازمان حج مراجعه کنند، افزود: در حال برنامه ریزی برای برگزاری حجی با عزت و کرامت در شان زائران ایرانی و حفظ امنیت آنان هستیم.

وی اظهار داشت: معاینات پزشکی زائران اعزامی در زمان مقرر با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت توسط کادر پزشکی به انجام خواهد رسید.

 معاون سازمان حج با تاکید بر شرایط موجود و تاثیرگذاری آن مبنی بر تعطیلی احتمالی حج امسال گفت: اولویت اعزام سال ۱۴۰۰ با زائرانی خواهد بود که وضعیت ثبت نام فعلی خود را حفظ کرده باشند که در این صورت در بخش هزینه‌های ارزی نیز هیچگونه افزایش قیمتی شامل آنان نخواهد شد.

 وی تصریح کرد: با توجه به هماهنگیهای به انجام رسیده همه زائران ایرانی از ۱۹ ایستگاه پروازی توسط ناوگان هوایی کشور به عربستان اعزام خواهند شد. اولین کاروان اعزامی هم پس از ‌انجام اعمال حج ۱۵ مرداد به کشور باز خواهد گشت.

 به گفته وی، بر اساس توافقات امضاشده بین ایران و عربستان امسال نیز همانند سال گذشته ۱۰ نفر از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برای انجام امور کنسولی و هر گونه مشکل احتمالی زائران به عربستان اعزام می‌شوند و تا پس از بازگشت تمامی زائران در آن کشور مستقر هستند.

 رضایی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص همه موارد وضعیت و حالت‌های مختلف حج امسال برنامه ریزی های لازم به انجام رسیده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

کد خبر 503441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار