انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران طی نامه‌ای به سخنگوی دولت، رفتار مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست و ایراد اتهام به خبرنگاران این حوزه را مورد انتقاد داد.

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در نامه‌ای به علی ربیعی، سخنگوی دولت، خواستار رسیدگی به اتهام زنی سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگاران حوزه محیط زیست شده است. در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر علی ربیعی
سخنگوی محترم دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی ریاست جمهوری
با سلام

همانگونه که اطلاع دارید در ماه‌های اخیر از سوی مقامات رسمی سازمان محیط زیست، که ریاست محترم آن معاون رئیس جمهور است، به دفعات نسبتهای ناروایی به روزنامه نگاران حوزه محیط زیست داده شده است. متأسفانه تذکراتی که بصورت رسمی و غیر رسمی برای رعایت قانون، اخلاق و احترام روزنامه نگاری و روزنامه نگاران حوزه محیط زیست به این سازمان داده شده است، تاکنون مؤثر نیفتاده و این رویه همچنان ادامه دارد. در آخرین مورد، آقای رئیس روابط عمومی این سازمان در یک گفتگوی تلفنی با برنامه تلویزیونی شبکه دو سیما مورخ ۲۸ فروردین، اتهامات دیگری را ایراد کرد که مورد اعتراض جدی روزنامه‌نگاران این حوزه قرار گرفت و نامه آنان خطاب به انجمن صنفی نیز به پیوست تقدیم می‌شود.

بسیار موجب تأسف است که یک مقام رسمی دولتی مانند ایشان، چنین بی مهابا و صریح، بدون رعایت موازین حقوقی و اخلاقی، حقوق روزنامه نگاران را مورد هجوم قرار داده و آنها را با زشت‌ترین و غیرقانونی‌ترین کلمات مورد هجوم قرار دهد. حقوق روزنامه‌نگاران از شقوق مهم حق آزادی بیان است که باید محترم شمرده شود. تأسف بیشتر ما از این است که آقای معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست هم به رغم تذکراتی که به ایشان داده شده است، در مقابل این شیوۀ برخورد کارکنان خود کاملاً بی‌تفاوت بوده و عملاً میدان را برای این گفتارها و رفتاری نادرست برای ایشان که در جهت تحدید حقوق روزنامه نگاران است باز گذاشته است.

جناب آقای ربیعی!

شما با جایگاه و کارکرد رسانه آشنا هستید. خوب می‌دانید که فقط کسانی از رسانه و پرسشگری می‌ترسند که ریگی در کفش دارند. شما خیلی خوب می‌دانید نهادهایی که دشمن رسانه و روزنامه‌نگاران هستند ظرفیت بالایی برای فسادهای مالی و سیاستی دارند و بجای پاسخگویی به اتهام‌زنی مشغول می‌شوند.  

انجمن صنفی روزنامه نگاران از جنابعالی انتظار دارد در این خصوص از طریقی که مناسب می‌دانید تذکرات لازم به این سازمان را بدهید و این سازمان را از مقابلۀ غیرقانونی و غیر اخلاقی با حقوق و آزادی‌های روزنامه نگاران حوزۀ محیط زیست برحذر دارید. قطعا تکرار چنین رویه‌ای بدون پاسخ نخواهد ماند و  این انجمن و روزنامه نگاران از همه ابزارهای قانونی بویژه امکانات حرفه ای خود برای مقابله با این نوع سیاستهای ضد رسانه‌ای و مغایر با اصول اولیه حقوق و آزادی روزنامه نگاران و رسانه ها بهره بهرداری خواهند کرد .

جنابعالی نیز بخوبی آگاهید که اصلاح ارتباطات اجتماعی دولت بیش و پیش از هرچیز منوط و مشروط به رعایت حقوق و احترام قانونی و حرفه‌ای رسانه‌ها و روزنامه نگاران توسط مقامات مسئول و خصوصاً روابط عمومی‌هاست.

کد خبر 503292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =