معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: در حال حاضر موارد بستری در استان نزولی بوده که این امر نشان‌دهنده رفتار مردم در هفته‌های گذشته است و رفتار مردم طی روزهای اخیر وضعیت استان را در هفته‌های آتی مشخص خواهد کرد.

زنجان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا صائینی شامگاه یک‌شنبه ۳۱ فروردین در نشست خبری که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک هفته سلامت به کادر درمانی و دوست‌داران و حامیان سلامت، اظهار کرد: هرسال یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه هفته سلامت نام‌گذاری شده و شعاری که برای هفته سلامت امسال در نظر گرفته‌شده، در راستای حمایت از کادر بهداشت و درمان و مبارزه با کرونا ویروس «حمایت همگانی از مدافعان سلامت» نامیده شده است.

وی با اشاره به اینکه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان زنجان در حال حاضر نزولی بوده و کاهش‌یافته است که نشان‌دهنده نتایج کارهای پیشگیرانه در خصوص این ویروس طی دو هفته گذشته است، افزود: ۱۴ الی ۲۰ روز پس از نمایان شدن علائم بیماری در فرد، بروز و شروع بیماری کرونا را پس از دو هفته به‌صورت بستری در بیمارستان شاهد خواهیم بود و پس از یک ماه نیز در برخی از افراد منجر به فوت می‌شود که همه این موارد پیش‌بینی‌شده بود.

این مسئول تصریح کرد: بنده به آمار کاهشی مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوش‌بین نبوده، بلکه نگران نیز هستم، اگر مردم می‌توانستند شرایط را به همین نحو ادامه دهند در سطح ملی می‌توانستیم بیماری کرونا را کنترل کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان، با اشاره به اینکه با ارتباطات اجتماعی، رفت‌وآمدها و برخوردهای اجتماعی اتفاق می‌افتد و در بروز جدی بیماری کرونا تأثیر می‌گذارد، ادامه داد: این ارتباطات خود را به‌صورت موارد مثبت جدید در دو هفته آتی خود را نشان خواهد داد، به‌طوری‌که با عدد ممکن ابتلا به عدد غیرممکن تبدیل خواهد شد.

صائینی با اشاره به اینکه ما بسیار واضح و شفاف با مردم صحبت کرده‌ایم و آموزش‌های موردنیاز و توصیه‌های بهداشتی را داده‌ایم، اظهار کرد: در حال حاضر بیماری کرونا به دست مردم و با رعایت ارتباطات اجتماعی کنترل می‌شود، زیرا فعلاً نه دارو و نه واکسنی دارد، طبیعتاً مردم می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند.

وی افزود: مسئولان استان همه تلاش خود را برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در رابطه با ویروس کرونا در سطح استان انجام می‌دهند، افراد زیادی در راستای ایجاد بهداشت در محیط در استان فعال هستند که در این راستا بسیج و سپاه زنجان کمک‌های زیادی کرده‌اند و اقدامات زیادی نیز برای کنترل امور بهداشتی در محیط‌ها انجام‌شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه امکان بازرسی از همه اماکن و صنوف استان برای نظارت بازرسان بهداشت استان وجود ندارد و در حال حاضر نظارت مردمی مؤثرترین روش برای رعایت اجباری بهداشت است، تصریح کرد: هم استانی‌ها برای اعلام تخلفات بهداشتی صنوف می‌توانند با شماره ۳۳۰۱۹۰ تماس بگیرند تا بازرسان بهداشت به امور رسیدگی کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان، ادامه داد: در مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا برای ۸۰ درصد مردم استان انجام‌شده و باقی نیز در روزهای آتی انجام خواهد شد، استان زنجان در حیطه غربالگری تست کرونا تاکنون خوب عمل کرده است، به‌طوری‌که در مرحله اول صد درصد مردم استان غربالگری شده‌اند.

صائینی با تأکید بر اینکه همه مناطق شهر زنجان گرفتار بیماری کووید - ۱۹ هستند و با اشاره به صدور مجوز برای فعالیت صنوف کم‌خطر در زنجان، اظهار کرد: این افراد باید در سایت مربوطه ثبت‌نام کرده و پروتکل کاری خود را دریافت کنند. از مردم درخواست می‌کنیم در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی از طرف این اصناف حتماً از طریق شماره ذکرشده اطلاع دهند.

وی افزود: به خاطر آگاه بودن بهورزان به امور مردم و آشنایی با مشکلات، آمار روستاها در بیماری کووید - ۱۹ کمتر از مناطق شهری است، تعدادی از کادر درمان در همه سطوح درگیر بیماری کرونا شده‌اند، تعداد این افراد کم نیست ولی درمجموع همه مبتلایان وضعیت عمومی مناسبی دارند و استان زنجان فقط یک شهید خدمت دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: همه انسان‌ها آماده گرفتار شدن به ویروس کرونا هستند، حافظه سلولی و دفاعی بدن به‌هیچ‌وجه این ویروس را نمی‌شناسد، بنابراین بهترین روش مقابله با آن مراقبت و پرهیز از حضور در تجمعات است.

کد خبر 503075

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha