برگزاری برنامه «آشیقلار بایرامی» که همه‌ساله، ۳۰ فروردین‌ماه در زنجان برگزار می‌شد، به دلیل شیوع کرونا به سال آینده موکول شد.

موسیقی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد رزاقی، از اعضای هیات مؤسس و ایده پرداز برنامه «آشیقلار بایرامی» در استان زنجان و پژوهشگر موسیقی آشیقی و فولکلور شنبه ۳۰ فروردین دراین‌باره گفت: ازآنجاکه سلامتی هنرمندان و مخاطبان، نخستین اولویت است بنابراین هیات مؤسس برنامه مردمی آشیقلار بایرامی برگزاری پانزدهمین دوره این برنامه را به فروردین سال آینده موکول کرد.

وی اظهار کرد: سال ۱۳۸۵ برای نخستین بار به ابتکار هنرمندان موسیقی آشیقی در زنجان یک روز به‌عنوان روز «هنر و ادبیات آشیقی» انتخاب شد که «آشیقلار بایرامی» نام گرفت، ۳۰ فروردین هرسال هنرمندان موسیقی آشیقی برای حضور در آشیقلار بایرامی به‌صورت خودجوش از استان‌های مختلف کشور در زنجان جمع می‌شوند.

رزاقی خاطرنشان کرد: هدف از «آشیقلار بایرامی» تجلیل از اساتید موسیقی آشیقی در کشور است، علاوه بر این دورهمی هنرمندان موسیقی آشیقی موجب آشنایی هنرمندان با یکدیگر و انتقال دانش و تجربه بین آنان می‌شود.

وی گفت: موسیقی آشیقی حاوی محتوایی غنی از فلسفه، عرفان، اخلاق و آموزش است، آشیق‌ها ساز می‌نوازند، شعر می‌سرایند، داستان می‌گویند و در خلال این داستان‌گویی از نقشی به نقشی دیگر درمی‌آید و مفاهیم بلندی را در قالب شعر و داستان به مخاطب منتقل می‌کنند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز پیرامون برنامه «آشیقلار بایرامی» گفت: این برنامه در ابتدا به‌صورت محفلی در منزل اساتید موسیقی آشیقی در زنجان برگزار می‌شد و اکنون چند سالی است که باز با نقش‌آفرینی خود هنرمندان موسیقی آشیقی در فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان اجرا می‌شود.

محمود علیمحمدی افزود: با توجه به استقبال زیاد شهروندان از «آشیقلار بایرامی»، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان مکانی را در اختیار هنرمندان قرار داده تا این برنامه در قالب عمومی‌تری اجرا شود.

کد خبر 502373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =