سخنگوی دولت گفت: به ملت ایران اطمینان می‌دهم حتی یک دلار هم از بودجه سال ۹۷ گم نشده است و همه این‌ها به طور مشخص محاسبه خواهد شد.

علی ربیعی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: دولت نظارت را بسیار مفید می‌داند و یکی از نظارت پذیرترین دولت‌های بعد از انقلاب، دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

ربیعی افزود: هیچ دولتی مانند دولت یازدهم و دوازدهم مورد نظارت شدید سازمان‌های نظارتی و نیز افکار عمومی قرار نداشته است.

وی به باز بودن فضای عمومی برای نظارت بر دولت و نقدهایی که مطرح می‌شود، اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من این نقدها در سال‌های گذشته بی‌نظیر بوده است و مردم می‌توانند قضاوت کنند که دولت چقدر در معرض شفافیت قرار دارد.

سخنگوی دولت افزود: امیدواریم گزارش تفریغ بودجه نسبت به همه بودجه بگیران مراعات شود و تفکیکی قائل نباشیم و تفریغ بودجه باید شامل گزارش همه دستگاه‌ها باشد.

وی با اشاره به برخی از موارد مطرح شده در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ از سوی رئیس دیوان محاسبات کشور که روز گذشته در صحن علنی مجلس ارائه شد، گفت:‌ از جمله مواردی که در این گزارش به صورت کلی پرداخت شده و به جزئیات آن اشاره نشده، موضوع ارز است.  وقتی که عدد کلی در این زمینه اعلام می‌شود در جامعه ابهام ایجاد می‌کند.

ربیعی در ادامه گفت:‌ همه مطلع هستند بخش‌هایی که ارز دریافت کرده اند، اما وارداتی نداشته اند نیز تحت کنترل هستند و حتی یک دلار آن نیز حساب و کتاب دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما در حال حاضر یک و نیم میلیارد دلار پرونده رسیدگی به این موضوع داریم، گفت: ‌بخشی از این رسیدگی‌ها به قوه قضاییه ارسال شده است که شاید حدود ۷۰ یا ۸۰ میلیون دلار شود.

 ربیعی افزود: ضمن احترام به گزارش دیوان محاسبات در مورد تفریغ بودجه سال ۹۷، به ملت ایران اطمینان می‌دهم چیزی نیست که ما بگوییم حتی یک دلار از این مبلغ چیز ناپیدایی است و یا گم شده است و همه این‌ها به طور مشخص محاسبه خواهد شد.

سخنگوی دولت یکی دیگر از موارد مورد انتقاد دولت به گزارش تفریغ بودجه را موضوع خصوصی سازی ذکر کرد و افزود:‌ این گزارش از سوی دولت، غیر دقیق خوانده شده و وزیر اقتصاد و دارایی نیز آن را غیردقیق می‌داند.

ربیعی تصریح کرد: ‌مبانی ۲۷ درصد باید مشخص شود و تا این کار انجام نشود ما نمی‌توانیم هیچ قضاوتی کنیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اختصاص ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به صندوق فولاد را قانونی دانست و افزود:‌ این بدهی دولت به صندوق بود و پس از آن هیچ مصوبه‌ای برای پرداخت به جاهای دیگر نداشتیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدام دولت برای شروع مرحله دوم خصوصی سازی گفت: آغاز این کار با حضور شستا در بورس انجام شد.
و نحوه واگذاری بانک‌ها از سوی دولت را اقدامی اصولی دانست که در گزارش تفریق بودجه سال ۹۷ مورد انتقاد قرار گرفته است.

 ربیعی در پاسخ به سوالی درباره پرواز هواپیمای ایرانی به جده گفت:‌ با وزیر امور خارجه در این زمینه صحبت کردم که ایشان هیچ اطلاعی از این موضوع نداشت و از وزیر راه و شهرسازی نیز در این زمینه جویا شدم و این پرواز یک پرواز اداری بوده که کارمندان شرکت هواپیمایی دولتی ما آنجا حضور داشتند و این هواپیما برای بازگرداندن این افراد به جده رفته و هیچ اقدام سیاسی در این پرواز صورت نگرفته است.

  • کاهش آمار مبتلایان به کرونا در کل کشور

 سخنگوی دولت با اشاره به اینکه گزارش‌های ارائه شده در جلسه امروز گویای کاهش آمار مبتلایان به کرونا بود، اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهند روند ابتلا به کرونا در کل کشور با شیب کند رو به کاهش است.

ربیعی خاطرنشان کرد: اگر روال به همین صورت پیش برود، شاید خبرهای خوبی در آینده داشته باشیم، بعنوان مثال در تهران ۴۰ درصد نسبت به اوایل فروردین متوفیان کاهش داشته و یا آقای دژپسند که معین استان اصفهان هستند گزارشی دادند که پریشب فوتی در اثر کرونا نداشتیم.

وی تشریح جزئیات جلسه امروز هیئت دولت گفت: در جلسه امروز همچنان بر ضرورت تولید اقلام مورد نیاز به خصوص کیت‌های جدیدی که شرکت‌های دانش بنیان آماده کرده اند و میزان آنتی بادی بدن را نشان می‌دهند، تاکید شد.

 ربیعی با اشاره به نرخ گندم اظهار داشت: آزادپزهای ما با نرخ دو هزار و ۷۰۰ تومان یعنی مثل نانوایی‌های صنعتی‌ها محاسبه می‌شدند، اما با تصمیماتی که گرفته شد مقرر شد، آزادپزها هم به نرخ ۹۰۰ تومان برگردند بنابراین قیمت نان در آزادپزها هم افزایش نخواهد داشت.

سخنگوی دولت گفت: همچنین در جلسه امروز مقرر شد برخی از مراکزی که شهرداری‌ها، وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی به مردم اجاره داده بودند، بخشودگی اجاره بها داشته باشند، چون این کسب و کارها بر اثر کرونا درآمد نداشتند.

 ربیعی همچنین اعلام کرد: ضوابط اجرایی بودجه سال ۹۹ در جلسه امروز هیئت دولت به طور کامل تصویب شد.

  • توضیحات سخنگوی دولت درباره پروازهای ایرانی به مقصد جده

علی ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره علت پرواز هواپیمای ایرانی به جده گفت: امروز صبح این موضوع را از آقای ظریف پرسیدم که اطلاعی نداشتند بعد از آقای مهندس اسلامی سوال کردم و گفتند که پرواز به جده برای کار اداری و بازگرداندن کارمندان شرکت‌های هواپیمایی به ایران بوده است.

وی افزود: هیچ عقبه سیاسی در این پرواز وجود نداشته است و علت سیاسی برای آن نیست، بلکه یک کار کاملا اداری انجام شده است.

ربیعی همچنین  با اشاره به مطرح شدن  گزارش دیوان محاسبات مجلس درباره تفریغ بودجه۹۷ در جلسه دولت اظهار کرد: دولت در مجموع نظارت را مفید می داند و دولت نظارت پذیری هستیم و معتقدم که یکی از نظارت پذیرترین دولت‌های بعد از انقلاب دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. هیچ دولتی به اندازه این دو دولت تحت نظارت شدید نهادهای مربوطه و افکار عمومی قرار نداشته است. بازبودن فضای عمومی در نظارت به دولت و نقدهایی که انجام شده است بی نظیر بوده و مردم می توانند قضاوت کنند که در سالهای گذشته دولت چقدر در معرض شفافیت بوده است.

وی اضافه کرد: امیدواریم که گزارش تفریغ بودجه نسبت به همه بودجه بگیران انجام شود و تفکیکی قائل نشویم و باید همانطور که به صورت شفاف گزارشی درباره دولت قرائت شد گزارش سایر بخش‌ها هم اعلام شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: برخی موارد مثل بحث ارز بنابر گزارش آذرماه ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که به ۳ میلیون دلار تبدیل شده است. بخش اعظمی از این کالاهای واسطه ای هستند و برای تولید هستند که کاملا مشخص است و حداقل نیمی از این ۳ میلیون دلار را شامل می شود که به علت تحریم این کالاها وارد می شوند. ای کاش این موارد اشاره می شدند. وقتی عدد کلی گفته می شود و به این موارد نمی پردازیم در اذهان ابهام ایجاد می شود.  

وی خاطرنشان کرد: بخشی هم که ارز گرفته اند اما کالایی وارد نکرده اند تحت کنترل هستند و من می‌خواهم این اطمینان را بدهم که حتی یک دلارش نیست که مشخص نباشد. ما الان یک و نیم میلیارد دلار پرونده رسیدگی داریم که از این رسیدگی‌ها بخشی هم حتی به قوه قضائیه رفته است و شاید ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار آن در قوه قضائیه در حال بررسی است.

ربیعی تاکید کرد: با احترام به آن گزارش مجلس باید گفت که ملت ایران مطمئن باشند که یک سنت آن هم نیست که معلوم نباشد کجا رفته و همه مشخصا محاسبه خواهد شد و دولت با جدیت این موضوع را دنبال می کند.

ربیعی افزود: مواردی هم هست که به کشور کالاهایی وارد شده که اگر با شرایط امروز مقایسه کنیم ممکن است کالاهای اساسی نباشند اما در زمان خودش قیمت ارز ما چیز دیگری بوده و آن کالاهایی هم که وارد شده در آن زمان مورد نیاز بوده است مثل لوازم خانگی یا مواردی از این دست. پس مقایسه با امروز در این زمینه درست نیست چرا که هم قیمت ارز چیز دیگری بوده و هم آن کالاها در زمان خود مورد نیاز بودند.

سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: اتفاقی افتاده بود که نرخ آرد برای نانوایان آزادپز مانند نانوایان صنعتی‌ محاسبه شده بود که امروز تصمیم گرفتیم این نرخ برگردد و همان ۹۰۰ تومان برای آزادپزان محاسبه شود.

وی افزود: نرخ آرد برای نانوایان یارانه‌ای هم همان ۶۶۵ تومان است و نرخ آرد صنعتی ها نیز ۲۷۰۰ تومان خواهد بود. ربیعی تاکید کرد: بنابراین امسال به نرخ آرد آزادپزان اضافه نمی‌شود و قیمت نان در میان آزادپزان افزایش نخواهد داشت.

کد خبر 501594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار