کانکس ویژه نمونه‌گیری از بیماران سرپایی مشکوک به کرونا با هدف پیشگیری از انتشار ویروس در محیط در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی شد.

کانکس ویژه آزمایش طبی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  رئیس اداره پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد چهارشنبه ۲۷ فروردین با بیان این مطلب افزود: این کانکس‌ها توسط همکاران مرکز بهداشت و درمان شهرستان کاشمر با هزینه ۱۰۰ میلیون ریال طراحی و ساخته شده است و اکنون در مراکز خدمات جامع سلامت مشهد، کاشمر و سرخس نصب شده است.

دکتر زهرا نهبندانی افزود: این کانکس‌های نمونه‌گیری به تدریج در تمامی مراکز جامع خدمات سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ویژه پیگیری و درمان بیماران سرپایی مشکوک به کرونا نصب می‌شود.

وی اضافه کرد: سرایت ویروس کرونا در محیط حین نمونه‌گیری و مخاطراتی که برای کارشناسان بهداشتی و بیمار در بردارد یکی از چالش‌ها در مراکز نمونه‌گیری سرپایی کرونا بوده است.  

رئیس اداره پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۷۵ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ بدون علامت بوده و یا علائم خفیف دارند لذا در برخورد با این بیماران و نمونه‌گیری از آنها عوامل محافظتی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

نهبندانی افزود: کانکس‌های نمونه‌گیری مزبور دارای دو اتاقک مجزا یکی برای کارشناس نمونه‌گیر و دیگری برای بیمار با امکانات محافظتی مجزاست که خطر انتقال و انتشار ویروس کرونا از این طریق را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: پس از هر نمونه‌گیری این کانکس برای نمونه گیری بعدی ضد عفونی می‌شود.

نمونه‌گیری از بیماران سرپایی مشکوک به کرونا از ۱۰ روز گذشته در ۳۸ مرکز جامع خدمات سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف پیگیری و مراقبت از این گونه بیماران در حال انجام است.

افزون بر ۷۵ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان خراسان رضوی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و بقیه این جمعیت توسط دانشکده و دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند.

کد خبر 501582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار