معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور اعلام کرد: افرادی که حق مالکیت و قانون کپی رایت آثار سمعی و بصری را رعایت نکرده و آن را نقض کنند،مجازات می شوند.

جواد جاویدنیا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: کلیه آثار هنری و سمعی و بصری طبق قانون دارای حق کپی رایت هستند و مورد حمایت قرار می گیرند.

وی ادامه داد: فرقی نمی کند فیلم باشد یا کتاب، هرگونه آثار سمعی و بصری و هنری، آلبوم های صوتی و تصویری از این دست هستند چراکه به صورت قانونی ثبت شده و دارای مجوز هستند.

جاویدنیا گفت: این آثار چون در کشور تولید می‌شوند دارای حق مالکیت معنوی بوده و مورد حمایت قانونی قرار دارند.

وی تصریح کرد: هرگونه انتشار بدون مجوز و خارج از روندی که مالک آن اثر یا تهیه کننده فیلم ها در نظر گرفته اند، اتفاق بیفتد، مجازات در قانون برایش پیش‌بینی شده و کاری خلاف قانون رخ داده است.

معاون فضای مجازی دادستانی کشور گفت: حتی افرادی که مستقیماً حق کپی رایت را نقض نکرده باشند اما در یک کانال یا سایت شخص دیگری آثار را رایگان منتشر کنند و افراد دیگری آن اثر را بازنشر دهند نیز برای باز نشردهندگان نقض حق مالکیت رخ داده است و این حق قانونی برای تهیه کنندگان و صاحبان آثار فرهنگی هنری سمعی و بصری جهت پیگیری قانونی وجود دارد.

وی افزود: اگر در سایت ها و کانال ها اقدام به این امر شود مرتکبان چنانچه در دسترس باشند تذکر می گیرند و اگر اثر را بر ندارند، موارد قابل فیلترینگ برایشان اتفاق می افتد.

جاویدنیا تاکید کرد: در چنین شرایطی در هر صورت جرم اتفاق افتاده است و افراد (مالکان) می‌توانند چه نسبت به کسانی که آثارشان را منتشر کرده و چه نسبت به بازنشردهندگان آثارشان اقدامات قانونی را انجام دهند.

وی گفت:حتی گاهی دیده می شود در برخی از سایت ها اجازه دانلود و ذخیره سازی فایل داده نشده اما برخی اشخاص با شیوه غیرمجاز آن اثر را ثبت و ضبط کرده و آن را منتشر کنند. هم این اشخاص مرتکب جرم شده و هم بازنشر دهندگان آنها مرتکب جرم شده اند.

کد خبر 500755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار