یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
۰ نفر

لطیفی از آخرین جزئیات وضعیت مرزهای بسته ایران و عراق و بازگشایی آن‌ها تا ابتدای اردیبهشت خبر داد.

مرز تجاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیدروح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک، درباره آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور اظهار کرد: وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق و پرویزخان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی و بااهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده است که به نظر می‌رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا این تصمیم تا پایان فروردین‌ماه ادامه دارخواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

وی افزود:تجارت و تبادل کالا با ترکیه ازمسیر ریلی گمرک رازی برقرار است و به زودی نیز بازارچه مرزی ساری‌سو فعال می‌شود ورایزنی‌ها برای بازگشایی مرز بازرگان و ازسرگیری صادرات به صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است. تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای ادامه دارد.

لطیفی بیان کرد:وضعیت مرزهای تجاری ایران با ارمنستان  به شرایطمطلوب نزدیک می‌شود وفعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده است و نسبت به یک ماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه مسیر ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجددا فعال شده است.

سخنگوی گمرک گفت:فعالیت بازرگانی وتجاری ایران وآذربایجان از طریق زمینی، ریلی ودریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

لطیفی افزود:در خصوص وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان باید گفت: علی رغم صادرات ۸۱ واگن کالا از نیمه اسفند ماه سال گذشته از طریق مرز لطف آباد وفعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است وفعالیت تجاری محدود است.

وی ادامه داد:وضعیت تجارت بین ایران و افغانستان عادی است و مرزهای ماهیرود، میلک ودوغارون فعال هستند وتجارت ایران وافغانستان علی رغم برخی مشکلات در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است. البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفا خروج مسافر صورت می‌گیرد.

سخنگوی گمرک گفت:تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچالدار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدا بندرعباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان را به صورت مستقیم برای انتقال مواد غذایی، میوه و سبزیجات راه‌اندازی شده است.

لطیفی بیان کرد: بنادر جنوبی کشور شامل، بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم وکیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.

کد خبر 500347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار