بحران کرونا در حال تبدیل شدن به یک موضوع کاملا سیاسی است. این مسئله آنقدر پیچیده است که با مسائل پیچیده‌تر سیاسی سال‌های اخیر از پرونده هسته‌ای تا تحریم‌ها نیز پیوند خورده است.

صادق زیباکلام

به گزارش همشهری آنلاین صادق زیبا کلام معقتد است که مسائل اقتصادی باعث شده تا دولت نتواند قرنطینه عمومی اعلام کند. وی در گفت‌وگو با فرارو در پاسخ به این سوال که آیا حسن روحانی به دنبال استفاده از بستر کرونا برای کاهش تحریم هاست؟ می‌گوید:

  • روحانی انتخاب بسیار سختی دارد

من فکر ممکن است این چنین عقیده‌ای در پس ذهن آقای روحانی و برخی مقامات دولتی باشد. اینکه از شرایط کرونا استفاده کنند و خواستار لغو تحریم‌ها شوند. از طریق برخی کشورها و نهادهای بین الملی فشار بیاورند تا آمریکا تحریم‌ها را کاهش دهد و ایران به منابع بلوکه شده مالی خود دسترسی یابد .

او افزود: «اما لغو تحریم از طریق کرونا از اهمیت درجه دوم و یا سوم برای آقای روحانی برخوردار است. دلیل مهمتر روحانی که باعث می‌شود او قرنطینه و مقرارات سفت و سخت برای کرونا وضع نکند و دستور آغاز فعالیت کسب و کارها را دهد، مسائل قرص و محکم اقتصادی است. آقای روحانی می‌داند اوضاع از چه قرار است، او حتما می‌داند تمام کشورهایی که موفق شده‌اند تا حدودی کرونا را کنترل کنند، با استفاده از مقررات سخت و قرنطینه عمومی این کار را انجام داده اند.»

زیباکلام گفت: «همه انگشت اتهام را به درستی به سمت دولت گرفته اند. روحانی انتخاب بسیار سختی دارد. راه اول این است که قرنطینه سفت و سخت را تحمل کنند و در نتیجه هزینه‌های اقتصادی هنگفتی برای کشور ببار بیاید. روحانی با خود فکر می‌کند که این هزینه‌ها را از کجا تامین کند، چگونه دیگر تعهدات همیشگی دولت از جمله حقوق ها، یارانه و... را پرداخت کند. با قرنطینه و کرونا دست کم هفت میلیون نفر از کار بیکار می‌شوند و معیشت آن‌ها و خانواده هایشان به خطر می‌افتد، آقای روحانی به این فکر می‌کند چگونه و از طریق کدام منابع هزینه بیکاری این افراد را بپردازد. در حالیکه ایران به شدت تحریم، فروش نفت اندک هم با قیمت پایین انجام می‌شود، اقتصاد و تولید هم در رکود قرار دارد و کسری بودجه سنگینی هم وجود دارد.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است: "روحانی انتخاب کرده است که چرخ اقتصاد نخوابد و معیشت بخش وسیعی از مردم کمتر به خطر بیافتد. در عین حال امیدوار است اعمال نکردن شدید قرنطینه تلفات انسانی زیادی نداشته باشد. در واقع او متاسفانه به گونه‌ای سیاست انتظار را در پیش گرفته و منتظر نتیجه این سیاست کج دارو مریز در تقابل با کرونا است."

زیباکلام گفت: "البته این تصمیم فقط متعلق به روحانی نیست و احتمالا در مجموعه نظام نیز بسیاری از مقامات با این تصمیم همراهی دارند، هر چند ممکن است برخی هم مخالف باشند."

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا روحانی در ایام تعطیلات نوروز و دو هفته قبل از آن تن به قرنطینه نداد، گفت: «اگر آن موقع قرنطینه به صورت سفت و سخت اجرا شده بود باز هم باید ادامه پیدا می‌کرد. اینگونه نیست که دو هفته و یا چند هفته قرنطینه اجرا شود و پس از آن رها گردد، در آن حالت احتمالا فقط شیوع به تاخیر می‌افتد. قرنطینه باید سفت و سخت شروع شود و تا زمانیکه آمار تلفات کرونا پایین رود. نمی‌توان قرنطینه را پس از مدت کوتاهی رها کرد. حتی چین هم که می‌گوید کرونا را کنترل کرده، پروازهای خارجی اش را لغو کرده است.»

زیباکلام افزود: "شاید قرنطینه چند هفته‌ای کمی موثر بود، اما سوال این است که بعدش آقای روحانی چه باید می‌کرد؟ به نظرم  متاسفانه در جلسات تصمیم گیری به این نتیجه رسیده اند که چاره‌ای نداریم جز اینکه بدون قرنطینه سفت و سخت پیش روند و فعالیت‌های اقتصادی را از سر گیرند تا بحران کرونا حداقل اقتصاد کشور  را کاملا فلج نکند."

او ادامه داد: "دولت از صندوق ذخیره ارزی برای کرونا برداشت می‌کند معنای این اقدام آن است که پولی وجود ندارد. اگر دولت پول داشت هیچ وقت از صندوق ذخیره برداشت نمی‌کرد. هنوز قرنطینه‌ای اجرا نشده کفگیر دولت به ته دیگ خورده است."

این تحلیلگرمسائل سیاسی درباره برداشت اصولگرایان و انتقاد آن‌ها از عملکرد دولت در بحران کرونا گفت: "این سیاست قدیمی آنهاست. از ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ به این سو اصولگرایان به ویژه جریانات تندرو به دنبال آنند تمام مشکلات و نابسامانی‌ها را به گردن روحانی بیاندازند. شش ماه پیش و یک سال پیش هم همین سیاست و نگاه را داشتند. اما ما فرض می‌گیرم که الان آقای سعید جلیلی رییس جمهور است، او می‌خواست چه کند؟ وقتی ابتدای سال دولت آه ندارد که با ناله سودا کند و صندوق دولت آنقدر خالی است که از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند، آن‌ها هم همین کار را می‌کردند و دست بازی برای اجرای سیاست متفاوت ندارند. از خرداد ماه که مجلس جدید تشکیل می‌شود و یا سال آینده یک رییس جمهور اصولگرا بر مسند می‌نشیند آنوقت نحوه عملکرد آن‌ها هم روشن می‌شود، زمان باید دید تقصیر را گردن چه کسی می‌اندازند.»

کد خبر 499470

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها