درخواست ایران برای دریافت وام فوری پنج میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با شیوع کرونا در کشور سبب شد تا برخی شبکه‌های اجتماعی وابسته به گروه‌های معاند در فضای مجازی از رد شدن این درخواست خبری را منتشر کنند، خبری که مسوولان آن را تکذیب کردند.

نهاوندیان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، بسیاری از کشورها برای تجهیز کردن خود در مقابل بیماری کرونا از صندوق بین‌المللی پول خواستار وام می‌شوند. در این میان ایران نیز با ارائه درخواستی از صندوق بین‌المللی پول خواستار پنج میلیارد دلار تأمین مالی فوری شده است. این روند یک ابزار خودکار به شمار می‌رود که حق دولت‌ها و کشورهاست که در هنگام نیاز مالی، می‌توانند از آن استفاده کنند. اینک با اعلام موافقت پرداخت وام به چند کشور، شایعه‌هایی در فضای مجازی در دست انتشار است که صندوق بین‌المللی درخواست ایران را رد کرده است که با پیگیری‌های به عمل آمده توسط رسانه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر معلوم شد که این خبر شایعه‌ای بیش نیست.

محمد نهاوندیان معاون رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، با تکذیب شایعات مبنی بر رد درخواست وام ایران، اعلام کرد: درخواست ایران به جریان افتاده و مراحل خود را می‌گذراند و بسیاری از کشورها از آن حمایت کرده‌اند. ایران از اعضای موسس صندوق بین‌المللی پول است و عملکرد مالی خوبی دارد و این نهاد بین‌المللی باید کاری را انجام دهد که از آن انتظار می‌رود. 

وی افزود: واقعیت آن است که اکنون شاهد جنبه تاریک جهانی شدن هستیم. با یک مشکل جهانی روبرو هستیم، اما راه حل جهانی برای آن نداریم. اکنون زمان همکاری است نه اینکه دعواهای جدید شروع کنیم و مانع از دستیابی یک کشور به اقلام پزشکی شویم. ما همه در یک قایق نشسته‌ایم. هیچ کشوری از جمله ایالات متحده حق وتوی درخواست وام از سوی اعضای صندوق بین‌المللی پول را ندارد. هنگامی که با شیوع یک بیماری در سطح جهان روبرو هستیم، مهم است که درک کنیم اگر بیماری در یک نقطه از جهان مهار نشود، در واقع به گسترش آن در دیگر نقاط جهان کمک کرده‌ایم. بنابراین این یک مسئله داخلی نیست، بلکه یک مسئله جهانی است.

کد خبر 499464
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha