استاندار خراسان رضوی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با روسای دانشکده‌های علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های استان به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا در خراسان رضوی پرداخت.

استرس کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جلسه ارتباط ویدئو کنفرانسی استاندار خراسان رضوی با روسای دانشکده‌های علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های استان، گفت: سال ۹۸ سال پر فراز و نشیبی بود، به طوری که ابتدای سال را با بارش باران‌های سیل آسا در برخی از نقاط کشور تجربه کردیم که طی آن نیروهای بهداشت خوش درخشیدند، همچنین مدتی بعد از آن طرح ملی غربالگری فشار خون برگزار شد که بالغ بر ۷۰ درصد جمعیت گروه هدف استان که افراد بالای ۳۰ سال بودند، غربالگری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سپس در انتهای شهریور سال ۹۸ اپیدمی آنفولانزا را داشتیم که کلیه همکاران ما در نمونه‌گیری، رصد کردن و آموزش مردم خوش درخشیدند و بدین صورت با حداقل آسیب آن اپیدمی را در سطح جامعه پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: سرانجام موضوع آخری که گریبان همه دنیا و خصوصا ایران را گرفت، شیوع ویروس منحوس کرونا بود که متاسفانه تمام جامعه را تحت تاثیر خود قرار داد، اما به ما آموخت که می‌توانیم در سایه همدلی خیلی از مشکلات را حل کنیم.

این مسئول تصریح کرد: آرزو دارم و امیدوارم با ریشه کنی این ویروس منحوس، بزودی جشن بزرگی در سطح استان برگزار کنیم.

گناباد در انتظار راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیصی کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی، گفت: در آمار اسمی جمعیتی تعداد حدود ۱۳۰ هزار نفر را تحت پوشش داریم، اما عملا ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت از خدمات سلامت ما بهره می‌برند.

جواد باذلی افزود: معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی از نقاهتگاه‌های «مراکز تکمیل درمان» گناباد بازدید کرد و امیدواریم آزمایشگاه تشخیصی کرونا را راه‌اندازی کنیم.

غربالگری ۸۵ درصد جمعیت تربت حیدریه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه هم در قالب ارتباط ویدئو کنفرانسی، گفت: تاکنون ۸۵ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه غربالگری شده‌اند.

سعیدرضا قنبری زاده تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰ تخت برای بستری در نظر گرفته‌ایم که به صورت متوسط معمولا ۷۰ تا ۷۵ درصد این تخت‌ها پر است و روزانه هم ۶۰ تا ۶۵ بیمار بستری هستند.

سن ابتلا به کرونا در حال کاهش است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی گفت: سن افراد مبتلا در حال کاهش است، لذا اگر محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای مدارس و دانشگاه‌ها کاهش پیدا کند، مشکل بسیار کلان‌تر خواهد شد.

محسن عظیمی نژاد ادامه داد: در حال حاضر تعداد هزار و ۱۲۲ نفر از افرادی که یا از بیمارستان مرخص شده‌اند و یا علائم مرتبط با کرونا داشته‌اند، در قرنطینه خانگی هستند و مراحل نقاهتگاهی خود را سپری می‌کنند.

وی گفت: ماسک و مایع ضد عفونی کننده در حد توان خود در اختیار این افراد قرنطینه شده قرار داده‌ایم.

ابتلای ۱۵۹ نفر به کرونا در سبزوار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی، گفت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ۴۵۰ هزار نفر جمعیت مستقیم را تحت پوشش خود قرار دارد و با جمعیتی که از خراسان شمالی هم پوشش می‌دهیم حدود ۶۰۰ هزار نفر شامل می‌شود.

علیرضا مسلم تصریح کرد: تعداد آمار فوتی‌های ما ۲۰ نفر و تعداد افراد مبتلای مثبت هم ۱۵۹ نفر است، در حال حاضر ۶۵ بیمار هم بستری هستند.

این مسئول ادامه داد: جمعیت تحت پوشش خود را غربالگری کرده‌ایم و از ۴۵۰ هزار نفر، هزار و ۲۰۶ نفر دارای علائم مشکوک بودند که بخشی از آن‌ها در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و بخشی تحت مراقبت قرار دارند.

محمد افکار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت جام هم در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی گفت: جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر را پوشش می‌دهیم، به همین منظور میزان پذیرش ما از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون ۴۳۲ نفر بوده است، همچنین ۱۵۹ نفر دارای علائم مثبت و ۲۳ نفر هم دارای علائم منفی بوده‌اند.

شناسایی بیش از دو هزار نفر بیمار مشکوک به کرونا در قوچان

سرپرست شبکه بهداشت و درمان قوچان در این ارتباط ویدئو کنفرانسی گفت: از مجموع جمعیت ۲۰۰ هزار نفری شهرستان، نزدیک به ۹۹ درصد در طرح بسیج ملی غربالگری شده‌اند و به واسطه این مهم نزدیک به دو هزار و ۳۰۰ نفر بیمار مشکوک و علامت دار شناسایی شدند.

داوود خوش شکن افزود: از مجموع این دو هزار و ۳۰۰ نفر تعداد ۲۱۵ نفر در بیمارستان‌های ما بستری شده‌اند و از این ۲۱۵ نفر تعداد ۱۹۰ نفر با حال عمومی خوب مرخص شده اند، همچنین ۱۵ نفر در حال حاضر بستری هستند و ۱۰ نفر هم متاسفانه فوت شده‌اند، با این نگرش ۹ نفر از این فوتی‌ها دارای تست مثبت کرونا بوده‌اند.

وی گفت: در کنار مقابله با ویروس کرونا، سایر فرآیندهای بهداشت و درمان ما تعطیل نشده است.

۹۶ درصد از جمعیت کاشمر غربالگری شده‌اند

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر در این ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی گفت: تاکنون ۲۰۸ نفر بستری داشته‌ایم و از مجموع این افراد ۶۰ مورد کرونای مثبت داشته‌ایم، همچنین ۱۱ نفر آمار فوتی ما در خود شهرستان و ۵ مورد از شهرستان همجوار بوده است.

محمد جواد یزدانی ادامه داد: در بحث غربالگری ۱۷۱ هزار نفر در سطح کاشمر غربالگری شده‌اند که ۹۶ درصد پوشش را شامل می‌شود، به همین منظور از مجموع این افراد حدود هزار و ۷۰۰ نفر مواردی بوده است که نیاز به پیگیری داشته اند و تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

شناسایی ۵۳ هزار نفر در مشهد در قالب اجرای غربالگری

رئیس مرکز بهداشت شماره یک مشهد هم در قالب ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان رضوی گفت:در غربالگری که در سطح شهر مشهد برای کنترل بیماری کرونا صورت گرفت، بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر غربالگری شده‌اند که حدود ۸۰ درصد جمعیت ما هستند و از این تعداد گروهی به عنوان گروه پرخطر شناسایی شده‌اند که بالغ بر ۵۳ هزار نفر هستند.

ناصر امینی تصریح کرد: حدود ۹۴ درصد پیگیری‌ها در سطح مشهد انجام شده است، همچنین با تمهیداتی که در سطح دانشگاه علوم پزشکی اندیشده شد، مراکز منتخبی در سطح شهر مشهد به عنوان مراکز ۱۶ ساعته مشخص شد که وظیفه آن‌ها مراقبت از افرادی هست که یکی از علائم ابتلا به کرونا یا بیماری را در خود دارند.

وی بیان کرد: حدود ۲۰ هزار نفر به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کردند که از این ۲۰ هزار فقط ۳۵ درصد آن‌ها نیازمند ویزیت پزشک بودند که بعد از غربالگری اولیه به پزشک مستقر در مراکز ارجاع داده شدند، همچنین تعداد ۲ درصد مراجعین نیاز درمان سرپایی داشتند و ۶ درصد هم که شامل هزار و ۱۲۷ نفر می‌شود، نیازمند مراجعه به مراکز سطح ۲ بودند که بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تخصصی را در بر می‌گیرد.

امینی افزود: حدود نیم درصد از مراجعه‌کنندگان ما هم برای دریافت خدمات بیمارستانی ارجاع شده‌اند که این نشان می‌دهد بار مراجعه به بیمارستان‌ها را کاهش داده‌ایم و از آلودگی افراد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها پیشگیری شده است.

کد خبر 499432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار