مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
۰ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مجاز شدن ازسرگیری فعالیت دوباره برخی صنف‌ها از ۲۳ فروردین‌ماه توسط ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا به معنی از بین رفتن این ویروس در کشور نیست بلکه تنها این کار باهدف برطرف کردن نیازها و تأمین معیشت مردم است.

#در_خانه_بمانیم

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر سعید کشمیری چهارشنبه ۲۰ فروردین در نشست شورای اطلاع‌رسانی استان بوشهر افزود: وظیفه اصلی این شورا درایو شرایط ارائه اطلاعات لازم به مردم درباره تداوم و استمرار پویش ماندن در خانه باشد و باید هر فردی با رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی کار خود را به‌سرعت انجام و به منزل بازگردد.

وی بیان کرد: فعالیت دوباره صنف‌ها به معنی بازگشتن به روال عادی زندگی نیست بلکه همه محدودیت‌ها در مورد تردد جاده‌ای، رفت‌وآمد، تفریح، دورهمی، مراسم ختم و عزاداری باید همچنان برقرار باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: کنترل بیماری کرونا طولانی است و این بیماری تنها مربوط به کشور ما نیست بلکه امروز بیش از ۲۰۰ کشور دنیا را درگیر کرده است و در این شرایط مردم باید تحمل و صبوری داشته باشند و باید طرح تقویت تاب‌آوری اجتماعی که توسط دولتمردان در دست اجرا است، ادامه یابد.

کشمیری یادآور شد: تاکنون ۲۰۰ بنر آموزشی، ۱۸۲ برنامه تلویزیونی و رادیویی، ۲۰۰ پیام زیرنویس، ۱۲ کانال اطلاع‌رسانی و سایر کارهای تبلیغاتی با همکاری سازمان‌های دیگر به‌صورت جداگانه با همکاری بخش خصوصی، مطبوعات و نیروهای مردمی انجام‌شده است.

وی ادامه داد: قشرهای مختلف جامعه در این شرایط سخت برای دفاع و صیانت از کیان سلامت مردم پای‌کار بوده و همچنان هستند زیرا روند بیماری کرونا طولانی است و مدت و زمان مشخصی برای پایان این بیماری مشخص نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: هرگونه بی‌توجهی از سوی افراد جامعه باعث شعله‌ور شدن بیماری کرونا و ایجاد خوشه‌های محلی و گسترش بیماری می‌شود و باید از هرگونه تجمع و دورهمی پرهیز شود.

کشمیری گفت: به گفته مسئولان یک‌سوم بودجه کشور امسال صرف کرونا می‌شود، انتظار می‌رود شورای اطلاع‌رسانی در مورد ضرورت اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از هرگونه تجمع اطلاع‌رسانی لازم انجام شود زیرا هرگونه تجمعی باعث ایجاد خوشه‌های محلی و شعله‌ور شدن بیماری کرونا می‌شود.

وی درباره نقاهتگاه بیماران دارای ویروس کرونا اظهار کرد: در گام نخست خانه معلم وارد کار شد اما به نتیجه نرسیدیم و مردم موافقت نکردند و در زمان حاضر تربیت‌بدنی همکاری خوبی در این زمینه انجام داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: وجود نقاهتگاه هیچ خطری برای محیط پیرامونی آن ندارد،  به فردی که در حال نقاهت است ماسکی داده می‌شود و برای مدت ۱۴ روز برای بیرون رفتن کامل ویروس از بدن باید در نقاهتگاه قرار بگیرد اما بر حذر باشید که به افراد مارک نزنیم و نگونیم کرونایی بلکه باید بگویم فردی که مبتلا به بیماری کرونا است.

کشمیری تأکید کرد: سعی نکنیم انسان‌ها را با خط‌کشی و مارک نشان‌دار کنیم زیرا ممکن است خود ما نیز فردا به این ویروس مبتلا شویم.

وی گفت: با توجه به این‌که ویروس از دهان، بینی و چشم وارد خون، سیستم گوارش و یا وارد ریه می‌شود که بدترین حالت آن این است که وارد ریه شود به همین دلیل است باید که در کنار شستن دست و صورت، دهان و حلق نیز با مخلوط آب ولرم و یک قاشق مرباخوری نمک در صبح و شب شستشو شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره استفاده از ماسک افزود: برای کسانی که خارج از بیمارستان هستند همین ماسک‌های پارچه‌ای و دست‌ساز برای جلوگیری از پرتاب ترشحات دهانی مفید و لازم است زیرا تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد کشورهایی که از ماسک استفاده کردند درصد شیوع پایین‌تر از کشورهایی است که از ماسک استفاده نکردند اما برای بیمارستان‌ها که افراد با بیمار ارتباط مستقیم دارند باید از ماسک‌های مخصوص و استاندارد استفاده کنند.

کشمیری ادامه داد: افرادی که یک‌بار مبتلا به ویروس کرونا شدند ممکن است بازهم بگیرند با توجه به این‌که این ویروس واکسن و دارویی ندارد و داروهایی که امروز استفاده می‌شود تنها داروهای ضدویروس هستند باید بهداشت را رعایت کنند و حواسشان باشد که دوباره مبتلا نشوند.

وی یادآور شد: تا سال آینده بین ۳۰ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا به ویروس کرونا می‌شوند که ۲۰ درصد علامتی نخواهند داشت، ۵۰ درصد علامت مختصر سرماخوردگی و ۲۰ درصد نیاز به بستری دارند دلیل ترس ما و متوقف کردن کشور این است که دوره زمان ابتلا را طولانی کنیم زیرا اگر قرار باشد همه باهم به این ویروس گرفتار شوند هیچ کشوری توان درمان یک‌باره این بیماری را ندارد و امکانات موجود پاسخگو نخواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در استان بوشهر سرجمع ۱۰۰ تخت ای سی یو و ۱۰۰ تخت ویژه وجود دارد به این معنی که به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت و تا پایان سال با بهره‌برداری از پروژه‌های درمانی در دست اجرا این رقم به ازای هر هزار نفر به ۲ دهم تخت افزایش می‌یابد و در سایر کشورهای دیگر ازجمله انگلستان نیز به ازای هر ۱۰۰ نفر ۶ تخت و در ژاپن نیز به ازای هر هزار نفر هشت تخت و هشت‌دهم تخت ویژه وجود دارد.

کشمیری گفت: از مهم‌ترین دلایلی که شهرستان دیر تا امروز همچنان سفید و به‌دوراز کرونا است، اجرای دقیق اصول بهداشتی، فاصله‌گیری اجتماعی و مراقبت‌های مردمی است.

وی افزود: در این شهرستان اصول بهداشتی و سواد سلامت بسیار جدی و متعهدانه اجرا شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: شهرستان دیر پیشگام در نظافت عمومی و جاگذاری شیر آب در معابر برای شستن دست‌ها، خط‌کشی و فاصله‌گذاری روبروی نانوایی‌ها و عابر بانک‌ها است و مردم این شهرستان هم استقبال خوبی کردند و رعایت می‌کنند.

کشمیری با اشاره به این‌که در استان بوشهر میزان سواد رسانه‌ای و سلامت بالا است افزود: در کوچه‌ها نیز برخی بانوان کوه‌نشینی‌ها را بافاصله استاندارد انجام می‌دهند و باید گفت که هر جا موضوع بهداشت جدی گرفته شود آنجا آسیب کمتری می‌بیند.

وی گفت: در شهرستان دشتستان تاکنون ۶۰ بیمار دارای ویروس کووید ۱۹ شناسایی‌شده است و به مردم این شهرستان هشدار داد مراسم ختم برگزار نکنید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برخی از مردم دشتستان رعایت نمی‌کنند و حتی در خانه هم مراسم ختم را برگزار می‌کنند این در حالی است که برگزاری مراسم ختم در مسجد و خانه تفاوتی ندارد.

کد خبر 499326

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha