۲۰ فروردین ماه یادآور عملیات آزادسازی شهرستان قصرشیرین در سال ۱۳۶۰ است که این منطقه پراهمیت در این روز پس از هفت ماه اشتغال از چنگال رژیم متجاوز بعثی عراق با رشادت‌های رزمندگان غیور اسلام به آغوش میهن اسلامیمان بازگشت.

قصرشیرین

به گزارش همشهری آنلاین پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، باعث شدت گرفتن اختلافات مرزی بین ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران با عراق شد و این بحران که در گذشته توسط ۲ ابرقدرت وقت مهار می شد در حال تبدیل شدن به جنگی بود که یک طرف آن کشورمان و طرف دیگر آن قدرت های بزرگ آن زمان در پشت پرده و رژیم بعث عراق در ظاهر قرار داشتند.

رژیم بعث عراق نگران تاثیر انقلاب اسلامی در میان مردم خود بود، از این رو فرصت را برای فشار به انقلاب اسلامی به منظور کسب امتیاز مغتنم شمرده و ارتش متجاوز عراق پس از ماه ها، دست اندازی به مرزهای ایران اسلامی، در ۳۱ شهریور سال ۵۹ به طور رسمی با ایران وارد جنگ شد.

تجاوز کشور عراق به خاک کشورمان روند تصاعدی به خود گرفت، هر چند عراق پیش از این در ۱۶ شهریور همان سال منطقه خان لیلی را به تصرف ارتش خود در آورده بود اما چند روز بعد از تصرف منطقه میمک و پس از آن، پاسگاه های «رشیدیه»، «چیلات»، «بیاتگ» و نیز ارتفاعات «گیسکه» یکی پس از دیگری به اشغال دشمن درآمدند و سپس قصرشیرین نخستین شهر ایران بود که به سرعت توسط ارتش بعث عراق اشغال شد.

نیروهای ارتش رژیم بعث عراق  با ورود به شهر قصرشیرین در مدت کوتاهی آن را ویران کرد و تنها ساختمان مسجد مهدیه از شهر زیبای قصرشیرین باقی ماند که آن را به عنوان مقر نیروهای بعثی مورد استفاده قرار می داد و  آثار تاریخی شهر نیز همگی از سوی ارتش متجاوز عراق تخریب شدند.

در بیستم فروردین سال ۶۰ رزمندگان اسلام در یک عملیات منظم و با خلق رشادت های بسیار این شهر مرزی را پس از حدود هفت ماه اسارت آزاد کرده و به آغوش وطن باز گرداندند که آزادسازی شهرستان قصرشیرین به این دلیل اهمیت دارد که رزمندگان اسلام بدون هیچ گونه تلفاتی، موفق به این مهم شدند و ارتش عراق را از این شهر بیرون کردند.

در ادامه جنگ، دشمن یک بار دیگر قصرشیرین را تصرف کرد و مدتها این شهر را در اشغال خود داشت.

قصرشیرین در مسیر رشد و بالندگی

پس از پایان جنگ تحمیلی و پاک شدن این منطقه از لوث نیروهای رژیم بعث مردم بار دیگر با بازگشت به قصرشیرین بازهم شهر را از نو ساختند و اینک این شهرستان یکی از مناطق راهبردی کشورمان است که قطب اقتصاد منطقه است.

قصرشیرین دارای ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است که اکنون ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان از این منطقه به عراق صادر می شود و برای چندین سال متوالی پرویزخان رتبه نخست صادرات غیر نفتی را در میان مرزهای کشورمان کسب کرده است.

پارسال در مجموع یک میلیارد و ۷۹۳ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۵۹۴ دلار کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.

اینک شهرستان مرزی قصرشیرین و نخل های سرافراز این خطه از میهن اسلامیمان، با تلاش مردم همیشه مرزدار آن، استوار در راه اعتلای این نظام الهی ایستاده و روز به روز شاهد پیشرفت در عرصه های مختلف است.

عملیات ثارالله زمینه ساز آزاد سازی قصرشیرین

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قصرشیرین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات ثارالله به منظور در دست گرفتن  جاده سرپل‌ذهاب به قصرشیرین در حوالی پاسگاه پیروزخان و قلعه سفید قصرشیرین انجام شد که با فعالیت ۲ گردان همزه و المهدی سپاه پاسداران با پشتیبانی یک گردان تانک زرهی ارتش منجر به آزادی ۶۰ تپه اطراف قلعه سفیدشد و مقدمه‌ای برای آزادسازی شهرستان مرزی قصرشیرین فراهم شد.

سرهنگ پاسدار مرادعلی حسنی با گرامیداشت یاد شهدا افزود: بیستم فروردین ماه سالروز آزاد سازی حماسه قصرشیرین مصادف با روز ملی فناوری هسته ای است و قصرشیرین در دفاع از ایران اسلامی شهدای والامقامی را تقدیم کرده از این رو این منطقه اهمیت بسیار زیادی دارد و امروز نیز دارای یک موقعیت مهم و راهبردی که همین جا این مناسبت های مهم و فرخنده را به تمام ملت ایران اسلامی تبریک می گویم.  

شهرستان قصرشیرین در هشت سال دفاع مقدس ۸۶۰ شهید، ۲هزار جانباز و یکصد آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و دارای بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت است.

کد خبر 499220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =