رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: کرونا مهار نشود، محدودیت‌ها شدیدتر می‌شود.

کرونا پرستار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، حسین عرفانی، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، به جزئیات و اهداف اجرای هوشمند طرح فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی کشور به منظور جلوگیری از رکود اقتصادی و اجتماعی و ایجاد تعادل در مراودات اجتماعی و فعالیت‌های اقتصادی، برخی محدودیت‌ها تحت عنوان فاصله گذاری هوشمند اتخاذ شود. این اقدام از ۲۳ الی ۳۱ فروردین ماه عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه همچنان خطر کرونا در کشور وجود دارد، ادامه داد: هیچ کجای کشور از کرونا پاک و بی نصیب نیست، اگر بی دقتی و بی احتیاطی از سوی مردم ایجاد شود همه زحمات ۵۰ روز گذشته کادر درمانی به باد خواهد رفت.

عرفانی افزود: بحث رعایت فاصله گذاری هوشمند، مؤلفه تأثیر پذیری از کرونا جامعه است در این راستا هیچ اجباری برای فعالیت صنوف تا ۲۳ فروردین وجود ندارد. ضمناً فاصله گذاری هوشمند یک تصمیم موقت است و منوط به کنترل بیماری در سطح جامعه خواهد بود. چنانچه بیماری کرونا در این مدت مهار نشود و شدیدتر شود چه بسا محدودیت‌های شدیدتری اعمال گردد.

رئیس اداره مراقبت‌های بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: فعالیت صنوف می‌تواند جریان یابد به شرطی که متولی اجرای طرح فاصله گذاری وزارت بهداشت باشد.

عرفانی افزود: هر صنفی در مقابل فعالیت‌های زیر مجموعه اش به شرایط عمومی و بهداشتی صنف خود واقف است و نیازمند آموزش خاص و اضافه ای نیست.

وی ادامه داد: صنوف مختلف پس از ورود به درگاه الکترونیکی و مطالعه موارد بهداشتی آموزشی و سپس ثبت نام در سامانه می‌تواند از فعالیت در ۲۳ لغایت ۳۱ فروردین بهره مند شود.

عرفانی افزود: اگر میزان فرکانس تردد و تعاملات اجتماعی بالا برود باید دیگر عامل مؤثر بر سرایت کرونا در جامعه کاهش یابد.

وی تصریح کرد: بر اساس این اتفاق باید هر کس وارد مترو می‌شود ماسک بزند و فاصله مطمئنه را رعایت نماید. این اتفاق در اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها هم باید رعایت گردد. در مغازه‌ها هم باید فاصله گذاری و ایجاد تهویه سالم رعایت شود.

عرفانی، از رد شدن پیشنهاد سه فوریتی وزارت بهداشت به مجلس خبر داد و افزود: وزارت بهداشت به عنوان یک جز از سه جز تأثیرگذار بر کاهش انتقال کرونا پذیرفته که اگر قرار به از بین رفتن کرونا است و قرار است فعالیت‌های اجتماعی هم تا حدودی برگردد، دو جز دیگر باید به وظیفه خود عمل کنند. یکی از آن دو جز مردم هستند که ۱۳ فروردین واقعاً همکاری کردند و در خانه ماندند اما روز ۱۶ فروردین به خیابان‌ها آمدند و همه را متعجب کردند.

وی ادامه داد: بازگشت اصناف را می‌توان جز سوم تأثیرگذار به مهار کرونا نامید. تعهدات اصناف در قبال حفظ بهداشت و نظافت باید رعایت گردد زیرا تعهدات بهداشتی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها سخت‌تر از تعهدات اصناف است که در حال رعایت می‌باشد.

کد خبر 499080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • شمیلا سیامکی KR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 0
  برای درمان گلو درد بهتر است یک عدد گوجه‌فرنگی را چهار قاچ کرده و مقدار بیشتری نمک روی آن پاشیده و تقریبا ببلعد . اگر در هنگام خواب انجام شود فبها. یا چند بار در طی روز دیگر هیچ اثری از عفونت و آنژین وجود نخواهد داشت. برای درمان سرفه خشک هم این تجویز عالیست. در سرفه خشک بهتر است که ابدا سرفه نکنیم زیرا با سرفه کردن بیشتر حالت خفگی به فرد دست می دهد بهتر است تا جایی که می‌توانیم با دست بینی خود را نگه داریم و دهان را هم ببندیم و بر عکس نفس بکشیم یعنی مانند بازدم عمل کنیم. نفس خود را تقریباً نگه داریم و با آن بازی کنیم تا با این کار ذرات ریز معلق که به دریچه ی نان چسبیده اند بیرون بیایند. سپس مقداری آب بنوشیم. سرفه های خشک معمولاً در افرادی که تدریس می کنند و با گچ سروکار دارند بیشتر وجود دارد یا در افرادی که بیشتر در معرض آلودگی هوا و ذرات معلق در هوا میوه ی . به را در فویل بپیچید و بگذارید آرام آرام روی گاز تا خوب بپزد بعد داغ بخورید تمام خلطهای ریه را بیرون می آورد و ریه را پاک می کند.
 • کاربرجدید IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 0
  آقای رییس، ۱۳ فروردین تعطیل رسمی بود ما هم تو خونه موندیم ولی ۱۶ فروردین روز رسمی آغاز کار ادارات بود و خیلی از ادارات همه کارمندهاشونو مکلف کردن سر کار حاضر شوند. به هر حال برای رفتن به اداره هم آدما میان تو خیابان این چیز خیلی غیر طبیعی نیست که شما را این طور متعجب کرده
 • ف . د IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  0 0
  با سلام و احترام در پاسخ به این خبر ، به نظر شما اشکال از مردم بود یا روسای ادارات و اصناف که کارمندان و کارکنان خود را مکلف به حضور در محل کار خود کرده اند؟ بهتر است کمی نسبت به مردم منصف باشیم التماس تفکر