رئیس سازمان حج و زیارت گفت: درصورت ادامه یافتن بحران کرونا، افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سنی هستند، امسال به سفر حج فرستاده نمی‌شوند و اعزام آنها به سال بعد موکول خواهد شد.

حج كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رشیدیان با بیان اینکه امیدواریم تا شروع فصل گرما اپیدمی ویروس کووید ۱۹ کاهش یابد، افزود: البته ما خود را برای شرایط مختلف آماده کرده‌ایم. بر اساس تفاهمی که با عربستان امضا کردیم، در سال جاری ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعم از زائر و کارگزار از ایران به سفر حج اعزام می شوند و در این رابطه همه اقدامات مربوط به عقد قراردادهای مسکن، تغذیه، تدارکات و نیز مباحث مرتبط با بهداشت، بیمه و ناوگان حمل و نقلی حجاج انجام و قراردادهای آن منعقد شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که ممکن است در صورت تداوم بحران کرونا و عدم آمادگی و توانمندی عربستان برای مهیا ساختن شرایط مناسب به منظور حضور تمامی حجاج کشورهای اسلامی نسبت به محدودسازی سهمیه ها اقدام کند، گفت: در این صورت بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری های زمینه ای و مشکلات سنی هستند، امسال به این سفر معنوی فرستاده نمی شوند و اعزام شان به سال بعد موکول می شود.

رشیدیان ادامه داد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمامی سهمیه توافقی زائران باشد، علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع را به صورت علمی و کارشناسی بررسی کرده و ضمن انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد ، اعزام زائران انجام می شود.

  • تعامل ایران با وزارت حج عربستان

این مسئول گفت: تعاملات با وزارت حج عربستان ادامه دارد و سازمان هم پروتکل های سلامت حجاج از مرحله معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و اعمال مناسک حج را با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تهیه و تدوین کرده است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی و همکار در برگزاری حج، یکی از پیشروترین کشورها در زمینه حفظ سلامت حجاج است. ایران در سایه تجربه، دانش و توان علاوه الگو سازی در عملیات حج برای سایر کشورها، همکاری خوبی هم با وزارتخانه های بهداشت و حج عربستان دارد.

رشیدیان افزود: قوانین و دستورالعمل های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده سلامت حجاج تامین شده و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود .

او گفت: در شرایط کنونی هم با توجه به همه حساسیت ها و معیارهای دقیق علمی و نیز رعایت شاخص های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه های بهداشت هر دو کشور نسبت به تدبیر شرایط و  پیش بینی ها متناسب با آن اقدام می کنیم.

  • اگر عربستان حج را لغو کند!

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در این باره که اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد، تکلیف ثبت نامی های امسال از حیث اولویت اعزام و سپرده هایشان چه می شود نیز اظهار کرد: در این شرایط به طور قطع اولویت اعزام در سال بعد با زائرانی است که اکنون ثبت نام کرده و فرایند ثبت نام آنها تکمیل شده است.

 رشیدیان افزود: از ۹ اسفند ۹۸ تاکنون ۵۱ هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده اند که در حال حاضر از این تعداد ۴۹ هزار و ۵۹۶ نفر ثبت نامشان قطعی و نهایی شده است.

وی با بیان اینکه فرآیند ثبت نام همچنان ادامه دارد، افزود: ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تامین شده که بر اساس ثبت نام قطعی زائران این منابع به حساب های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قراردادهای مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری ،تغذیه و تدارکات و و غیره زائران منعقد می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین در قرارداد با طرف های خدمات دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق العاده و اضطراری دیده شده که در صورت عدم برگزاری حج، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل می شود و از این ناحیه ضرری متوجه زائران ما نمی شود.

وی در این رابطه توضیح بیشتری داد و گفت: در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت به جای سرمایه گذاری ریالی به نیابت از این زائران قراردادهای مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده و این خدمات در سال بعد برمبنای قراردادهای امسال به زائران ما ارائه می شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هر گونه افزایشی در نرخ ها متوجه هزینه های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.

  • هزینه زائران برای سال بعد

رشیدیان با تاکید بر اینکه عدم تغییر هزینه ارزی صرفاً در صورت عدم برگزاری حج در سال جاری و موکول شدن قراردادها به سال آینده است، افزود: فقط درصد اندکی از هزینه های حجاج همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی تغییر کند اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت نامی امسال ثابت خواهد ماند و مشمول افزایش ها نخواهد شد.

  • زائرانی که می خواهند انصراف دهند

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه برای آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده اند و در صورت عدم برگزاری حج قصد انصراف داشته باشند هم گفت: این افراد می توانند انصراف دهند و به جای آنها زائران اولویت های بعدیجایگزین آنها می شوند.

به گفته وی، تمامی زائران ثبت نامی امسال در صورت عدم برگزاری حج ۹۹ در سال بعد اعزام می شوند و در صورتی ثبت نام جدید انجام می شود که سهمیه کشور بیش از افراد ثبت نامی باشد، ضمن آنکه هزینه سفر حج ثبت نامی های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و دریافت می شود.

کد خبر 498850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار