یک اقتصاددان و کارشناس بازارهای مالی می‌گوید: قیمت ارز و بازار ارز همچنان پیشرو در اقتصاد ایران خواهد بود، بنابراین تغییرات قیمتی بخش بورس، مستغلات، خودرو گروه‌های کالایی، اوراق بدهی و طلا را می‌توان با کمک قیمت ارز و پیش‌بینی قیمت ارز در داخل کشور برآورد کرد.

دلار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، مرتضی ایمانی‌راد، در گفت وگویی با "تجارت فردا" وضعیت اقتصادی را پیش بینی کرده که مهم ترین گفته‌ های وی در این مصاحبه در پی می‌آید:

*پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۹  اقتصاد ایران همراه با تورم و رکود باشد، نرخ رشد اقتصادی حوالی صفر قرار بگیرد، حجم صادرات و واردات افزایش نداشته و ما با یک نوع انقباض تجارت خارجی مواجه شویم، نرخ تورم در سال آینده دو رقمی و بالای ۲۰ درصد خواهد بود.

*ناکافی بودن درآمدهای حاصل از صادرات نفت و مشکلات مرتبط با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه و سخت‌تر شدن انتقال درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی فشار بر بازار ارز ایران را بالا می‌برد. همچنین فشارهای قابل توجهی نیز از ناحیه اقتصاد جهان بر اقتصاد ایران وارد خواهد شد.

* مهم‌ترین فاکتور در سال ۹۹ که نرخ ارز را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد ارتباط ایران با آمریکا و در نتیجه با منطقه خاورمیانه است. ما مشکل صادرات نفت خام را به بازارهای جهانی داریم، با توجه به قرار گرفتن در لیست سیاه FATF دریافتی حاصل از صادرات نفت و صادرات غیرنفتی مشکل‌تر خواهد شد.

* با بهره‌گیری از توانمندی‌های گذشته و با دیدن تحولات فاندامنتال محتمل در سال ۹۹، برآورد کردیم که نرخ برابری دلار در مقابل ریال بین ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان متغیر خواهد بود.

*به نظر می‌رسد دریافتی‌های ارزی کشور در سال آینده کاهش پیدا کند و فشار واردات کماکان بر منابع ارزی وجود داشته باشد. بنابراین نوسانات نرخ ارز در این سال دور از انتظار نیست. برای مقایسه می‌توان گفت که نوسانات نرخ ارز در سال ۹۹ از سال ۹۸ بیشتر خواهد بود.

* موتورهای محرک افزایش نرخ ارز در سال ۹۹، اول افزایش نقدینگی و کسری بودجه دولت به میزان بسیار زیاد، دوم کاهش صادرات و فشار واردات منابع ارزی کشور و سوم افزایش تقاضا برای خروج سرمایه از کشور است. ولی از طرف دیگر بالا رفتن نرخ ارز به دلیل ملاحظات، کشش‌پذیری قیمتی تقاضای واقعی را پایین خواهد آورد و اجازه نمی‌دهد که قیمت دلار در رقم بسیار بالایی قرار بگیرد.

*به دلیل کنترل‌های شدید دولت و بانک مرکزی در سال آینده پیش‌بینی می‌شود که تقاضای سفته بازی در بازار ارز محدود باشد. بر اساس روندهای چند ساله و برازش این روندها برای سال ۹۹، پایین‌ترین قیمتی که نرخ ارز در ایران می‌تواند داشته باشد ۸۲۰۰ تومان است.

* نرخ ارز در بازار ایران در سال ۹۹ در حال افزایش خواهد بود و چنین افزایش فرصت قابل توجهی را بر اقتصادی را فراهم خواهد کرد. مدیران و صاحبان کسب‌وکارها از نرخ‌های بالای روند ارز در سال آینده می‌توانند استفاده کنند تا فعالیت بین‌المللی خود را گسترش دهند. فعالیت بین‌المللی همراه با مشکلات جدی است ولی سودهای قابل‌توجهی در این‌گونه فعالیت‌ها وجود دارد.

* قیمت ارز و بازار ارز همچنان پیشرو در اقتصاد ایران خواهد بود. بنابراین تغییرات قیمتی بخش بورس، مستغلات، خودرو گروه‌های کالایی، اوراق بدهی و طلا را می‌توان با کمک قیمت ارز و پیش‌بینی قیمت ارز در داخل کشور برآورد کرد. اگر قیمت دلار بالاتر از ۱۵ هزار تومان قرار بگیرد، قیمت ارز نقش راهبر را در اقتصاد ایران بازی می‌کند، در این شرایط سایر قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی از تغییرات نرخ ارز تبعیت می کنند.

کد خبر 498605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • GB ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  3 0
  پیش بینی قیمت ارز در ایران امکان پذیر نیست کرونا اقتصاد دنیا را به رکود حتی ورشکستگی ۷۰ درصدی نزدیک خواهد کرد اباما رئیس جمهور پیشین امریکا به مردمش توصیه به خرید کالا میکرد تا اقتصاد کامل بچرخه ولی با این وظعیت تعطیلی وبیکاری هیچ جای دنیا امکان خرید وگردش اقتصاد نیست ادامه کرونا پس انداز ها را صفر وکسب وکار را تعطیل خواهد کرد وقتی پولی نباشه وقتی مسافری برای خارج نباشه واردات وصادراتی نباشه دلار مصرفی نداره کاملا بی خود وبی جهت عوامل قیمت ارز را در وضعیت کنونی بالا آوردن
 • EC ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  دلار بعد کرونا از مرز ۴۰ هزار تومان افزایش می یابد
  • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   0 0
   همین شما ها هستین ک قیمتا رو میبرین بالا خاک برسرتون بشه با این نظر دادنتون

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار