دانشمندان می‌گویند درختان نقش مهمی در مبارزه با آلودگی صوتی در محیط‌های شهری دارند و در این میان، بهترین گونه‌ها را برای این کار معرفی کرده‌اند.

کاج اروپایی

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از بی‌بی‌سی، در جذب سر و صدا از طریق پوست، کاج اروپایی یا همان سیاه‌کاج موثرترین درخت محسوب می‌شود. این مخروط در این زمینه از ۱۳گونه درختی که در آزمایش جذب صدا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند، موثرتر نشان داد. محققان بر این باورند که این یافته‌ها می‌تواند به برنامه‌ریزهای شهری کمک کند تا از درختان برای کنترل سر و صدا و مقابله با آلودگی صوتی استفاده کند. نتایج این مطالعه که در آن، ویژگی‌های پوست‌ ۷۶ نمونه از ۱۳ گونه درخت مورد بررسی قرار گرفته در ژورنال Applied Acoustics منتشر شده است.

پروفسور جیان کانگ، یکی از نویسندگان این مقاله علمی از دانشگاه کالج لندن (UCL) می‌گوید: «علاوه بر تأکید بر تأثیرات بصری و سایه، باید برای رسیدن به کاهش آلودگی صوتی به فضای سبز نیز توجه ویژه داشت. استفاده از گیاهان به‌عنوان یک «ساکت‌کننده» سر و صدا می‌تواند باعث حفاظت از محیط زیست شهری و تجارت مناظر شود.»

در این بررسی نمونه‌ها با استفاده از معیارهای مختلف از جمله ضخامت پوست، سن درخت و قطر تنه انتخاب شدند. ضمن آنکه محققان از درختانی که اخیرا سقوط کرده بودند نمونه‌های خود را جمع‌آوری کردند و خود درخصوص بریدن آنان نقشی نداشتند. کانگ در این مورد گفت: «هدف اصلی ما این بود که تنوع کافی از گونه‌های مختلف، از جمله پهن‌برگ‌ها و مخروط‌ها داشته باشیم.»

اعضای تیم تحقیق در آزمایشگاه گونه‌هایی را مورد بررسی قرار دادند که در مناطق شهری وجود دارند؛ درختانی مانند: گیلاس، کاج، راش، بید، صنوبر و توسکا. آنها دریافتند که نمونه کاج اروپایی مؤثرترین گونه برای جذب آلودگی صوتی به‌حساب می‌آید. ضمن اینکه مشخص شد در کل، مخروط‌ها در جذب صدا نسبت به درختان پهن‌برگ عملکرد بهتر و موثرتری دارند. کانگ در این باره می‌گوید: «عوامل تأثیرگذار در کاهش سر و صدا توسط پوست درخت، ضخامت و زبری آن و همچنین سن درخت است. در این میان، سن درخت و زبری پوست آن، پارامترهایی با بیشترین تاثیر هستند.

تغییرات اندک در خصوصیات جذب صدا از طریق پوست می‌تواند بر اثربخشی کمربندهای متراکم درختان تأثیر بگذارد. بنابراین، انتخاب گونه‌هایی با پوست‌های جاذب‌تر صدا، می‌تواند آلودگی صوتی را کاهش داده و احتمالاً اثرات جانبی ترافیک و سر و صداهای صنعتی را کاهش دهد. بنابر این و با توجه به این موضوع که پوست مخروط‌ها صدا را کمی بهتر از درختان پهن‌برگ جذب می‌کند، می‌توان از این گونه از درختان بیشتر در فضاهای سبز شهری استفاده کرد. ضمن آنکه موضوع تراکم در ایجاد یک کمربند سبز نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین نوع گونه‌ها در ایجاد تراکم نیز در این میان می‌تواند امری مهم تلقی شود.»

کد خبر 498339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار