یکی از چهره‌های جدید و البته محبوب در سریال پایتخت ۶ نقش حاجی مالکی، یا همان یک نماینده باشرافت و پاکدست مجلس است که توسط «سیدامیر سیدزاده» ایفا شد.

پايتخت

به گزارش همشهری آنلاین، سابقه هنری این بازیگر به این سریال و نقش محدود نمی‌شود و اهالی هنر نام او را به‌عنوان تهیه‌کننده سینما و تلویزیون بسیار شنیده‌اند. از مهم‌ترین آثاری که تهیه‌کنندگی کرده، می‌توان به فعالیت در فیلم‌های همچون «سیاوش»، «تعارض»، «خانوم»، «ناخواسته»، «زندگی جای دیگری است»، «پاسیو» و «شماره ۱۷سهیلا» اشاره کرد. 

 • آخرین قسمت از سریال پایتخت پخش شد، اما گویا قسمت‌های پایانی این سریال تحت‌تأثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته و در فیلمنامه تغییراتی داده شده است. آیا نقش حاجی مالکی هم تحت‌تأثیر این اتفاق قرار گرفته و تغییر کرده بود؟

اگر مشکل شیوع کرونا پیش نمی‌آمد، شاید فیلمنامه در مسیر دیگری هدایت شده و سریال به نقطه فینال خود می‌رسید. همانگونه که آقای سیروس مقدم گفتند، فینال سریال طلب تماشاگران است که در نخستین فرصت بعد از رفع این محدودیت‌های کرونایی ساخته خواهد شد. اما به‌دلیل اینکه لوکیشن اصلی این سریال استان مازندران بود و این استان جزو استان‌های نخستین بود که در روزهای اول اعلام شیوع بیماری کرونا درگیر شده بود، کار برای گروه سازنده در اواخر ساخت سریال دشوار شد. علی‌القاعده با تمهیدات گروه سازنده، سریال به آن صورت آبرومندانه تا ۱۵قسمتی که مقرر شده بود آماده پخش شد. من تا قسمت ۱۳بودم و شاید اگر بحث تعطیلی مجلس شورای اسلامی و برخی مشاغل و اصناف و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مطرح نمی‌شد، سریال به‌گونه دیگر پیش رفته و نماینده مجلس تاانتهای سریال بازی می‌کرد. اما تصمیم گروه سازنده اینگونه بود و انصافاً هم تصمیم درستی بود و الحمدالله تا به امروز هم توانستند تعهد و سفارشی که پذیرفته بودند را انجام دهند.

 • ما شما را به‌عنوان یک تهیه‌کننده همیشه در پشت صحنه فیلم‌ها دیده بودیم. چطور شد که مقابل دوربین قرار گرفتید؟

من حدود ۱۰سال پیش در سریال «پیامک از دیار باقی» تجربه همکاری با نویسنده این مجموعه آقای محسن تنابنده و کارگردان آن آقای سیروس مقدم را داشتم. ذهنیت من نسبت به هوشمندی محسن تنابنده و چیدمان شخصیت‌های سناریو و کارگردانی آقای مقدم ذهنیت معلوم و مشخصی بود. از این‌رو این ریسک را پذیرفتم و همکاری شکل گرفت. طراحی نقش نماینده مجلس و احتمال اعتراض به نوع شخصیت‌پردازی آن حرکت روی لبه تیغ بود، اما بدون تعارف می‌گویم که استرسی برای پذیرش این نقش نداشتم. اطمینان داشتم که نویسنده‌های این گروه به‌گونه‌ای این شخصیت را طراحی و نوشته‌اند که باعث دلخوری و نگرانی نمایندگان نخواهد شد. این نقش وقتی به من پیشنهاد شد که خارج از کشور بودم و از همانجا قبول کردم و با خودم گفتم نباید این نقش را بازی کنم بلکه باید این نقش را زندگی کنم. خودم را به لوکیشن فیلمبرداری در شیرگاه رساندم. خدارا شکر در همان سکانس‌های اول که بازی کردم بازی من مورد قبول سازنده‌های سریال قرار گرفت.

 • انتقادهایی به منفعل بودن نقش شما در قسمت‌های نخست سریال مطرح شده بود. در این‌باره چیزی شنیده‌اید؟

خداراشاکرم که این نقش مورد قبول اغلب مردم قرار گرفت و به گفته خودشان توانستند مالکی و نقشش را به خوبی درک کنند. همچنین حدود ۱۲نفر از نماینده‌های مجلس در این روزهای پخش سریال با من تماس گرفته و تشکر کردند و گفتند از اینکه توانستید این نقش را خوب و بدون اینکه به سمت لودگی پیش برود بازی کنید، تشکر می‌کنیم. خود من هم گفته بودم که این نقش حد وسط ندارد؛ یا باید خیلی خوب خوب بازی شود یا بد بد. مردم در این سریال با یک نماینده پاکدستی که قصد خدمت به مردم شهر را دارد مواجهند، من باید تمام تلاشم را می‌کردم تا این نقش را ملموس و واقعی بازی کنم. البته به‌دلیل اتفاقات اجتماعی و سیاسی روز جامعه که در مدت این ۴۰و اندی سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است رخ داده از نزدیک با مسائل قانونگذاری در مجلس آشنا بودم. حتی از برخورد برخی از این افراد در مسائلی که برای خود من پیش آمده، از چگونگی ایفای نقش نماینده مجلس برای من در انجام وظایف اجتماعی و در حوزه انتخابی‌شان با توجه به آن سوگندنامه‌ای که دارند ذهنیتی ایجاد شده بود که به من کمک کرد برای نخستین بار که به‌صورت حرفه‌ای مقابل دوربین می‌رفتم آمادگی بیشتری داشته باشم. البته در اوایل سریال پایتخت ۶درخصوص صبر و سعه ‌صدر زیاد نقش مالکی به من بسیار انتقاد می‌شد. بعضاً دوستان گله می‌کردند که شما چرا این‌همه در برابر رفتارهای راننده‌تان نقی معمولی سعه ‌صدر دارید و چرا او را زودتر جواب نمی‌کنید! در جواب این دوستان باید عرض کنم که بیان دیالوگ‌ها و واکنش‌های مقابل کاراکتر نقی باید به‌گونه‌ای پیش می‌رفت که سعه صدر نماینده مردم نشان داده شود.

 • قبلاً هم تجربه بازیگری داشتید؟

خیر، حضور در سریال پایتخت نخستین تجربه حرفه‌ای بود.

 • به‌نظر شما کاراکتر آقای مالکی در فینال وعده داده شده سریال پایتخت ۶حضور دارد؟

منتظر تصمیم گروه نویسندگان و آقای تنابنده و آقای مقدم هستیم. باید دید که چه فینال و سرانجامی به پایان خوش این سریال کمک می‌کند. اگر باشیم که در خدمت مردم خواهیم بود، اگرنه که امیدواریم کار به خوبی پیش برود.

 • سریال پایتخت ۶با وجود اینکه توانست مخاطبان بسیاری را پای تلویزیون بنشاند اما نقدها و حاشیه‌هایی هم به همراه داشت. به‌نظر شما چرا حاشیه‌های این پربیننده‌ترین سریال زیاد است؟

یکی از مهم‌ترین سریال‌هایی که به نوعی جنبه ملی به‌خودش می‌گیرد مجموعه پایتخت‌هاست، چون بیشترین بازدید و محبوبیت را بین مردم داشته است. پس‌ازاین تریبونی که فضای طنز موقعیت و مفرحی ایجاد می‌کند می‌توان برای آموزش و پیام‌دهی استفاده کرد. خوشبختانه این سریال توانسته نسبت به مسائل و عملکردهای برخی افراد و مسئولان نگاه نقادانه همراه با لطافت و فضای کمدی داشته باشد. این یک هنر است که بتوان درد مردم را با نگاهی طنز همراه با درمانش عرضه کرده یا پیشنهاد دهیم. با این نمونه روش‌ها می‌توان آموزش‌های زیادی داد و پیشگیری‌ها و نقدهایی به برخی موضوعات و دستگاه‌ها و سازمان‌ها در راستای رفع مشکلات ارائه کرد.

کد خبر 498289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نذیر IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  8 0
  اطمینان داشتم که نویسنده‌های این گروه به‌گونه‌ای این شخصیت را طراحی و نوشته‌اند که باعث دلخوری و نگرانی نمایندگان نخواهد شد. مگر قراره دلخوری نماینده ها ملاک باشه که نگرانش بودید؟اگر مطلب درستی که واقعیت هم داشته باشد رو به خاطر دلخوری نمایندگان سانسور کنیم که اون کار ارزش دیدن نخواهد داشت.
 • آ IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  5 3
  پایتختی های عزیز خسته نباشید
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  1 0
  فقط همین یه نفر تو کل سریال...پاک بود وراستگو وبی غل وغش...مابقی که...
 • روح اله IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
  5 0
  سلام من پایتخت رو دوس داشتم ولی قسمت امسالش اصلا خوب نبود انشاالله قسمت های بعد بهتربشه...

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار