مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: با توجه به بارش‌های سال گذشته و اعمال مدیریت در تامین حقابه و حفظ و نگهداشت آب، وضعیت فعلی تالاب‌های استان مطلوب است.

تالاب هورالعظیم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمد جواد اشرفی شرایط تالاب‌های خوزستان را مطلوب دانست و گفت: بارندگی و اعمال مدیریت باعث آبگیری و احیای بخش زیادی از تالاب‌های این استان شد.

 وی در بازدید از تالاب هورالعظیم درباره وضعیت تالاب‌های استان بیان کرد: میزان آبگیری تا به امروز در تالاب هورالعظیم ۹۶ درصد، تالاب شادگان ۹۰ درصد، بامدژ ۸۶ درصد، میانگران ۸۴ درصد و بندون ۴۰ درصد برآورد شده است.

اشرفی ادامه داد: تالاب‌ها به دلیل نقش کارکردی در معیشت و اقتصاد تالاب‌نشینان و البته محیط زیست، حیات پرندگان، آبزیان و جاندارانی که زندگی‌شان به زنده ماندن تالاب‌ها وابسته است، بسیار با اهمیت هستند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تالاب میانگران در ایذه امسال به صورت مستمر آب داشت و میزان آب در این تالاب کاهش پیدا نکرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص تالاب‌های هورالعظیم و شادگان گفت: علاوه بر نزولات جوی مناسب، اجرای برنامه‌های مدیریتی آب در این تالاب‌ها باعث شده تا بسیاری از قسمت‌ها که سال‌های قبل، خشک و به عنوان کانون‌های گرد و غبار در استان تبدیل شده بودند، زیر آب رفته و باعث شدند تا کانون‌های گرد و غبار در این قسمت‌ها مهار شود.

اشرفی درباره مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان نیز اظهار داشت: در زمستان سال گذشته تالاب‌های خوزستان پذیرای جمعیت زیادی از پرندگان مهاجر بودند و شاهد افزایش حدود ۱۰ درصدی جمعیت پرندگان مهاجر به تالاب‌های استان بودیم.

کد خبر 498093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =