خیابان های شهر تهران طی روزهای قرنطینه کم و بیش، خلوت و جای خالی شهروندان در طبیعت و فضای سبز محسوس است. هر چند پایتخت نشینان در این روزهای کرونایی دلتنگ رفتن به دل طبیعت و بوستان ها هستند اما در خانه ماندن را به طبیعت گردی ترجیح داده اند.

پزوهشگر

همشهری آنلاین/ زهرا کریمی :غیبت شهروندان در طبیعت و بوستان ها برای طبیعت و کاهش گازهای گلخانه ای و تغییرات اقلیمی خیلی هم بد نبوده است. «سارا اردو» پژوهشگر جوان ساکن شهرک غرب و استاد دانشگاه در رشته محیط زیست درباره فواید در خانه ماندن و نفس کشیدن طبیعت در روزهای کرونایی می گوید.

آیا قرنطینه شهروندان در خانه هایشان و حضور نداشتن آنها در طبیعت فایده برای محیط زیست شهری هم داشته است؟
بله. مهمترین اثر جهانی آن کاهش گازهای گلخانه ای وتغییرات اقلیمی است و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا در کشورهای بزرگ  مانند چین و آمریکا. از فواید آن در ابعاد کوچکتر می توان به تهران و محله ها اشاره کرد؛ آسمان آبی، معابر خلوت و بدون زباله، افزایش تعداد و تنوع پرندگان...
در خانه ماندن شهروندان و این نوع شیوه زندگی می تواند سبک جدیدی از زندگی را با رعایت الگوهای محیط زیستی رقم بزند. درحالی که طی دوره زندگی ماشینی برای حفظ محیط زیست نمی توان سفارش به خانه ماندن کرد.

بنابراین طبق گفته های شما برای حفظ محیط زیست شهری می توان از الگوهای زندگی روزهای کرونایی به عنوان سبکی جدید در برنامه ریزی زندگی شهرنشینی بهره برد؟
بله و اتفاقاً باید از این فرصت استفاده کرد. من به عنوان یک شهروند تهرانی از زمان شیوع ویروس کرونا تا امروز حدود 6 هفته است که در منزل قرنطینه ام و بیشتر خریدهای ضروری را اینترنتی انجام می دهم. زمان خوبی برای مطالعه و تحقیقات و امور شخصی ام پیدا کرده ام و کنار خانواده ام از سنت ها و خاطرات قدیمی صحبت می کنیم. بنابراین می توانیم این نکات ریز را که در زندگی ماشینی گم شده بودند دوباره احیا کنیم. طی این مدت تنها 2بار از خانه برای کارت به کارت مبلغی تا عابربانک رفته ام که دیدن خلوتی کوچه ها، حضور مردم برای خرید با دوچرخه، ضدعفونی کردن معابر، پیام های هشداردهنده درباره نحوه دستکش و ماسک های مصرف شده و حتی رویش سبزه ها در باغچه همسایه حال مرا خوب کرد. باورم نمی شد این همان خیابان اصلی شلوغ شهرک غرب یک ماه پیش است.

چه سبک زندگی در این روزهای کرونایی رواج پیدا کرده است که تداوم آنها خوب خواهد بود؟
استفاده از مواد شوینده ای که به محیط زیست آسیب نرساند مثل استفاده از مواد شوینده طبیعی، کیسه های پارچه ای قابل شست وشو به جای کیسه های پلاستیکی، تفکیک زباله و رها نکردن آن در معابر، مصرف درست آب، انتشار پیام های تبلیغاتی از رسانه های عمومی که به نفع محیط زیست است، رعایت نکات بهداشتی در همه شرایط و همه روزهای زندگی، پخش فیلم های مستند با موضوع محیط زیست و نقش انسان در حفاظت از آن، خرید اینترنتی برای کاهش مصرف کاغذ، حذف اسکانس برای خریدهای روزانه، ورزش در خانه، احیای بازی های خانگی، استفاده از مواد بازیافتی برای کارهای هنری و توجه به حال محیط زیست و فضای سبز اطراف منزل و شهرمان. این روزها زمین احتیاج به کمک دارد و ما شهرنشینان می توانیم با تداوم این شیوه از زندگی شهری، مردمی سالم و شاد، هوایی پاک و محیط زیستی زنده داشته باشیم و همیشه شاهد پرواز گونه های مختلف پرندگان در آسمان شهرمان باشیم.
 

کد خبر 498076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =