بانک مرکزی در یک بسته پیشنهادی که با بانک‌ها در میان گذاشته شده، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اشخاص حقیقی به ١٧.٥ درصد از اول اردیبهشت را مطرح کرده است.

بانك مركزي 833

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، کرونا اگرچه سختی‌های بسیاری را برای اقتصادهای دنیا داشته، منجر به صدور یک تصمیم مشترک از سوی رؤسای کل بانک‌های دنیا شده و آن، کاهش نرخ بهره بانکی است.

حال خبرها از نظام بانکی، حکایت از تصمیم شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی از اول اردیبهشت ماه پیش رو، دارد.

بر اساس اطلاعات دریافتی از مدیران بانکی، در جلساتی که از سوی عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل نظام بانکی برگزار شده، موضوع کاهش نرخ سود بانکی مطرح و تا حدود زیادی مورد توافق واقع شده است.

پیشنهادات بانک مرکزی برای این موضوع، ابعاد چندجانبه ای دارد که خبرگزاری مهر به صورت اختصاصی آن را منتشر کرده است:

بر اساس پیشنهاد بانک مرکزی، ایجاد حساب‌های پشتیبان به طور کامل همچنان ممنوع بوده و هیچ بانکی مجاز به داشتن حساب پشتیبان نیست.

در این بسته سیاستی، کماکان پرداخت سود سپرده روزشمار ممنوع است و آن گونه که در بسته مذکور آمده است، نرخ ابلاغیه بانک مرکزی برای سپرده‌های بلندمدت یک ساله به میزان ۱۵ درصد باید رعایت گردد.

همچنین در این بسته پیش بینی شده به دلیل جلوگیری از جابجایی سپرده‌ها، نرخ سود سپرده‌های بلند مدت یکساله اشخاص حقیقی در گام اول از تاریخ ۱ اردیبهشت ۹۹ از ۱۷ و نیم درصد تجاوز نکند و بانک‌ها طی سال ۹۹ ترتیبی اتخاذ نمایند تا نرخ این دسته از سپرده‌ها با نرخ بانک مرکزی تطبیق داده شود.

بر اساس این گزارش نرخ سود سپرده‌های بلند مدت یکساله اشخاص حقوقی از اول اردیبهشت ماه ۱۵ درصد تعیین و اعمال می‌گردد.

همچنین نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها نیز، همچنان ماه شمار خواهد بود.

حداقل ماندگاری برای تعلق سود سپرده‌های کوتاه مدت یک ماه سی روز تعیین شده است.

موضوع تغییر نرخ سود سپرده‌ها، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار صورت خواهد گرفت.

کد خبر 497861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • JP ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
    0 0
    سوم بهمن ده میلیون تومن تو بانک مسکن واریز کردم پایان ماه حتی یک ریال هم شود به حسابم واریز نشد سود فقط همان پول اولیه که تو حسابم بود واریز شد. بابا یه نظر نمی‌خواهیم بدیم نمی خواهیم که ما رو عقد کنید که. یه نظر که این همه دنگ و فنگ و اسم و آدرس و رمز و راز نیاز نداره. می خوای بری مردم و به خاطر نظر شون دستگیرش ن کنید