معاون نظارت و پایش محیط‌زیست استان کرمانشاه با اشاره به افزایش قابل‌توجه پسماندهای عفونی و بیمارستانی در کرمانشاه در پی شیوع بیماری کرونا، از تشدید نظارت‌ها بر شیوه مدیریت و دفن این پسماندها خبر داد.

پسماندهای عفونی و بیمارستانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آذر ولی زاده، معاون نظارت و پایش محیط‌زیست استان کرمانشاه با اشاره به افزایش پسماندهای بیمارستانی و عفونی خصوصاً دستکش، دستمال‌کاغذی و ماسک با شیوع بیماری کرونا گفت : رقم دقیقی از میزان افزایش این نوع پسماندها در دست نیست، چون روند بیماری متغییر است و میزان تولید این نوع پسماندها متناسب با شیوع بیماری بالا می‌رود.

او اظهار کرد: افزایش این پسماندها باعث شده حساسیت‌ها بر شیوه دفن و مدیریت آن‌ها بیشتر شود و نظارت‌ها جدی‌تر شود، اگرچه محل دفن پسماندهای بیمارستانی و عفونی در کرمانشاه فعلاً تغییر نکرده و تغییری هم در پروتکل امحا این پسماندها نداریم، اما نظارت‌ها را شبانه‌روزی کرده‌ایم تا موازین بهداشتی کاملاً رعایت شود.

 معاون محیط‌زیست استان کرمانشاه افزود: در برخی موارد محدود هم نیاز به سوزاندن پسماندها است که باید تحت تدابیر ویژه انجام شود.

ولی زاده گفت: اقداماتی که انجام‌شده کرمانشاه را به یکی از استان‌های پیشتاز در زمینهٔ مدیریت پسماندهای عفونی تبدیل کرده است.

او همکاری مردم برای ادامه این روند را ضروری دانست و بیان کرد: علاوه بر پسماندهای بیمارستانی و مراکز درمانی، تولید زباله‌های دستکش، ماسک و دستمال‌کاغذی هم بسیار بالا رفته که از مردم تقاضای جدی داریم از رها کردن این پسماندها در محیط‌زیست خودداری کنند.

معاون محیط‌زیست استان کرمانشاه رها کردن این پسماندها در محیط را باعث آلودگی آب، خاک و هوا دانست و افزود: مردم باید این نوع زباله‌ها را در کیسه قرار داده و در سطل زباله بیندازند.

ولی زاده همچنین از افزایش پسماندهای خانگی در شهرها و روستاها نیز خبر داد و گفت: ایام قرنطینه و در خانه ماندن مردم باعث شده با افزایش قابل‌توجه تولید زباله خانگی نیز مواجه باشیم که راهکارهایی برای مدیریت بهتر این پسماندها را به استانداری، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ارائه دادیم.

کد خبر 497610

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha