مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تولید داروی ژاپنی فاوپیراویر برای درمان بیماری کووید ۱۹ در کشور و ورود آن به پروتکل درمانی این بیماری به شرط تایید کمیته علمی مبارزه با کرونا خبر داد.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، غلامحسین مهرعلیان روز چهارشنبه ۱۳ فروردین درباره اقدامات سازمان غذا و دارو برای تامین و تولید یک نوع داروی موثر در درمان بیماران مبتلا به کرونا بیان کرد: داروی  فاوپیراویر با نام تجارتی اویگان یک برند ژاپنی است که پس از شیوع کرونا در چین برای درمان بیماران استفاده شد و نتایج نشان داد که در درمان برخی از  بیماران توانسته طول بستری را کوتاه و در بهبود حال عمومی بیماران نسبتا موثر باشد.

وی ادامه داد: این دارو با وجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس‌های بین المللی دارویی دنیا برای درمان بیماری کووید- ۱۹ تاییدیه نگرفته و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو اظهار کرد: پس از شروع کرونا در اسفند ماه رایزنی‌هایی از طریق دفاتر بین المللی وزارت بهداشت و ریاست جمهوری برای واردات این دارو انجام شد و موفق شدیم تعداد محدودی از این دارو را به صورت اهدایی از کشور چین دریافت کنیم. خوشبختانه بلافاصله این دارو در اختیار محققان کشور در چند مرکز بیمارستانی تهران و سایر شهرستان‌ها قرار گرفت تا مورد مطالعه بالینی قرار گیرد.

وی افزود: داروی فاوپیراویر در حال حاضر در فاز بررسی استانداردها و پروتکل‌های علمی است. همان‌طور که دبیر کمیته علمی کرونا اشاره کرده، فاز مطالعاتی دارو در حال اتمام و نتایج آن در حال جمع‌بندی و بررسی نهایی است. بنابراین این دارو هنوز در پروتکل درمان کووید- ۱۹ وارد نشده است.

مهرعلیان گفت: کمیته علمی مبارزه با کرونا با توجه به نتایج مطالعات، ورود این دارو را به پروتکل درمانی تشخیص خواهد داد. سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تنظیم بازار دارویی، کاملا تابع ستاد علمی وزارت بهداشت بوده و بر اساس داروهایی که در پروتکل قرار خواهد گرفت، داروهای مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به سیگنال‌های مثبتی که از این دارو دیده شده است، با پیگیری سازمان غذا و دارو و همکاری بخش خصوصی از هفته سوم اسفند، مواد اولیه ساخت داروی فاوپیراویر را از منابع معتبر جهانی تهیه و در داخل کشور فرموله کرده‌ایم و یک شرکت داروسازی هم تعداد محدودی از آن را تولید کرده است.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو بیان کرد: نتایج اولیه نشان داده که نمونه داروی تولید داخل از استاندارد خوبی برخوردار بوده و به طور موازی آزمایش‌های دراز مدت نیز در حال انجام است. بنابراین ما  آمادگی کامل را داریم تا بتوانیم با توجه به نتایج به دست آمده، ماده اولیه این دارو را با حجم بالاتری تهیه و آن را در داخل کشور تولید کنیم.

کد خبر 497060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • م طارمی US ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  1 0
  همه آزمون خطاست ولی اگر اندک تاثیری در بهبودی داشته باشد لازم است استفاده شود چون از مرگ بهتر است اگر استفاده نکنیم بعدا افسوس می خوریم
 • علی DE ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
  0 0
  ضمن تشکر از همه دلسوزان نظام . عزیزان و مسئولین محترم همت گمارند و اقدامات لازم را جهت ورود هرچه سریعتر این دارو به کشور فراهم نمایند و متعاقبا مجوزها ی لازم و دانش آن در اختیار داروسازان داخلی قرار گیرد تا تولید انبوه آن به زودی به انجام برسد . مردم با کمک مسئولین عزیز و همت آنها کرونا را شکست می دهند .

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار