اقدام آمریکا از تجمیع نیروها در پایگاه‌های خاص، انجام گشت‌های هوایی شناسایی و مانند آن باعث شده احتمال تصمیم واشنگتن به انجام عملیاتی جدی در عراق قوت بگیرد.

آمریکا ارتش

به گزارش همشهری آنلاین، آمریکا طی روزهای اخیر مجموعه‌ای از تحرکات در عراق داشته است که به گفته برخی کارشناسان می‌تواند زمینه یک اقدام نظامی جدی در عراق باشد. 

امروز ۱۳ فروردین منابع عراقی خبر از تحرکات نظامی آمریکا در شش استان این کشور دادند. به گزارش ایسنا از این منابع، نیروهای آمریکایی قصد دارند پایگاه‌های حشد شعبی را در این مناطق هدف قرار دهند.

 شبکه خبری سومریه‌نیوز، این منبع امنیتی اعلام کرد: مسئولان آمریکایی به فرماندهی عملیات اعلام کرده‌اند به اتخاذ اقدامات علیه گروه‌هایی که جان سربازان و اتباع آمریکایی در عراق را تهدید می‌کند پایبند هستند.

آمریکایی‌ها آمریکایی‌ها در سورتی‌های پروازشان در روزهای اخیر بر مناطق جنوب کرکوک، شرق صلاح الدین، دیالی، غرب الانبار، شمال بابل و غرب کربلا متمرکز بوده‌اند. این‌ها مناطقی است که پادگان‌های اصلی حشد شعبی در آنجا واقع است.

  • پرواز گسترده بالگردهای آمریکا گواه حمله نظامی احتمالی است

ائتلاف فتح عراق نیز ضمن هشدار درباره حملات احتمالی نظامی آمریکا به سیاستمداران عراقی مخالف سیاست های واشنگتن، به پرواز گسترده بالگردهای آمریکایی بر فراز دیالی و صلاح الدین اشاره کرد.

بر اساس گزارش مهر به نقل از النهرین، ائتلاف فتح عراق امروز چهارشنبه درباره حملات احتمالی نظامی آمریکا به سیاستمداران عراقی مخالف سیاست های واشنگتن و حضور نظامی آن در عراق هشدار داد و استقرار پاتریوت را نقض جدید حاکمیت عراق دانست.

کریم علیوی نماینده ائتلاف فتح عراق اعلام کرد: احتمال دارد که حملات نظامی آمریکا، سیاستمداران عراقی مخالف آمریکا را هدف قرار دهد. آمریکا و اسرائیل دست به حمله رسانه ای علیه عراق با هدف روی کار آوردن الزرفی زده اند.

وی افزود: دولت اطلاعاتی از حملات احتمالی آمریکا دارد.

علیوی در ادامه اعلام کرد: پروازهای گسترده بالگردهای آمریکایی بر فراز دیالی و صلاح الدین گواه بر حمله نظامی احتمالی آمریکاست.

درباره استقرار پاتریوت در عین الاسد عراق هم بیان کرد: استقرار این سامانه نقض جدید حاکمیت عراق است.

النهرین، در خبری دیگر واکنش  جابر الموسوی کارشناس عراقی مسائل امنیتی را منتشر کرد. الموسوی در این خصوص گفت: طی روزهای گذشته پروازهایی در آسمان بغداد رصد شده است و این گواه بر این است که آمریکا به دنبال اجرای اقدام جنایتکارانه جدید است تا برخی شخصیت ها را در داخل بغداد هدف قرار دهد.

الموسوی تاکید کرد: آمریکا نیروهایش را از مراکز و پایگاههای نزدیک به شهرها به پایگاههای نظامی به دور از تیررس موشک های مقاومت منتقل کرده است.

این کارشناس عراقی گفت: ماندن در پایگاه عین الاسد و تجهیز آن به پاتریوت نشانه آشکاری است که این پایگاه مرکز اداره عملیات جنایتکارانه و تروریستی علیه ملت عراق خواهد ماند. موقعیت این پایگاه در مرکز صحرا، هدف قرار دادن و سرنگونی هر موشکی که به سوی پایگاه نشانه برود را آسان می کند.

وی اعلام کرد: آمریکا از مقررات منع آمد و شد برای انجام عملیات جنایتکارانه علیه ملت و شخصیت های ملی آن بهره خواهد برد و حضور بالگردهای آن در آسمان بغداد هم در راستای مشخص کردن اهداف و مراکزی است که طی روزهای آتی هدف قرار خواهد گرفت.

الموسوی با اشاره به اینکه آمریکا، اتباع خود را از سفارتش در بغداد تخلیه کرده است هم گفت: این از بیم اقدامات تلاف جویانه به جنایاتی که قصد ارتکاب آنها را دارد.

همزمان ائتلاف فتح عراق امروز چهارشنبه درباره حملات احتمالی نظامی آمریکا به سیاستمداران عراقی مخالف سیاست های واشنگتن و حضور نظامی آن در عراق هشدار داد و استقرار پاتریوت را نقض جدید حاکمیت عراق دانست.

کریم علیوی نماینده ائتلاف فتح عراق اعلام کرد: احتمال دارد که حملات نظامی آمریکا، سیاستمداران عراقی مخالف آمریکا را هدف قرار دهد. آمریکا و اسرائیل دست به حمله رسانه ای علیه عراق با هدف روی کار آوردن الزرفی زده اند.

وی افزود: دولت اطلاعاتی از حملات احتمالی آمریکا دارد.

علیوی در ادامه اعلام کرد: پروازهای گسترده بالگردهای آمریکایی بر فراز دیالی و صلاح الدین گواه بر حمله نظامی احتمالی آمریکاست.

درباره استقرار پاتریوت در عین الاسد عراق هم بیان کرد: استقرار این سامانه نقض جدید حاکمیت عراق است.

روزنامه لبنانی الاخبار هم در گزارشی آورده است: «شواهد از رویارویی قریب الوقوع میان اشغالگران آمریکایی و گروههای مقاومت عراق حکایت داردشواهد از رویارویی قریب الوقوع میان اشغالگران آمریکایی و گروههای مقاومت عراق حکایت دارد. منابع امنیتی عراقی فاش کردند که اشغالگران آمریکایی تصمیم به هدف قرار دادن یگان موشکی وابسته به سازمان بدر به رهبری هادی العامری، عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی و جنبش النجباء به رهبری اکرم الکعبی و نیز کتائب حزب الله عراق گرفته اند. به گفته این منابع این اهداف حداقل شامل ۱۰ هدف است که در استان‌های شرقی و مرکزی قرار دارند و اینکه برخی فرماندهان نظامی عراقی از موعد حملات خبر دارند.

این رسانه می‌نویسد: این منابع به الاخبار اعلام کرده اند که موعد حملات نزدیک است و آمریکایی‌ها به درخواست عادل عبدالمهدی برای دست برداشتن از تنش یا حداقل در جریان قرار دادن زمان حمله پاسخ منفی داده اند واین در حالی است که واشنگتن برخی فرماندهان نظامی عراقی را در جریان این موضوع قرار داده است.

الاخبار در پایان می‌نویسد: عراق طی روزهای آتی با تحولات داغی روبرو خواهد شد به ویژه که اشغالگران به دنبال منحرف کردن نگاه‌ها از شکست آمریکا در مقابله با کرونا با به دست آوردن پیروزی‌های خیالی هستند تا دستاورد سیاسی به نفع ترامپ رقم بزنند اما سوالی که مطرح می‌شود، میزان خویشتنداری جبهه مقابل در برابر جنون واشنگتن است و قواعد درگیری جدید، معادله ضربه با ضربه متقابل را تثبیت کرده است و آمریکایی‌ها باید تبعات هرگونه اقدام تحریک آمیز را بپذیرند. آنها در حالی که با جدول زمانی خروج نیروهای خود مخالفت کرده اند از سوی دیگر به دنبال استقرار نیروهای خود به دور از تیررس گروههای مقاومت عراق هستند».

کد خبر 496977

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • باقر IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
    0 0
    این عاقبت سستی در مقابل یانکیهاست...وقتی بزرگترین فرماندهشون رو شهید کردن و اونا فقط به یک تظاهرات کم اثر بسنده میکنن. وقتی ساده لوحانی مثل مقتداصدر هستن قطعا حمله بعدی محکمتر و دردناکتر خواهد بود برای عراقیها...این نشانه عدم بصیرته