مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
۰ نفر

آمریکا با برقراری آتش‌بس در سوریه جهت مقابله با گسترش کرونا در این کشور مخالفت کرد و اعلام داشت این اقدام به نفع ایران و روسیه است.

کلی کرافت سازمان ملل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در حالی که نهادهای بین‌المللی خواستار آتش‌بس در سوریه برای مقابله با کووید-19 هستند، گفت آتش‌بس تاکتیکی به نفع نیروهای سوری و متحدان ایرانی و روسی است.

کلی کرافت روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه به صورت مجازی برگزار شد، افزود: همه ما دیده‌ایم ویروس کرونا چگونه می‌تواند مخرب و مرگ‌آور باشد به همین دلیل جایی فوری‌تر از سوریه برای مهار آن وجود ندارد.

وی با اعلام پشتیبانی از تلاش‌های گیر پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای ایجاد آتش‌بس سراسری در سوریه، ادامه داد این درخواست مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد مردم سوریه به آتش‌بس مورد نیاز این قطعنامه نیاز دارند نه یک آتش‌بس تاکتیکی که از نظر او به نیروهای سوری و متحدان روسی و ایرانی آنها اجازه می دهد قبل از سرگیری آنچه که او کارزار ترور در شمال غربی نامید، استراحت کنند.

کرافت که نظامیان کشورش بخش‌هایی از خاک سوریه را به اشغال درآورده‌اند و منابع آن را به غارت می‌برند، اظهار کرد  چنین مکثی تنها ادامه تلاش آنها(ایران و روسیه) برای دستیابی به راه حل نظامی برای درگیری را تشویق می کند.

وی با اشاره به سفر خود به ترکیه در اوایل ماه جاری میلادی، تصریح کرد: سازمان ملل باید در مرکز هر تلاشی برای نظارت و تایید ابتکارات آتش بس باشد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادعا کرد گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیمارستان‌ها ، درمانگاه‌ها و حتی ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی در حملات هوایی رژیم اسد و روسیه آسیب دیده‌اند. با توجه به وضعیت دشوار زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی سوریه و شروع این بیماری همه‌گیر جهانی، ماموریت‌های نظارت سازمان ملل متحد در شمال غربی سوریه بر آتش بس پایدار از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

این اظهارات مقام آمریکایی در حالی مطرح شد که گیر پدرسن نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه اعتراف کرد دولت سوریه اقدامات مهمی در مهار کووید-19 انجام داده است.

کرافت تاکید کرد: ما می خواهیم سازمان ملل متحد ماموریت‌های آژانس داخلی خود را در شمال غربی ادامه دهد تا از آسیب‌پذیری سوری‌هایی که به آنجا پناه می‌برند، محافظت کند.

وی با اشاره به اظهارات مایک پمپئو وزیر نفرت دولت ترامپ، خواستار آزادی زندانیان آمریکایی در سوریه شد و گفت دولت ترامپ خواستار آزادی فوری کلیه افراد غیرنظامی و زندانیان سیاسی از جمله زنان ، کودکان و سالمندان است که به طور خودسرانه بازداشت شده اند.

کد خبر 496696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی