رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه خود در اینستاگرام از چرایی پرداخت نشدن ۵۰ درصد افزایش حقوق به بازنشستگان سخن گفت.

دستمزد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پخش زنده صفحه شخصی خود در اینستاگرام در تشریح افزایش منابع تخصیص یافته به بازنشستگان کشوری و لشکری اظهار کرد: برقراری ارتباط بین مردم را از این پس بیش از پیش دنبال خواهم کرد. مطلبی که بسیار زیاد این روزها از سازمان برنامه و بودجه پرسیده می شود در خصوص ۵۰ درصد افزایش حقوقی است که به بازنشستگان پرداخت نشد.

وی افزود: قانون پنجم برنامه توسعه به دولت اجازه می‌دهد که در دوران برنامه که از سال ۹۰ تا ۹۵ به طول انجامید، از همه امتیازاتی که در فصل ۱۰ از ماده ۶۴ تا ۸۰ وجود دارد تا ۵۰ درصد امتیازات را استفاده کند.

نوبخت تاکید کرد: هیئت وزیران برای تعدادی از دستگاه‌ها این ۵۰ درصد را تصویب کرد و این افراد از امتیاز این ۵۰ درصد برخوردار شدند. سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد مبنی بر این که این حق وجود داشته باشد که منابع مالی برای انجام آن وجود داشته باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوری تاکید کرد: به همین جهت دستگاه‌ها به سازمان برنامه و بودجه مراجعه کردند تا با منابع مالی خود این ۵۰ درصد را اعمال کنند ما نیز این مطالعات را انجام دادیم و منجر شد تا بهمن ماه بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا این تعداد از دستگاه‌ها به شرط طلب نکردن منابع بیشتر، این روند را انجام دهند.

نوبخت گفت: قانون مدیریت خدمات کشور در سال ۸۶ به صورت آزمایشی به تصویب رسید دارای ۱۵ فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می‌پردازد و در فصل دهم به نظام پرداخت به کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر اساس امتیاز و بررسی است که با در نظرگیری این امتیاز و ضرب در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافه می‌شود. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود ۵۰۰ ریال است که تبصره ذیل ماده ۶۴ این رقم سالیانه بر اساس هزینه زندگی درصدی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: این ضریب ریالی برای مستمری بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما آن چه اختلاف بین این سه گروه ایجاد می‌کند امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول‌های مختلف محاسبه می‌شود. یعنی بر اساس سختی کار امتیازات متفاوت است. امتیازی از ۱ تا ۲۰۰۰ برای شغل آنها، به شاغلان از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ داده می‌شود که در جمع به آن‌ها حقوق ثابت می‌شود. این امتیازات به علاوه فوق العاده‌ها می‌شود. جمع این امتیازات را حقوق کارمندان دولتی می‌گویند.

نوبخت تاکید کرد: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می‌دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده است و متناسب سازی را به دست دولت سپرده است.

وی افزود: دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرد و در نهایت شورای نگهبان آن را رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرد. حالا از همین طریق هر سال مبلغی را برای بازنشستگان کنار گذاشته ایم، سال گذشته چیزی حدود ۳ هزار میلیارد تومان دربودجه قید شد که دولت این رقم را به ۴ هزار میلیارد تومان رساند.

 • افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۷۰۰ هزار تومان 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: این رقم با تلاش‌های دولت به ۵ هزار میلیارد تومان رسید. برای سال ۹۹ این رقم را ۱۰۰ درصد افزایش داده و به ۱۰ هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه کنیم. در این افزایش برخی از بازنشستگان بیش از ۷۰۰ هزار تومان به حقوقشان افزوده خواهد شد.

وی افزود: روز دوشنبه از تشکل های بازنشستگی و نمایندگانشان خواستیم تا به جلسه مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور بیایند. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: در ادامه مسیر افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و همچنین تزریق ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع همسان سازی حقوق آن ها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی که تا سال ۹۸ بازنشسته شده اند را نیز صادر کرده ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، بیان کرد: سال گذشته رقم پاداش بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان بود که رقم آن هنوز مشخص نیست.

 • تکلیف پرداختی ها به زنان سرپرستان خانوار مشخص می شود

وی افزود: امسال برای زنان سرپرستان خانوار نیز حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، در نظر گرفته ایم. مستمری این افراد ۳ تا ۵ برابر هم افزایش پیدا کرد و امیدواریم بتوانیم منابع مالی جدیدتری برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

نوبخت در پایان به اهمیت جلسه روز دوشنبه اشاره و اعلام نتیجه افزایش دریافتی را به آن روز موکول کرد.

کد خبر 496158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جانباز IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  23 1
  شورای نگهبان همیشه ساز مخالفت دارد . برای جانبازان و بازنشستگان .
 • فرهنگی IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  1 2
  ما معلمها از افزایش حقوق کارگران کارمندان دیگر وزارتخانه ها و بازنشستگان و کلا افزایش حقوق تمامی دستمزدبگیران حمایت می کنیم و این رو حق همه ی اقشار میدونیم و هرگز نگاه قشری و تنگ نظرانه نداریم و ای کاش همه ی هموطنا همینطور بودند. لطفا منتشر کنید. با سپاس.
 • محمدداداستان IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  5 0
  آقای نوبخت خودت زیردست همین بازنشستگان به اینجا رسیدی
 • مجید US ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  4 0
  ای کاش اضافه کاری شاغلین نیز جز حقوق محسوب میشد نمیدانم وضعیت . باز نشستگاان تامین اجتماعی که.در زمان خدمت از دولت حقوق می گرفتند چگونه خواهد بود
 • مجید IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  6 0
  آقای نوبخت عزیز . ضمن تشکر از خدماتی که میخواهید انجام دهید- انشالله- لطفاً صریح و زیر دیپلمی بگویید چقدر به حقوق بازنشستگان بیچاره زیاد میشود؟. با عدد و رقم بفرمایید . با در صد و همسان سازی و... ما سر در نمیآوریم. آیا ۱۵ در صد به علاوه ۷۰۰ تومن خواهد شد ؟ یا کلاً چیزی حدود ۷۰۰. شما با عدد و ارقام حرف بزن لطفاً. یک کلام. چقدر اصافه میشود. ؟ کارکنان شاغل را که یکهویی تا ۲ میلیو ن تومن هم بالا بردید.منهای ۱۵ درصد. چرا به بازنشسته ها که رسید ، ادا اطوار در میآورید و در هم بر هم حرف میزنید.؟ بالاخره آنان هم خدایی دارند. باور بفرمایید!!!!!
 • علی IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  2 0
  متاسفانه شورای نگهبان در مورد اعطای مقطع تحصیلی رزمندگان هم کاری نکرد.
  • حسینی SG ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
   0 0
   حرفات کاملا بجاست بنده هم سر در نیاوردم بلاخره چقدر افزایش هست
 • سیما راد نیا AE ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  هدف خوبی را دنبال میکنید
 • محسن SE ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  ادمهای نادان برای جبران کسری بودجه دلار را 16000 تومان میفروشید انوقت اسما" به مردم کمک میکنید خوب این دلار را 10000 نومان بفروشید هم گرانی و تورم کاهش می یابد و هم کار خانه ها تولید وفروششان بهتر میشود 38% کاهش قیمت دلار 50 % تورم را کاهش میدهد میدانیم عین یارانه به 5 میلیون نفر میدهید میگویید به 50 میلیون نفر یارانه میدهیم کمک معیشتی همین طور کمک به کارخانه ها هم به کار خانه های اقا زاده ها کمک میشود مثل اسنووا ( هایر سابق ) مثل ایران خودرو سایپا اگر هدفتان کمک به مردم باشد دلار را ارزان میفروختید و اجازه واردات حتی محدود به خوراکیهای خارجی مثل شکلات و خودرو و لوازم خانگی و لباس و کفش و غیره میدادید اجازه واردات گوشت و برنج وشکر و موز وغیره را فقط به اقازاده ها نمیدادید
 • جوادطاهونچی شاندیز IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  5 0
  دولت روحانی ومخصوصا نوبخت ضعیف کش است.هرسال وعده دروغ به این قشر ضعیف وازپاافتاده.
 • عبدالحمیدرضائی IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  5 0
  بادرود وتبریک اعیاد شعبانیه باتوجه به هزینه بالای بازنشسه اعم ازدرمانی وهزینه پیش بینی نشده که بازنشسته هرلحظه منتظر آن میباشد اگر امکان دارد دریافتی بازنشسته هارا باشاغلین نزدیک کنید
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  2 0
  اقای نوبخت ایقدرنیا با آب وتاب بگو برای کشوری ولشکری چه کردید بروبدهی تامین اجتماعی روبده همش فکربازنشستگان خودتون هستید

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار