پارک جنگلی سراوان در استان گیلان از آن دسته جاذبه‌های طبیعی است که با توجه به امکانات مناسبی که برای گردشگران فراهم آورده جز بهترین مقاصد طبیعت‌گردی برای خانواده و افراد در همه سنین به شمار می‌آید.

جنگل سراوان

همشهری‌آنلاین: دریاچه زیبا و رودخانه خروشان پارک سراوان، تفاوت مهم آن با دیگر پارک‌های جنگلی است که با جلوه‌های خود شما را غافلگیر می‌کنند.

پارک جنگلی سراوان از قدیمی‌ترین پارک‌های جنگی گیلان و جزو مجموعه‌های بی‌نظیری از گونه‌های متنوع و نادر گیاهی است و ذخایر ژنتیکی و چشم اندازه‌های فوق‌العاده‌ای دارد. این پارک در ۱۷ کیلومتری جاده رشت – تهران واقع شده و نزدیکی آن به مرکز استان و مجاورت با جاده سراسری باعث شده تا این مکان در زمره پارک‌های جنگلی مهم قرار گیرد و به یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری شهر رشت تبدیل شود.

عمده علت تفاوت پارک جنگلی سراوان با دیگر پارک‌های جنگلی که در استان‌های شمالی کشور وجود دارد، دریاچه‌های مسحورکننده و خروشانی است که در این پارک قرار دارد. در بدو ورود به پارک در سمت چپ جلوه‌هایی تماشایی از دریاچه این پارک به چشمتان می‌خورد. دیگر رودخانه پارک هم خروشان نام دارد و برای تماشای آن باید بیشتر در امتداد پارک پیش بروید.  

در پارک جنگلی سراوان همچنین موزه‌ای تحت عنوان میراث روستایی وجود دارد که معماری صد ساله آن سبب جذابیت ویژه‌ای برای این پارک جنگلی شده است. این موزه یکی از تماشایی ترین بخش‌های پارک جنگلی است که در تمامی ایام سال توجه گردشگران زیادی دارد.

مساحت این پارک حدود ۱۴۸۷ هکتار و در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا نیز قرار گرفته است. حدود ۲۱۰ هکتار از این پارک حفاظت شده و ۵۲۱ هکتار از آن برای تفرج گسترده و ۷۵۶ هکتار از آن به تفرج متمرکز اختصاص یافته است.

طول ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻨﻮﺑﯽ جنگل سراوان ۷۶۰۰ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ و ﻋﺮض ﻣﺘﻮﺳﻂ آن در ﺟﻬﺖ ﺷﺮﻗﯽ- ﻏﺮﺑﯽ ۲ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ است. محدوده پارک جنگلی سراوان از شمال تا جاده دره پشت به فشتام و از سمت غرب تا کچا – جوکول بندان و از سمت شرق تا جاده ی آسفالته رشت به تهران امتداد دارد.

بهترین زمان برای بازدید از پارک جنگلی سراوان بهار و تابستان است، چرا که انبوهی از درختان در این فصل سراسر جنگل را فرا می‌گیرد و سرسبزی ویژه‌ای به آن می‌بخشد. اما در فصل پاییز هم این جنگل با برگ‌های رنگارنگ درختان جذابیت‌های ویژه‌ای دارد.  

بسیاری معتقدند که پارک جنگلی سروان در گیلان شباهت زیادی به باتلاق سرو در کشور آمریکا دارد.

   
 

کد خبر 495644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار