رئیس جمهور با اشاره به تدوین طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای سختگیری‌های بیشتر در زمینه سفرها، گفت: این ابلاغ ممکن است سختگیرانه باشد و برای سفرها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد و از سفرهای موج بعدی ممانعت کند، اما این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است.

روحانی هیات دولت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه صبح امروز چهارشنبه ششم فروردین ماه هیأت دولت، ضمن اشاره به اینکه همزمان باید با ویروس کرونا مبارزه کرد و هم باید مواد مورد نیاز مردم را فراهم کرد،گفت: ما در روزهای گذشته مجبور شدیم بخش زیادی از فعالیت اقتصادی را در بخش بزرگی از کشور تعطیل کنیم و دلیل آن هم اهمیت سلامت مردم برایمان است.

وی ادامه داد: از ۲ میلیون و چهارصد و پنجاه هزار کارمند دولت، بخش اعظم سر کار نیستند و  به جز یک اقلیتی همه تعطیل شدند؛ در بخش بهداشت و درمان که با تمام وجود در حال کار و فعالیت هستند. ما گفتیم یک سوم کارمندان بصورت گردشی سرکار بیایدند که این کار هم به خوبی دارد انجام می‌شود.

روحانی با اشاره به اهمیت حضور تعدادی از کارکنان دولت، خاطر نشان کرد: این حضور برای آن است که ناچار هستیم آب، برق و انرژی و مواد غذایی را تامین کنیم و محصولات کشاورزی را به بازار برسانیم و همه آنهایی که برای تولید کار می‌کنند و همه کارخانجاتی که مواد خوراکی و مواد شوینده لازم را تولید می‌کنند باید بتوانند به شکل حداکثری به فعالیت خودشان  ادامه بدهند برای اینکه نیازهای مردم تامین شود.

 • مردم برای تامین نیازمندی‌های ضروری‌شان در یک شرایط مناسبی قرار دارند

وی بیان داشت: بنابر این باید توجه کنیم که هم نیاز داریم به اینکه بخش اعظم مردم در خانه بمانند و هم یک اقلیت کوچکی برای تامین نیازمندی‌های ضروری مردم کنار فعالیت‌های اقتصادی و کارگاه‌های تولیدی خودشان باشند.

روحانی تاکید کرد: این کار به خوبی در حال انجام گرفتن است. امروز مردم برای تامین نیازمندی‌های ضروری‌شان در یک شرایط نسبتاً مناسبی قرار دارند. آن چیزی که ضرورت زندگی‌شان است در فروشگاه‌ها است و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی بیان داشت: ما باید از همه رانندگانی که از مبدا بنادر کار می‌کنند و جنس‌ها را به کارخانه‌ها می‌رسانند و مواد را از کارخانه‌ها به مغازه‌ها می‌رسانند و در اختیار مردم قرار می‌دهند و همچنین از آن بخش ریل و هواپیما که محصولات لازم را در اختیار مردم قرار می‌دهند و پروازهای لازم را انجام می‌دهند نیز قدردانی کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت:  آنچه برای دارو و درمان مردم و برای مواد شوینده ضرورت دارد که ما از خارج تامین کنیم بدون استثنا ارز آن تامین می‌شود علیرغم اینکه ما مشکلات داریم و آنجایی که لازم است هواپیمای ما می‌رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشکی را وارد کشور می‌کند، ما از همه اینها باید تشکر و سپاسگزاری کنیم به خاطر کار عظیم و بزرگی که دارد انجام می‌گیرد.

وی گفت:در زمینه درمان و مراجعه مردم به پزشکان و کار غربالگری هم یک کار خوبی در کشور انجام گرفته و امروز تقریبا شناسایی می‌کنیم که چه کسانی به مراقبت بیشتر نیازمند هستند و یا لازم است که حتما باید در خانه بمانند ، چه کسانی باید به بیمارستان مراجعه کنند و چه کسانی باید در بخش‌ مراقبت‌های ویژه باشند. یعنی غربالگری پیشاپیش به ما کمک می‌کند ما یک قدم جلو برمی‌داریم نسبت به آینده ۵ یا ۱۰ روز آینده. کار مجموعه کادر پزشکی ما هم کار عظیم و بزرگی بوده در سراسر کشور تلاش می‌کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه بخش‌های مختلف امروز تلاش می‌کنند برای اینکه نیازمندی‌های مردم در زمینه بهداشت و درمان تامین شود. البته پیداست بار اصلی مسوولیت به دوش وزارت بهداشت و درمان، پزشکان عزیز ، پرستاران عزیز و  کادر پزشکی ما است که آنها این مسوولیت را انجام می‌دهند .

روحانی اظهار داشت: به‌رغم مشکلاتی که ما داریم، آنچه برای دارو، درمان مردم، مواد شوینده ضرورت دارد که ما از خارج تامین کنیم، ارز آن بدون استثنا تامین می‌شود. آنجایی که لازم است هواپیمای ما می‌رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشکی را وارد کشور می‌کند ما باید به دلیل کار عظیمی که در این خصوص در حال انجام است باید از همه اینها قدردانی کنیم.

رئیس جمهور در خصوص روند درمان بیماری کرونا در کشور، گفت: در زمینه درمان و مراجعه مردم به پزشکان یک کار خوبی در کشور در حال انجام است و تقریبا داریم غربالگری می‌کنیم که چه کسانی باید در خانه بمانند و چه کسانی باید به پزشک مراجعه کنند. به حمد الله تا امروز کمبود تخت، پرستار و پزشک نداریم. 

روحانی با بیان اینکه ۶۰ درصد تخت بیمارستانی ما در مشهد خالی است و ۳۰ درصد از تخت‌های بخش ویژه هم جای خالی دارد، عنوان کرد: دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری می‌خواهد در زمینه مبارزه با کرونا به ما کمک کند، آن را دریافت می کنیم و هر کشوری هم از ما کمک بخواهد در حد توان به آنها هم کمک می‌کنیم.

وی با تشکر از وزارت امور خارجه، گفت: وزارت امور خارجه طرح نه به تحریم را راه انداخته است و تلاش بر این است که پول‌های بلوکه شده ما آزاد شود. از آن طرف هم وزارت خارجه یک تلاش بسیار خوبی شروع کرده برای حرکت افکار عمومی و نه گفتن به تحریم، الان در شورای امنیت سازمان ملل هم این بحث مطرح است که یک مصوبه‌ای به تصویب برسد که در شرایط کرونا همه تحریم‌ها کنار زده شود و در این زمینه فعال هستند.

روحانی اظهار داشت: من با یکی از کشورهایی که عضو غیردائم بود تلفنی صحبت کردم و می‌گفت طرح ما آماده هست دنبال این هستیم که در شورای امنیت مطرح کنیم. تلاش بر این است که پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود، قدم‌های خوبی هم در این زمینه دارد برداشته می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه مقامات از مردم درخواست کردند در این ایام مردم به سفر نروند، تصریح کرد: دیروز آماری که استاندار خراسان رضوی به من  داد نشان می‌دهد مردم همراهی کرده اند و استاندار خراسان رضوی گزارش داد که ۷۸ درصد سفرها در این استان کاهش پیدا کرده است. این به معنای همکاری خوب در کشور است.

وی در این باره اضافه کرد: آماری که می‌داد می‌گفت خطوط ریلی ما امسال نسبت به سال‌های گذشته ۸۵ درصد مسافر کمتر به مشهد آورده ، پروازهای هواپیمایی ما و سفرهای هوایی ۸۸ درصد کاهش پیدا کرده و این همه به معنی همکاری مردم است.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: اینکه ۷۸ درصد مردمی که عاشق علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بودند و دلشان می‌خواست در ایام روزهای اول سال در کنار مرقد مطهر آن حضرت باشند گوش کردند به آنچه که دولت ، مسوولین، پزشکان و علما توصیه و تاکید کردند و ۷۸ درصد مردم نرفتند این بدان معنا است که همکاری خوبی در کشور انجام می‌گیرد و این همکاری باید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: دیروز در ستاد مبارزه با کرونا یک بحث مفصلی شد که سخت‌گیری‌ها باید بیشتر شود. وزارت بهداشت و درمان یک طرحی را تحت عنوان فاصله گذاری اجتماعی آورده بود و گفته بود در برخی از جاها باید سخت‌گیری‌های بیشتری انجام دهیم. دیروز بحث کردیم چون این موضوع مقداری به تخصص و دقت بیشتر نیاز داشت این امر به کمیته امنیتی- اجتماعی محول شد که به ریاست وزیر کشور برگزار می‌شود.

 • تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است

وی بیان داشت: دیروز بعدازظهر تا آخر شب دیشب که با وزیر کشور در تماس بودم بحث‌های مفصلی آنجا صورت گرفت، طرحی آماده شده ، صبح هم دنبال می‌کردم تدوین این طرح تا ظهر طول می‌کشد.

روحانی ادامه داد: دیروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا بحث مفصلی شد که سختگیری‌ها باید بیشتر شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را وزارت بهداشت آورده بود تا سختگیری‌های بیشتری در بعضی جاها اعمال شود، چون این طرح نیاز به بحث‌های تخصصی و دقت بیشتر داشت این امر به کمیته امنیتی اجتماعی که وزیر کشور مسئول آن است محول شد. طرحی آماده شده و تدوینش تا ظهر طول می‌کشد.

وی ادامه داد: به هر حال این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد و  این ابلاغ ممکن است سختگیرانه باشد، برای سفرها مشکلات و محدودیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد و از مردم بخواهد که سریعتر به موطنشان برگردند و سفرهای موج بعدی ممانعت کند. این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان آنها است و ممکن است همه پارک‌ها بسته شود، سیزده‌به‌در مثل سال‌های قبل نباشد، اما چاره‌ای بجز این نداریم.

روحانی تاکید کرد: بحث این است که مردم کمترین خسارت را از لحاظ جانی ببینند، حتی الامکان برای ضروریات زندگی‌شان دچار مشکل نشوند و این دوران را به حداقل زمان کوتاه کنیم. چون یک دورانی است باید این دوران را بگذرانیم. امروز کسب و کارها دچار مشکل است. یک دوره‌ای است که ۱۵ روز برای آن مد نظر قرار دادیم چند روز هم از آن ۱۵ روز گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه سلامت مردم برای ما مهم است، اظهار داشت: ما باید موج دیگر کرونا را مدیریت کنیم و تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح سختگیرانه باید اجرا شود. 

 • مردم از فردا آمادگی سختگیری‌ها را داشته باشند

رئیس جمهور با اشاره به کمک دولت به صورت بسته های معیشتی، بیان داشت: مصوبات دیگری هم در زمینه کمک اقتصادی خواهیم داشت. هر توانی داشته باشیم استفاده خواهد شد. هر طرحی نیاز به کمک و مشارکت مردم دارد. اگر همه در کنار هم باشیم راحت تر انجام می شود. مردم باید از فردا آمادگی سخت گیری‌ها را داشته باشند.

وی ادامه داد: برای مسأله مالیات، چک، بیمه کارگران برای کارفرماها که می‌توانند مهلت دهیم. اینها همه مصوباتی بوده که تصمیم گرفتیم و ابلاغ کردیم. مصوبات دیگری هم خواهیم داشت. فردا هم جلسه ویژه همین بخش اقتصادی در این زمینه است. هر توانی داشته باشیم از توان دولت و امکان کشور استفاده خواهد شد برای اینکه مردم در فشار کمتری باشند.

رئیس جمهور گفت: اما در عین حال هر طرحی بخواهد موفق شود، کمک و مشارکت شما مردم عزیز را نیاز دارد. یعنی اگر شماها همه پای کار باشید و همه دولت را یاری و کمک کنید و همه کنار هم باشیم، راحت‌ می‌توانیم اجرا کنیم ولی اگر عده‌ای از مردم نخواهند، خیلی کار سخت‌تر می‌شود. اما در عین حال یک سخت گیری‌هایی از فردا اجرا و عمل می‌شود. مردم باید آمادگی برای این سختگیری‌ها داشته باشند بخاطر ضرورتی که برای زندگی آنها بوده است.

وی بیان داشت: این چند روز در بخش‌هایی از کشور بارندگی داشتیم و این بارندگی‌ها شدید بود و منجر به سیلاب‌ها شد، اینجا باید تشکر کنم از همه آنهایی که به امداد شتافتند برای این مردم عزیز، استاندارها ، فرماندارها و ستاد بحران همه پای کار هستند، وزارتخانه‌های مربوطه پای کار هستند که آب و برق مورد نیاز مردم تامین شود.

روحانی افزود: برای اینکه پل‌ها بتواند زودتر مرمت شود و مردم عبور و مرور خود را انجام دهند، کار خوبی انجام گرفته، در ۳ استان گرفتاری‌مان بیشتر است. سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان. ان‌شاء الله این تلاش‌ها هم انجام می‌گیرد برای اینکه تسریع شود در کاهش خسارت‌های مردم اقداماتی در نظر گرفته شود، اعتباراتی که مورد نیاز است همه را مصوب خواهیم کرد و در اختیار قرار می‌دهیم و ان‌شاء الله این خسارت‌ها را ترمیم می کنیم. مردم عزیز ما هم در این زمینه به کمک استان‌هایی بشتابند که این روزها سختی‌های زیادی دارند و تحت فشار هستند.

کد خبر 495369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  5 18
  درود بر روحاني و ملت ايران
 • علی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  4 12
  سلام خسته نباشید از اینکه زحمت میکشید تامردم کمتراسیب ببیند ممنونم ولی اینکه میگی حتما تو خونه بمانید منی که مستاجرم باسه فرزند چطور تو خونه بمونم
 • اسی IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  10 3
  قدر دان تمام زحمت کشان برای جامعه هستیم. تشکر. استفاده از راه کارهای مدیریتی برای توسعه عدالت اجتماعی، بسیار ضروری می باشد.
 • محمود IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  5 2
  با سلام وخسته نباشید خواهشا فکری بحال ما راننده های تپسی بکنید به والله گرسنه ایم به اون خدا کرایه خونه ندادم تو فشاریم با پنج سر عائله نون شب نداریم فکری بحال ما بکنید
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  21 2
  لطفا هر چه سریع تر به هر نفر ۵۰۰هزار تومان واریز کنید یارانه که من هیچ پولی در بساط ندارم که شکم بچه هامو سیر کنم ممنون
 • 3490050320 IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  17 1
  ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران ماکه کارمون آزاد چکار کنیم که خودم صاحب چهارتا بچه ویه خونه کرایه ای دارم چطور زندگی کنم
 • سعیدصادقی IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  14 0
  مردم پول ازکجابیارن موادغذایی بخرن یه سریامریضن سرکارنمیتونن برن تکلیف اوناچیه
 • ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  8 0
  از کلمه فاصله گذاری اجتماعی استفاده نکنید. این کلمه صحیح و دقیق نیست. فاصله گذاری فیزیکی است. با اینترنت فاصله گذاری اجتماعی تقریبا بی معنی است.
 • محمد صفایی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  7 0
  سلام باید سخت گیری شدیدتر بشه تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری بشه. یه فکری به حال ما کارگران ساختمانی بکنید که الان یک ماهه درآمدی نداریم
 • محمود IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  16 0
  مدیریت ضعیف. بی نظمی باعث خسارت جانی و مالی مردم. سال هاست چراهای زیادی به وجود آمده ولی کسی پاسخگو نیست.
  • سهراب IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   6 0
   بسیار عالی .دایی محمود
 • محمد صفایی IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  4 0
  من از زحمات دولت وکادر پزشکی وپرستاران تشکر وقدر دانی می کنم امیدوارم مردم هم با این عزیزان همکاری کنند .
 • آرمین IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  10 2
  تو خونه موندن فقط برای پولدارهاست
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  11 2
  گندزدیدبااین مدیریتتان به کل کشور
 • وطن پرست DE ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  4 2
  نیروی قضائی و اجرائی وطن عزیزمان ، خیلی سست عمل ميكند
 • حسن IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  3 0
  چرامثل کشورهای دیگه پروازهاتونو قطع نکردین
 • امیر IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  5 0
  مردم برای تامین نیاز مندیهاشون در شرایط مناسب هستند آقا ریس جمهور با کدام پول ودرامد در فروشگاهها خرید میکنند
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  4 1
  مدیریت بحران کرونا و امثال اون مشتی است نمونه خروار از کشورداری یکبار عمر می کنیم و سوختیم ...
 • ناشناس IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  2 1
  آقای روحانی خیلیم ممنون. میشه بگید کسیکه ازمرگ استقبال میکنه وبرای چند روز ازين خراب شده درمیره چرا به اینجا رسیده ۵۰درصد نفهم که نداریم ببینید. اگه من جای شما بودم این آدمای بی تکلیف رو نقره داغ میکردم تا وقتی دولتشون داره بهترین پیشنهاد رو بهشون میگه گوش بدن چرا باید بی توجهی بیداد کنه غیر آینه که قوه قهریه ما ضعیف عمل میکنه طوری شده که وقتی بهش میگی شما تب داری نباس بری گردن کلفتی میکنه. بهرحال مشکلات کشور بسیار است وحل آن سختتر امیدوارم درین امر پیروز باشید
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  4 2
  قرار بود به‌ اقشار کم‌ درآمد‌ کمکی‌ کنید
 • رها IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  متشکریم آقای رییس جمهور کاش زودتر انجام میشد خداوند پشت و پناه ملت ایران زمین آمین یا رب العالمین
 • مهران IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  0 0
  اقای روحانی رئیس جمهور محترم خسته نباشید و همچنین دکترها وپرستارهای ما که دربیمارستانها خیلی زحمت میکشن همگی خسته نباشید ‌از رشت
 • بی IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  ازاینکه قرنطینه بشیم خوبه وباید ازاول اینکار میکردین اما منه راننده ومستجر چکارکنم بخدا قسم یک ماه بیکارم پس ب کی باید بگیم شما کل حسابها دستان هست که کی چکاره وچقدرپول بحساب داره سرپرست خانواده بیکار بی پول چکار باید بکنه حقوق بگیران که هیچ تکلیف ماها چی میشه شما میگین بازنشسته او حداقل بخورنمیری میگیره خونه دارن تکلیف ما چی میشه اینه خوب حسابرسی بچها حقوق میگیرین برا خودشان ب ما چی
 • IR ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  ملتی که حرف گوش نمیکنند از دشمن بدتر هستند خیلی زودتر باید اقدامات قهری انجام میشد ولی حالا هم هر چه زودتر بهتر

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار