دکتر «محمدحسین زمانیان» فوق تخصص بیماری‌های عفونی ۳۷ روزه که در بیمارستان «گلستان» کرمانشاه به درمان بیماران کرونایی مشغول است، سهمش در مقابله با کرونا «در بیمارستان ماندن» و «در خانه نماندن» است.

محمدحسین زمانیان

به گزارش همشهری آنلاین سوم اسفند امسال بیمارستان سوانح و ‌سوختگی گلستان در مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) شهر کرمانشاه با ۱۲ تخت آی سی یو، ۵۰ تخت بستری، سه اتاق عمل به طور کامل تخلیه و ‌آماده خدمت به بیماران احتمالی مبتلا به ویروس کرونا شد و از آن تاریخ تا به امروز گلستان مرکز اصلی مداوای بیماران کرونای استان است.

دکتر محمدحسین زمانیان این پزشک وظیفه شناس که معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه است به طور مستقیم نقش اثرگذاری در مداوای مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستان گلستان دارد.

او روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ابتدا از همه مردم خواست به توصیه های بهداشتی توجه کنند و تاکید کرد هرگونه سرپیچی از این توصیه ها منجر به شلوغی بیمارستان ها و مراکز درمانی و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا می شود و این موضوع کار متولیان بهداشت و درمان را سنگین تر می کند.

او در این گفت و گو به سوالات مختلفی در ارتباط با ویروس کرونا و راهکارهای پیشگیری از آن پاسخ داد و مهمترین راه برای مقابله با این ویروس را در خانه ماندن دانست.

چندین بیمار مسن را مداوا و ترخیص کرده‌ام

این فوق تخصص عفونی در ارتباط با این موضوع که می گویند افراد سالمند اگر کرونا بگیرند منجر به فوت آنها می‌شود، گفت: اگرچه میزان مرگ و میر در بیماران سالمند بیشتر است اما این جوری نیست که هر سالمندی که به ویروس کرونا مبتلا شود فوت می کند و شاهد این مدعا هم ترخیص چندین بیمار سالمند در بیمارستان گلستان در روزهای اخیر است.

زمانیان  با بیان اینکه تاکنون چند بیمار ۶۸، ۸۵ و ۷۶ ساله در بیمارستان گلستان مداوا و ترخیص کرده ام، افزود: افراد جوان زیادی را هم مداوا و ترخیص کرده ایم و این نشان می دهد که هم افراد مسن و هم جوان توانسته اند بر کرونا غلبه کنند.

او با بیان اینکه افراد دارای نقص ایمنی بیشتر در معرض تهدید ویروس کرونا هستند، تصریح کرد که میزان مرگ و میر مریض های استان کرمانشاه به نسبت سایر استان ها کمتر است.

کرونا ویروسی دستکاری شده است

زمانیان یکی از ویژگی‌های ویروس کرونا را جهش یافته بودن آن دانست و گفت: این ویروس یا واقعا خودش جهش یافته یا آن را دستکاری کرده اند که با ویژگی هایی که این ویروس دارد به طور قطع یک دستکاری از سوی بشر در آن مشخص است.

وی توضیح داد؛ ویروس کرونا ترکیبی از ویروس انسان و حیوان است به طوریکه ویروس کرونای فعلی با ویروس های قبلی هم خانواده مانند سارس و مرس تفاوت هایی دارد که بزرگ بودن سایر آن یکی از این تفاوت ها است.

وی با بیان اینکه ماهیت این ویروس با ویروس های دیگر فرق می کند، گفت: علاوه بر بزرگی سایز و قطر این ویروس، کم شدن آن در گرما و دمای بالای ۳۰ درجه است.

به گفته او، این ویروس چون جدید است نمی توان به طور قاطع در مورد از بین رفتن آن در گرما سخن گفت اما طبق پیش بینی های ما ویروس در دمای بالای ۳۰ درجه از بین می رود.

وی همچنین تصریح کرد که چون ویروس غشای چربی دارد با آب و صابون و با تمام مواد ضذعفونی کننده از جمله وایتکس و الکل از بین می رود.

کرونا سرایت خیلی بالایی دارد

این فوق تخصص بیماری های عفونی که مداوای بیماران مبتلا به کرونا را در بیمارستان گلستان کرمانشاه بر عهده دارد، در ادامه با اعلام اینکه ویروس کرونا به خطرناکی آنفلوانزای N۱H۱ نیست، گفت: میزان مرگ و میر این نوع ویروس آنفلوانزا خیلی بالاتر بود اما کرونا سرایت خیلی بالایی دارد به طوریکه اگر یک نفر در خانواده ای مبتلا شود همه افراد خانواده را در بر می گیرد.

زمانیان با بیان اینکه ویروس کرونا به دلیل اندازه و سایز بزرگ نسبت به سایر ویروس ها، روی سطوح می ماند و بر روی لباس نیز به مدت ۶ تا ۸ ساعت ماندگار می شود.

او همچنین اظهار داشت که این ویروس بر روی استیل، میز و صندلی نیز می ماند که برای از بین بردن آن باید مرتب سطوح خانه مانند درها و صندلی و دستگیره ها را با محلول های وایتکس نیم درصد ضدعفونی کرد.

او استفاده از ترکیب آب و وایتکس را برای از بین بردن ویروس کرونا که بر روی سطوح می نشیند موثر دانست و گفت: وایتکس را با آب رقیق کردن و استفاده از نوع بی بوی آن برای ضدعفونی سطوح مناسب است.

سرایت ویروس به ریه و قلب منجر به مرگ می شود

این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه با بیان اینکه اینکه علایم ویروس کرونا در ۸۰ درصد از مبتلایان خفیف است، گفت: این ویروس اگر به ریه بزند که ما به آن ذات الریه می گوییم خطرناک است و حدود ۲۰ درصد مبتلایان به کرونا دچار ذات الریه می شوند. یکی از دلایل مرگ است.

وی اظهار داشت: ما بیمارانی که ذات الریه هم داشتند را هم از بیمارستان ترخیص کرده ایم و در حقیقیت همه افراد مبتلا به کرونا که ذات الریه دارند فوت نمی کنند.

او دیگر تاثیر ویروس کرونا را که منجر به مرگ می شود را تاثیرات آن بر روی قلب دانست و گفت: اگر این ویروس بر روی قلب افراد مبتلا به کرونا اثر بگذارد احتمال فوت بالا است.

این پزشک مستقر در بیمارستان بیماران مبتلا به کرونا در ادامه سخنانش بر روی عدم دست زدن بر خط "T" در صورت تاکید کرد و گفت: به هیچ وجه نباید دست ها را به چشم ها، دهن و بزنیم چرا که اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا به بدن این نواحی از صورت است.

او توضیح داد اگر دست آلوده به این ناحیه از صورت بزنیم و یا آن را لمس کنیم ویروس وارد گلو شده و منجر به ذات الریه می شود.

لطفا بی‌خیال نباشید

فوق تخصص بیماری های عفونی مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش با توصیه به مردم نسبت به عدم بی تفاوتی در مقابله با ویروس کرونا از همه اقشار خواست در این راه احساس مسوولیت کنند و بی خیال نباشند.

زمانیان افزود: اکثر افرادی که به کرونا مبتلا شده و اکنون بستری هستند از سایر افراد خانواده به آنها سرایت شده و از این رو همه باید خود را در برابر حفظ سلامتی سایر افراد مسوول بدانند.

او در در خانه ماندن و قرنطینه خانگی را بهترین راه برای مقابله با کرونا دانست و افزود: باید همه افراد مسایل بهداشتی را رعایت کنند و توصیه ها را جدی بگیرند و اگر کسی علایم کرونا داشت او را از بیقه جدا کنند.

او تاکید کرد اگر کسی از افراد خانواده علایمی مثل تب، سرفه، گلو درد و علایم تنفسی داشت باید آن را جدا کنند و به صورت ویژه از او مراقبت نمایند.

وی رعایت فاصله ۱.۵ متری در معابر عمومی، زدن ماسک معمولی برای جلوگیری از انتشار قطرات عطسه و شستن مرتب دستها و ضدعفونی سطوح را مورد تاکید قرار داد.

به گفته او افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند ممکن است از سه روز تا یک هفته علایمش مشخص شود اما در بیشتر افراد بعد از سه روز این علایم آشکار می گردد

مواد ضدعفونی را به صورت رقیق استفاده کنید

این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه خواستار توجه مردم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده شد و گفت: استفاده از این مواد با غلظت بالا ممکن است به ریه ها آسیب وارد کند.

زمانیان افزود: وایتکس یکی از مواد ضدغفونی کننده است که بوی آن ممکن است افراد را اذیت کند از این رو باید به وسیله آب رقیق شود و سپس برای ضدعفونی سطوح از آن استفاده شود.

وی همچنین گفت: برخی از سرفه های افراد به دلیل استفاده از ضدعفونی کننده های غلیظ مانند وایتکس است که باید در استفاده از آنها مراقب بود.

ویروس کرونا از پنجره وارد نمی شود

این پزشک فوق تخصص در بخش پایانی سخنان خود در ارتباط با ورود ویروس کرونا از پنجره نیز گفت: کرونا، ویروس سنگینی است و به این دلیل تا یک متر و نیم بیشتر بُرد ندارد و نمی تواند از زمین فاصله بگیرد و از طریق پنجره وارد ساختمان ها شود و بیشتر روی سطوح می ماند.

زمانیان تاکید کرد برخی از افراد از ترس اینکه ویروس از طریق پنجره وارد منازل نشود آن را باز نمی کنند در حالیکه ویروس از این طریق وارد نمی شود و می توانند جریان هوا را از طریق پنجره ها تغییر دهند و مشکلی از این لحاظ پیش نمی آید.

افراد دارای بیماری های زمینه ای بیشتر مراقب باشند

فوق تخصص بیماریهای عفونی در ادامه سخنانش تاکید کرد بیشترین خطر برای افرادی که آسم و تنگی نفس و نقص ایمنی بدن مانند سرطان دارند باید بیشتر مراقب خود باشند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

او افرادی که شیمی درمانی می کنند، سیگاری ها و افراد دارای ناراحتی کلیه را هم در معرض جدی ابتلا به کرونا دانست و تاکید کرد این افراد هم باید مراقب سلامتی خود باشند.

زمانیان یادآوری کرد اگر مردم توصیه های بهداشتی را رعایت نکنند علاو بر خود جان پرسنل بهداشتی درمانی را به خطر می اندازند.

وی همچنین از افراد خیر و نیکوکار نیز خواست برای تامین تجهیزات حفاظت فردی بیمارستان ها کمک کنند.

صحبت پایانی دکتر زمانیان به مسافرت و مهمانی نرفتن بود و از مردم خواست تا زمانی که این ویروس از بین نرفته از منازل خود خارج نشوند.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی تاکنون ۱۶۸ نفر در استان کرمانشاه به بیماری کرونا مبتلا شده اند که ۱۶ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.

از ابتدای شناسایی ویروس کرونا تاکنون ۲۰ هزار ۶۱۰ و نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که در مجموع یک هزارو ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌ و هفت هزار و ۶۳۵ مورد از ابتدا تاکنون بهبود یافته‌اند.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار و با گسترش به اکثر کشورها به یک بحران جهانی تبدیل شده است.

کد خبر 494815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =