پلیس استان هوبی مرکز شیوع ویروس کرونا از توبیخ پزشک فقیدی که برای نخستین بار در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ (۹ دی ۱۳۹۸) شیوع «ویروس کرونا» را در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کرده بود عذرخواهی کرد.

پزشک افشاگر کرونا - چین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «لی ون لیانگ» یک چشم پزشک چینی بود که در بیمارستان شهر ووهان فعالیت می‌کرد او پیش از آنکه این ویروس به طور گسترده در این شهر شایع شود، نسبت به سرایت یک ویروس ناشناخته که بعدا کووید ۱۹ نامیده شد، هشدار داده بود.

او یک ماه و نیم قبل پس از آنکه به کرونا مبتلا شد، جانش را از دست داد در چین از او با عنوان «قهرمان» یاد می‌شود قهرمانی که پس از شش هفته حالا پلیس چین بابت بدرفتاری با او عذرخواهی کرده است پدر این پزشک پیش‌تر خواهان عذرخواهی پلیس چین از این پزشک شده بود.

زمانی که دکتر لی و برخی از همکارانش موضوع شیوع کرونای جدید را از طریق فضای مجازی به اطلاع عموم رساندند، پلیس منطقه آنها را توبیخ کرد که نباید با این گونه شایعه‌پراکنی‌ها باعث هراس عمومی شوند پلیس بعدا تلاش کرد که نامه توبیخ این پزشک را امحا کند در این نامه دکتر لی به انتشار شایعات متهم شده بود و بر اساس آن می‌توانست مورد مجازات قرار گیرد.

قبل از آنکه مردم شناختی از کرونا داشته باشند، این پزشک ۳۴ ساله در روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ اولین هشدارها را صادر کرد او از طریق شبکه‌های اجتماعی این پیام را به مردم رساند و از یک ویروس مرموز مشابه ویروس مهلک سارس خبر داد او البته این پیام‌ها را در ابتدا به صورت شخصی ارسال می‌کرد اما طبیعی بود که به‌تدریج عموم مردم می‌توانستند از آنها آگاهی پیدا کنند.

تلویزیون چین گزارش کرده است چند روز بعد، ماموران پلیس در ایستگاه جونگ نانلو در استان هوبی مرکز شیوع کرونا او را به صورت موقت بازداشت کرده نامه توبیخش را صادر و یک ساعت بعد آزاد کردند.

لی که روز دهم ژانویه به محل کار بازگشته بود تا بیماران را مداوا کند بتدریج دچار علایم ویروس کرونا شد او سرفه می کرد و تب داشت سرانجام روز بیستم ژانویه آزمایش او مثبت اعلام شد و پس از چند روز جانش را از دست داد.

گزارش‌ها حاکی است دو نفر از افسرانی که این پزشک را توبیخ کرده بودند تنزل رتبه گرفته‌اند پلیس البته می‌گوید که برخی از اطلاعاتی که این پزشک به آنها اشاره کرده بود، در آن زمان به‌هیچ‌وجه نشانه‌ای از یک «خطر بزرگ» نداشت و اطلاعات با شرایط زمانی مطابقت نداشت، اما می توانست بهتر با مساله برخورد شود و مساله واکنش سریعتر نیز مد نظر قرار گیرد.

بسیاری از مردم چین و حتی رسانه‌های دیگر کشورها از این پزشک با عنوان «قهرمان ملی» یاد می‌کنند او نشان داد نظام بهداشتی چین کم و کاستی‌هایی دارد او کسی بود که حقیقت را به مردم گفت.  

اکنون پلیس استان هوبی با انتشار بیانیه‌ای از خانواده این پزشک قهرمان پوزش خواسته و برخورد با وی را ناصحیح توصیف کرده و به اعضای خانواده وی نیز غرامت پرداخت کرده است.

کد خبر 494469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار