نتایج یکی از نخستین بررسی‌های بزرگ درمان بیماران بدحال کووید-۱۹ با داروهای ضد ویروس ایدز نشان می‌دهد این داروها بی‌تأثیر بوده‌اند.

HIV drug

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نیویورک‌تایمز پژوهشگران در مقاله‌شان در ژورنال پزشکی نیوانگلند نوشتند: «هیچ نفعی از تجویز این داروها مشاهده نشد.»

این بررسی داروی کالترا (Kaltera) را به آزمایش گذاشته بود که ترکیبی از دو داروی ضدویروسی لوپیناویر و ریتوناویر است که به‌طورمعمول برای درمان بیماران دچار عفوت با اچ‌آی‌وی یا ویروس ایدز به کار می‌روند.

در حال حاضر هیچ داروی اختصاصی برای درمان کروناویروس جدید وجود ندارد و پزشکان در سراسر جهان از روی ناچاری در حال آزمایش داروهای گوناگون هستند به این امید که دارویی را بیابند که بیماران به‌خصوص بیماران بدحال کمک کند. چندین داروی ضدویروسی به عنوان درمان‌های بالقوه در نظر گرفته شده‌اند، اما تابه‌حال تأثیربخشی هیچ‌کدام ثابت نشده است.

گرچه نتایج این بررسی نومیدکننده بود، اما پژوهشگران می‌گویند بر اساس نتایج یک بررسی نمی‌تواند حرف آخر را در این باره زد و پیشنهاد می‌کنند بررسی‌های بیشتری درباره تجویز زودهنگام‌تر این داروها یا ترکیب‌ کردنشان با داروهای دیگر انجام شود.

این بررسی بر روی ۱۹۹ فرد بزرگ‌سال در سنین ۴۸ تا ۶۸ انجام شد که با بیماری شدید کووید-۱۹ در بیمارستان جین یان-تان در ووهان چین بستری شده بودند.

در طول ۱۴ روز بررسی، نیمی از بیماران فقط درمان حمایتی استاندارد را دریافت کردند و نیمی دیگر علاوه بر مراقبت‌های استاندارد داروهای ضد ویروس ایدز دریافت کردند. درمان حمایتی استاندارد شامل درمان‌های معمول برای ذات‌الریه ازجمله تجویز اکسیژن در صورت نیاز و سایر داروهای لازم برای پایدار و راحت نگه‌داشتن بیمار بود. در پایان این دوره معلوم شد تجویز داروهای ضد ویروس ایدز باعث کوتاه شدن دوره بیماری یا جلوگیری از مرگ بیماران نشده است.

  • پزشکان به ناچار داروهای گوناگون را تجویز می‌کنند

گزارش‌های اولیه از چین در هنگام اوج شیوع بیماری در این کشور حاکی از بود که پزشکان برای درمان بدحال به آن‌ها آنتی‌بیوتیک و داروهای ضدویروسی (مربوط به سایر بیماری‌های ویروسی) را داده بودند تا جلوی پیشرفت عفونت ویروسی و عفونت‌های باکتریایی ثانوی را که ممکن بود به بیماری اولیه اضافه شوند، بگیرند.

پزشکان چینی همچنین برای برخی از بیماران هم برای مهار التهاب شدید و واکنش بیش از دستگاه ایمنی که خودش می‌تواند مرگبار باشد، داروهای استروئیدی یا کورتونی و سایر داروهای ضدالتهاب تجویز کرده بودند.

در حالیکه شواهد قطعی بر مؤثر بودن هیچ‌کدام از این داروها وجود ندارد، اما در حالیکه همه‌گیری ویروس کرونا به سرعت در حال پیشرفت ست، پزشکان داروهایی را که حتی داده‌های مقدماتی سودمندیشان را نشان می‌دهند، برای نجات جان بیماران تجویز می‌کنند. بسیاری از این پزشکان حتی مجبورند پروتکل‌های درمانی خاص خودشان را ابداع کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) فعلاً فقط درمان‌های حمایتی را توصیه می‌کند و می‌گوید در حال حاضر شواهدی در حمایت از تجویز داروهای ضدویروسی موجود یا داروهای ضدالتهابی برای بیماران وجود ندارد.

کد خبر 494282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =