یک روزنامه انگلیسی گزارش دولت این کشور آمریکا را برای کاهش تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار داده است.

ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، یک رسانه انگلیسی مدعی شده دولت این کشور به منظور کمک به ایران برای مبارزه با شیوع ویروس «کرونای جدید» به صورت محرمانه آمریکا را برای کاستن از تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار داده است. 

روزنامه گاردین نوشته دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته تجهیزات پزشکی از طریق کانال بشردوستانه سوئیس در دسترس ایران قرار دارد، اما مقام‌های دولت انگلیس از اینکه شرط و شروط لازم برای مبادله از طریق این کانال آن را عملاً بی‌اثر کرده ابراز نگرانی می‌کنند.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته گفت «هر کشورش که در صدد ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران است باید به دنبال آزادی همه زندانیان دوتابعیتی و خارجی از زندان‌های ایران باشد.»

گاردین نوشته دولت انگلیس رویکرد سهل‌گیرانه‌تری در پیش گرفته و آزادی همه زندانیان انگلیسی-ایرانی را به عنوان پیش‌شرط کمک‌رسانی قرار نداده است. 

روزنامه انگلیسی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روز دوشنبه «دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، به نقل از منابعی در وزارت خارجه انگلیس نوشته آنها در خصوص مسائل دیگر هم گفت‌وگو کرده‌اند. 

منابع وزارت خارجه انگلیس به گادرین گفته‌اند راب و ظریف درباره اینکه انگلیس چه اشکال دیگری از کمک می‌تواند برای ایران فراهم کند رایزنی کرده‌اند. مسئله توافق هسته‌ای برجام هم از یگر مسائل گفت‌وگو میان دو طرف بوده است. 

گاردین نوشته از طرف‌هایی که در روزهای اخیر خواستار مبادله با ایران از طریق کانال تازه راه‌اندازی‌شده سوئیس شده‌اند خواسته شده یک ضمانت‌نامه کتبی از دولت آمریکا تهیه کنند مبنی بر اینکه بابت ارسال تجهیزات پزشکی به ایران تحریم نخواهد شد. 

ایران فهرستی از تجهیزات مورد نیاز خودش را منتشر کرده و  پنجشنبه هفته گذشته رسماً از صندوق بین‌المللی پول درخواست ۵ میلیارد یورو وام کرد. منابعی در اروپا گفته‌اند به نظر می‌رسد آمریکا از حق وتوی خود در این صندوق برای جلوگیری از اعطای این وام استفاده خواهد کرد.

کد خبر 493939

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha