استعمال دخانیات تا حد بسیار زیادی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. شواهد نشان می‌دهد میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در افرادی که از سیگار و قلیان یا الکل استفاده می‌کنند بسیار بیشتر است.

سيگار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در صورت مصرف دخانیات به صورت گروهی احتمال انتقال این ویروس به سایر افراد گروه افزایش پیدا می‌کند. با توجه به این‌که کرونا قابلیت ماندگاری زیادی روی سطوح دارد روی اجزای داخلی و بیرونی قلیان از جمله بدن، شلنگ و مخزن آب به مدت طولانی می‌نشیند و به علت عدم امکان ضدعفونی ابزارهایی مانند قلیان از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

نکاتی که در پیشگیری از ابتلا به کرونا باید رعایت شوند
۱. از استعمال دخانیاتی مانند سیگار، قلیان و... برای حفظ سلامت فردی و جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن به صورت جدی خودداری کنید.
۲. از استعمال دخانیات در اماکن عمومی برای پیشگیری از مواجه شدن دیگران با دود دست دوم جلوگیری کنید.
۳. دود دست دوم هم می‌تواند موجب بیمار شدن افرادی شود که در معرض این دود قرار دارند.
۴. از مصرف قلیان، سیگار و سایر دخانیات به صورت مشترک به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا به هم‌نوعان باید خودداری شود.
۵. از حضور در اماکن مصرف و عرضه دخانیات از جمله قلیان‌سراها و اتاقک‌های سیگار که موجب انتقال آلودگی ویروسی می‌شوند خودداری کنید.
۶. تا اطلاع ثانوی از انجام تست مونوکسید کربن توسط دستگاه اندازه‌گیری در کلینیک‌های ترک سیگار و مطب‌های پزشکان متخصص ریه پرهیز کنید.

متخصصان تغذیه و رژیم‌درمانی توصیه می‌کنند یکی از مهم‌ترین راهکارها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا مصرف ۲ واحد میوه و ۳ واحد سبزی تازه در طول روز است که باید آن‌ها را در میان‌وعده استفاده کرد.

همچنین نباید در مصرف ویتامین‌ها زیاده‌روی کرد، چراکه باعث آسیب به سیستم ایمنی بدن و کاهش مقاومت در مقابل ویروس کرونا خواهند شد. همچنین هنگام خرید لبنیاتی مانند شیر و ماست حتما باید نوع پاستوریزه آن را تهیه کرد و از خرید لبنیات باز به صورت جدی پرهیز کرد.

کد خبر 493821

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha