سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
۰ نفر

تغییرات آب و هوایی و گرم‌تر شدن زمین تاثیرات گوناگونی بر قطب شمال داشته و آینده‌ای نامعلوم پیش روی این منطقه از زمین گذاشته است.

آبیسکو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، گزارش بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بر روستایی در شمال سوئد و زندگی بومیان این مناطق توسط یورونیوز نشان می‌دهد قطب شمال با اینکه هنوز سرد است اما به سرعت در حال گرم‌تر شدن است.

"توماس کوهمونن" از بومیان سامی این منطقه از سوئد می‌گوید: هر چه بیشتر به طبیعت فشار بیاورید، طبیعت بیشتر تلافی می‌کند.

با بررسی تغییرات دمایی به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که کتاب رکوردها را به‌روزرسانی کنیم. این دومین فوریه بسیار گرم در سطح جهانی بود، همچنین در اروپا کل دوره زمستان امسال از آغاز دسامبر تا پایان فوریه ۳.۴ درجه بالاتر از دوره زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود یعنی این زمستان گرم‌ترین زمستان زمین تاکنون بوده است.

با نگاهی به نقشه تغییرات دمای هوا در ماه فوریه در مقیاس جهانی متوجه می‌شویم در اواخر تابستان، قطب جنوب گرمتر از حد متوسط است. در استرالیا هوا سردتر و در اروپا هوا ملایم‌تر بوده است اما در سراسر سیبری و آسیای مرکزی هوا بطور قابل توجهی گرمتر از حد متوسط در ماه فوریه بوده است.

کارشناسان محاسبه کرده‌اند حدود ۸۵۰ هزار کیلومتر مربع یخ در قطب شمال در ماه گذشته (فوریه) از دریا کم شده است، این مقدار معمولا در طول یک سال باید کم می‌شد. مقدار یخی که با مساحت فرانسه و ایتالیا برابری می‌کند.

نگاهی به وضعیت روستای آبیسکو در شمال سوئد نشان می‌دهد به دلیل تغییرات آب و هوایی میانگین دمای سالانه از زیر صفر به بالای صفر رسیده است.

نمودار تغییرات دما نشان می‌دهد از سال ۱۹۶۰ دمای سالانه در حال نوسان است اما به تدریج دما افزایش یافته و اکنون به صفر رسیده است.

مطالعه درختان و سنجش دما در ایستگاه هواشناسی در صد سال گذشته نشان می‌دهد روستای آبیسکو دو برابر سریعتر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است.

در مرکز گردشگری پارک ملی آبیسکو، کل نمایشگاه به تغییرات محلی اختصاص داده شده است. این که تغییرات چه معنایی برای گیاهان و حیوانان این منطقه دارد.

لو فیشر، رئیس مرکز بازدیدکنندگان پارک ملی آبیسکو می‌گوید: ما اکنون روباه قطبی را در نواحی بالاتر کوهستان و پایین‌تر روباه قرمز را داریم. اگر آنها با هم تماس پیدا کنند، روباه قرمز، روباه قطبی را از بین می‌برد.

در روستای آبیسکو، افراد محلی شاهد تغییراتی هستند که برای مردمی که دورتر در جنوب زندگی می‌کنند قابل مشاهده نیست. مثلا خط درختان روی کوه باید پایین‌تر باشد اما هر سال با افزایش درجه حرارت، این خط در حال بالا رفتن است.

توماس کوهمونن، سامی است. سامی‌ها جامعه‌ای بومی در شمال سوئد، نروژ و فنلاند هستند.

او می‌گوید: هر سال زندگی برای کسانی که به شیوه سنتی زندگی می‌کنند از جمله پرورش‌دهندگان گوزن سخت‌تر می‌شود. اینجا چراگاههای زمستانی ما و همسایگان ماست که در سالهای اخیر به مراتع بسیار پراکنده تبدیل شده است.

آب و هوای گرمتر به معنای باران بیشتر است که باعث ایجاد گلسنگ روی زمین می‌شود و گرسنه ماندن گوزن‌ها را در پی دارد. توماس می‌گوید: امسال برخی خانواده‌ها گوزن‌هایشان را در داخل فنس‌ها نگاه داشتند و بصورت دستی به آنها غذا ‌دادند. این کار برای حیوانات خوب نیست. 

کیت لارسون، اقلیم‌شناس ایستگاه تحقیقات علمی آبیسکو می‌گوید: به  جز  ۲۰۱۰ُ تا ۱۹۸۹ همه سالها گرم بودند. نه به این معنا که زمستان سرد نبوده است. ما به هر حال هنوز در قطب شمال هستیم اما آن زمستان‌های سرد را از دست داده‌ایم.

کد خبر 493506

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha