رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: همزمان با آغاز کوچ بهاره پرندگان بیش از ۳۰ هزار قطعه پرنده مهاجر وارد تالاب‌های این شهرستان شد.

تالاب مهاباد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، فاروق سخنور روز سه‌شنبه اظهار داشت: با افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق جنوبی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، دسته‌های چند هزارتایی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی در روزهای اخیر وارد تالاب‌های این شهرستان شدند.

وی اضافه کرد: در بین تالاب‌های این شهرستان تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» پذیرای بیشترین تعداد پرنده مهاجر بوده و تالاب‌های «حسن‌خان»، «گروس»، «قره‌قشلاق»، «داش‌خانه» و «قوپی‌باباعلی» در جایگاه‌های بعدی قرار دارد.

وی گفت: این پرندگان از گونه‌های آبزی و کنارآبزی شامل غاز خاکستری، اردک‌ تاج‌دار، اردک سرحنایی، اردک سرسفید و اردک بلوطی چنگر، کشیم، فلامینگو، خروس‌کولی سینه‌سیاه و دم‌سفید است.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب آب در تالاب‌های این شهرستان با توجه به بارش‌های خوب زمستانی پیش‌بینی کرد که فرود پرندگان در این تالاب تا پایان امسال و اوایل بهار سال آینده ادامه داشته باشد و شمار پرندگان مهاجر و بومی در آنها به بیش از ۵۰ هزار قطعه برسد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از جنوب به شمال مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می‌پردازند و با افزایش دما در این منطقه کوچ خود را به مناطق سردتر (شمالی‌تر) ادامه می‌دهند.

«سخنور» اظهار داشت: مدت حضور پرندگان مهاجر در این تالاب‌ها متفاوت بوده و برخی از گونه‌ها زودتر و برخی دیگر دیرتر این تالاب را ترک کرده و بعضی از گونه‌ها نیز در تالاب کانی‌برازان و دیگر تالاب‌های منطقه لانه‌سازی و جوجه‌آوری می‌کنند.

هرگونه بازدید از تالاب‌های این شهرستان ممنوع بوده و سایت پرنده‌نگری تالاب «کانی‌برازان» تعطیل شده است

وی در خصوص ممنوعیت بازدید گروهی در تالاب‌های این شهرستان نیز افزود: برای مقابله با گسترش ویروس کرونا هرگونه بازدید از تالاب‌های این شهرستان ممنوع شده و سایت پرنده‌نگری تالاب «کانی‌برازان» تعطیل شده است.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب‌های این شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت‌طلب در شکار گونه‌های با ارزش جانوری مراتب را به اداره محیط زیست و محیط‌بانان این اداره اطلاع دهند.

براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در تالاب‌های این شهرستان شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشک‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید.

از گونه‌های مهم پرندگان تالاب‌های این شهرستان می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

در مهاباد علاوه‌ بر تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» و «قوپی‌باباعلی»، تالاب‌ دایمی حسن‌خان و تالاب‌های فصلی گروس، داشخانه و قره‌قشلاق نیز در این فصل میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی است.

کد خبر 493470

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آذربایجان غربی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha