۴۰ درصد مردم آمریکا معتقدند دولت دانلد ترامپ نمی‌تواند در مهار پیامدهای ناشی از گسترش روزافزون ویروس کرونا موفق باشد؛ آماری که یک ماه پیش حدود ۲۵ درصد بود.

كرونا در آمريكا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، در شرایطی که دولت آمریکا به ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده تا دو هفته پیش خطر بیماری کووید-۱۹ را ناچیز می‌دانست اما امروز ۶۰ درصد شهروندان آمریکایی می‌گویند «کاملا» یا «تا حدی» اطمینان دارند دیر یا زود یکی از اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا مبتلا می‌شود. موسسه معتبر گالوپ این نظرسنجی را انجام داده و اعلام کرده است نگرانی مردم آمریکا در ماه فوریه از کرونا فقط ۳۶ درصد بود.

نظرسنجی گالوپ در بازه زمانی دو تا ۱۳ مارس انجام شده است؛ درست اندکی پس از مثبت شدن نخستین آزمایش‌های ابتلا به کرونا در آمریکا و افزایش اقدام‌های دولت ترامپ برای مبارزه با این ویروس مرموز و مرگبار. در حالی که یک ماه پیش بیش از ۷۵ درصد آمریکایی‌ها معتقد بودند دولت این کشور می‌تواند با کرونا مبارزه کند، حالا در میانه‌های مارس این آمار ۱۶ درصد کاهش یافته و به حدود ۶۱ درصد رسیده است. یعنی ۴۰ درصد مردم آمریکا در توان دولت ترامپ برای شکست دادن ویروس تردید جدی دارند.

رئیس جمهوری آمریکا که ابتدا با سیاست بی‌خیالی و ناچیز شمردن خطر و تهدید کرونا وارد میدان شده بود، این هفته ناچار شد در سراسر آمریکا وضعیت اضطراری اعلام کند. به دستور ترامپ، تمام فعالیت‌های اجتماعی برای جلوگیری از گسترش شیوع کرونا دست‌کم برای ۱۵ روز تعطیل شده و گردهمایی بیش از ۱۰ نفر ممنوع است. مقام‌های ارشد بانک مرکزی آمریکا هشدار داده‌اند اقتصاد این کشور در واکنش به کرونا وارد یک دوره رکود عمیق می‌شود.

نکته جالب توجه اینکه نگرانی عمیق دموکرات‌ها از شکست خوردن دولت ترامپ در مبارزه به کرونا ۷۳ درصد و نگرانی جمهوریخواهان ۳۰ درصد کمتر و حدود ۴۲ درصد است. ضمن اینکه بیش از ۸۵ درصد آمریکایی‌ها معتقدند کروناویروس تاثیر بسیار منفی یا تا حدودی منفی بر اقتصاد جهان خواهد داشت؛ آماری که در نظرسنجی مشابه گالوپ در ماه فوریه فقط ۶۵ درصد بود.

کد خبر 493433

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha