پس از اعلام رسمی و اعمال بسته شدن درب‌های حرم مطهر حضرت معصومه(س) عده ای آشوبگر و تندرو به بهانه اینکه نباید درب‌های حرم بسته شود به سمت حرم هجوم آوردند و به درب‌های حرم هتک حرمت کردند. مشابه این اتفاق تلخ در مشهد مقدس نیز رخ داد.

تجمع - حرم حضرت معصومه

به گزارش همشهری آنلاین، با اعلام رسمی بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران که در قالب یک بیانیه مشترک از سوی بهرام سرمست استاندار قم و تولیت‌های حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران به منظور همراهی با روند مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا انجام شد،  عده ای از افراد با جمع شدن مقابل درهای حرم مطهر، به این اقدام اعتراض کردند. همین اتفاق در مشهد مقدس نیز رخ داد.

 • جزئیات اعتراضات در حرم حضرت معصومه (س)

گروهی از افراد به بهانه اعتراض به بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه (س) به عنوان بخشی از اقدامات جلوگیری از افزایش شروع ویروس کرونا در قم، مقابل یکی از درهای حرم تجمع کرده و در اقدامی حرمت شکنانه بخشی از یکی از درها را شکستند.

گزارش ایرنا حاکی است به محض اعلام بسته شدن درهای حرم مطهر حضرت معصومه (س) عده ای از افراد که به نظر می رسد، به صورت هماهنگ و از پیش برنامه ریزی شده در محل جمع شده اند، دست به اعتراض زدند و اقدام به دادن برخی شعارهای مذهبی کردند. 

خواندن نمازجماعت، روضه و سینه زنی از جمله اقدامات این افراد در مقابل درب ساعت حرم مطهر حضرت معصومه در خیابان ارم بود.  

برخی افراد که هنوز مشخص نیست چه وابستگی های احتمالی جریانی و فرقه ای دارند در  اقدامی مشکوک، اقدام به شکستن یکی از قاب های سمت راست پایین در ورودی حرم در خیابان ارم موسوم به درب ساعت کردند، امری که بازتاب گسترده ای در میان مردم قم داشته و موجی از انتقاد را نسبت به این عمل برانگیخته است. 

تعدادی از تجمع کنندگان نیز با اظهاراتی خطاب به حاضران، بدون اشاره به موضوع شیوع کرونا و اقدامات لازم حفاظتی برای مهار شیوع آن و جلوگیری از مرگ و میر بیشتر، با تفسیرهای خاص، این اقدام را به مخالفان دین و اهل بیت (ع) و پیروی کورکورانه از توصیه های ضد دینی سازمان بهداشت جهانی نسبت داده اند. 

این افراد همچنین شعارهای مانند حیدر حیدر، یا حسین ، یا زینب سر می دهند.  یک طلبه جوان گفت: ما اینجا خواهیم ماند تا درهای حرم باز شود.  فرد دیگری می گفت که درها را باز کنید هر کس اعتقاد دارد که مریض نمی شود، وارد حرم شود و هر کس می ترسد نیاید. 

برخی افراد نیز که در اطراف این تجمع هستند گفتند: علت تعطیلی را درک می کنند و تعطیلی اجتماعات و مراکز عمومی توصیه وزارت بهداشت و تاکید مراجع و بزرگان است اما بسته شدن حرم، برایشان سنگین است و باعث ناراحتی شده و امروز آمده اند تا از بیرون حرم و ضمن رعایت فاصله و عدم تجمع، دعا و زیارتنامه بخوانند.  آنها همچنین اقدام برخی معترضان در شکستن بخشی از در ورودی حرم را، اقدامی غیر قابل قبول دانستند و گفتند: عجیب است که این افراد می گویند به بستن حرم معترضند اما با اقدام خود، حرم را هتک حرمت کردند. 

نیروهای امنیتی و انتظامی نیز در محل حضور و بر اوضاع نظارت داشتند اما تا این لحظه دخالتی در این تجمع نکردند.

 • تشکیل شورای تامین قم در حرم حضرت معصومه 

فرمانده نیروی انتظامی استان قم از تشکیل شورای تأمین در پی هتک حرمت به حرم حضرت معصومه(س) خبر داد و گفت: اجاره تعدی نمی‌دهیم.  سردار عبدالرضا آقاخانی با اشاره به آماده‌باش کامل نیروهای انتظامی و پلیس در محوطه بیرون حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) اظهار داشت:   جلسه شورای تأمین در داخل حرم مطهر تشکیل‌شد. هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود ما مجری آن خواهیم بود.

فرمانده نیروی انتظامی استان قم با بیان اینکه حضور و ورود نیروهای پلیس به حرم مطهر لازمه دستور و مجوزهای لازم است، گفت: چنانچه ابلاغ شود با عوامل تحصن‌کننده برخورد کنیم توسط نیروهای حاضر در محل این اقدام را صورت خواهیم داد.

آقاخانی تصریح کرد: نیروهای پلیس در آماده‌باش کامل قرار دارند و اجازه هیچ‌گونه هتک حرمت مجدد به ساحت مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) را نخواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: کسی اجازه سوء استفاده از برخی از فیلم‌ها که در فضای مجازی منتشر شده است را ندارد و نیروهای امنیتی هم اجازه اجرایی شدن این تهدیدها را نخواهند داد.

 • واکنش مطهری به حوادث قم و هتک حرمت حرم حضرت معصومه

علی مطهری در واکنش به رخدادها در قم خواستار بازداشت و محاکمه هتاکان به حرمت ساحت حرم حضرت معصومه (س) شد. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به هتک حرمت ساحت حریم کریمه اهل بیت در توییتی نوشت: «افراد جامدفکری که در اعتراض به بسته‌شدن درب حرم حضرت معصومه به آنجا هجوم بردند و درب را شکستند باید بازداشت و مجازات شوند، هم به خاطر کمک به شیوع ویروس کرونا و هم به دلیل ایجاد وهن برای اسلام و شیعه. آنها یاد خوارج را زنده کردند.»

 • واکنش فرزند آیت‌الله جوادی آملی حوادث قم

 حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی استاد حوزه و دانشگاه معتقد است باید با افرادی که به نام زائر، درهای حرم حضرت معصومه را شکسته‌اند برخورد قانونی صورت بگیرد و نهادهای ذی ربط در این رابطه عمل کنند، چرا که کار از حوزه فرهنگی خارج شده است.

وی گفت: ما تا زمانی که مباحث فکری و فرهنگی مطرح است می توانیم حرف بزنیم و اظهار نظر کنیم، اما وقتی به چنین مرحله ای می رسد اظهار نظرهای ما خیلی موثر نیست و باید بر اساس نظام قانونی اقدام شود. اظهار نظرهای ما اکنون نمی تواند فایده داشته باشد. چون وقتی این افراد از مرز قانون گذشته اند، صحبت های فکری و فرهنگی نمی تواند کاری کند.

این استاد حوزه علمیه گفت: باید با چنین مسائلی به طور قانونی برخورد شود. گاهی اوقات این رفتارها بر اساس جهل است و گاهی بر اساس غرض ورزی. البته بیشتر اینها حمل بر جهل و نبود آگاهی نسبت به مواضع دینی و جایگاه های مشرفه است. فکر می کنم این مرحله از حد گفت و گو و کار فرهنگی خارج شده است و لازم است که نهادهای ذی ربط مداخله کنند.

جوادی آملی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و فراگیر شدن آن در کشور افزود: آنچه ما باید به آن بیشتر توجه کنیم این است که برای رفع بلیّه ی فراگیری که به همه اقشار و همه افراد در همه سطوح آسیب و ضرر وارد کرده، باید یک اراده جمعی وجود داشته باشد. همه اقشار و نهادها نیز باید کمک کنند که با این بلیه به درستی مقابله شود. اکنون همه شخصیت ها از جمله مراجع در این رابطه اظهار نظر کرده و رهبری نیز سفر نوروزی سالانه به مشهد را لغو کرده اند. این نشان دهنده آن است که باید با یک برنامه خردمندانه تر پیش رفت. این کار اتفاقی است که همه کشور را توانسته به یک امتحان و آزمون همگانی مبتلا کند.

تصاویر این حادثه را در زیر ببینید:

ویدئوهایی نیز از این تجمعات منتشر شده است که دو مورد از آنها که یکی مربوط به شکستن در یکی از ورودی های حرم است را در زیر ببینید:

 • واکنش مهم حوزه علمیه به هتک حرمت حرم حضرت معصومه

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه ای با اشاره به هتک حرمت حریم حرم حضرت معصومه (س) اعلام کرد: بدون شک هیچ موضوعی نمی‌تواند بهانه‌ای برای هتک حرمت این حریم کبریایی باشد و مجاهده مدبرانه، عمل به تکالیف عقلی و شرعی در سایه صبر مومنانه راهگشا و حلال مشکلات خواهد بود.

در بیانیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه آمده است: حوزه‌های علمیه با تأسی به رهبری معظم و مراجع عظام (دامت برکاتهم) از آغاز بر اهمیت تنظیم همه امور و برنامه‌ها براساس دیدگاه‌ها و توصیه‌های کارشناسان و متخصصان و مسؤولان محترم تاکید داشته است، حوزه و بزرگان و نهادهای آن در این زمینه پیشگام و همراه و هماهنگ بودند و برخلاف برخی نظرات کج‌اندیشانه و شبهه افکنی‌های مغرضان و بیگانگان روحانیت و حوزه در همه مسائل کمک‌کار و همراه تصمیمات قانونی، تخصصی و کشوری بوده و خواهد بود که این اصل همچنان استمرار خواهد داشت.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: اما اکنون که چالش ویروس کرونا و کووید ۱۹ به ابتلائی عالمگیر تبدیل شده و ایران عزیز و شهر مقدس قم نیز با این بلیّه مواجه گردیده، روشن است که محوریت توأم با عقلانیت و معنویت در پشت سر گذاردن این ایام کرونایی مهم‌ترین اصلی است که نباید فراموش شود و یا مورد کم‌توجهی قرار گیرد.

در این پیام خاطرنشان شده است: حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها قرن‌ها است که ملجاء و پناه شیعیان و مسلمانان جهان و به ویژه مجاوران حضرتش بوده است و خدمت به این آستان با کرامت مدال افتخاری برای اهالی ولایت‌مدار قم و علمای معظم آن است. 

در این پیام افزوده شده است: خادمانی که در خلال قرون برای حفظ حریم این حرم و نشر معارف این خاندان شریف از هیچ جانفشانی و کوششی دریغ نکرده‌اند.

در بخش دیگری از این پیام خاطرنشان شده است: اما بدون شک هیچ موضوعی نمی‌تواند بهانه‌ای برای هتک حرمت این حریم کبریایی باشد و هرچند که برای مومنین بسته بودن درب این بارگاه سخت و جانکاه است ولی مجاهده مدبرانه، عمل به تکالیف عقلی و شرعی در سایه صبر مومنانه، دعا و کوشش همه‌جانبه چون همیشه راهگشا و حلال مشکلات خواهد بود.

در این پیام آمده است: حال که بدخواهان و دشمنان میهن و انقلاب و اسلام عزیز در این آزمون بدترین امتحان را دادند و در این شرایط بی‌رحمانه این بلا را به کارزاری اعتقادی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مبدل کرده‌اند و با انجام اقداماتی افراط گرایانه و به دور از عرف شریعت درصدد ضربه زدن به ملت و انقلاب برآمده‌اند بدانند که چهره دشمنان و منافقان آشکارتر خواهد شد و ملت بزرگ ما و سپاه عظیم بهداشت و درمان و نیروهای مردمی و بسیجی و نیروهای مسلح و همه قشرهای اجتماعی، باردیگر در این صحنه پیروز و درخشان خواهند بود.

در پایان این پیام تصریح شده است: با نهایت تضرع و التجا و توسل به آستان ملکوتی حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین رفع بلا و ابتلا از همه انسانها، مسلمانان جهان و شیعیان و محبان امیر المومنین را در این ماه پر فضیلت از خداوند منان خواهانیم.

 • جزئیات اعتراضات در حرم امام رضا (ع)

گروهی در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر حدود نیمه شب دوشنبه در اعتراض به بسته شدن حرم مطهر رضوی با هجوم به ورودی باب الجواد (ع) و چند ورودی دیگر خواستار ورود به این حرم مطهر شدند.

 این افراد که مخالف بسته شدن حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) بودند ضمن درگیری مختصر با ماموران با فحاشی و الفاظ رکیک آنان را مورد خطاب قرار دادند اما با حضور نیروی انتظامی متفرق شده و موفق به ورود به حرم مطهر رضوی نشدند.

یک منبع آگاه گفت: ۲ تا سه جریان هستند که از ابتدا تاکید داشتند حرم حضرت امام رضا (ع) حتما باید باز باشد و اکنون مشخص نیست که حضور امشب این افراد تعمدی بوده یا بدون اطلاع به حرم آمده بودند.

وی افزود: مقرر شده است صبح سه شنبه نشستی با هیات های مذهبی در استانداری پیرامون این موضوع برگزار شود.  

 • واکنش نماینده اصلاح طلب مجلس

نماینده اصلاح طلب مجلس از رفتار برخی تندروها در شکستن در حرم اهل بیت انتقاد کرد. حجت الاسلام مازنی، نماینده تهران در توئیتی در واکنش به شکستن در حرم حضرت معصومه بعد از بسته شدن به خاطر پیشگیری از شیوع کرونا، نوشت: ‏شکستن حرمت حریم اهل بیت(ع) نماد ‎جهل مقدس است. اما متولیان امر کجا بودند که نتوانستند از تجاوز عده‌ای با رفتار وحشیانه جلو گیری کنند؟

واکنش‌ها به شکستن درهای حرم اهل بیت از سوی افراطیون

ابطحی نیز به اقدام حرمت شکنانه‌ی عده‌ای در حرم حضرت معصومه (س) واکنش نشان داد. توییت او را در زیر بببیند:

واکنش‌ها به شکستن درهای حرم اهل بیت از سوی افراطیون

کد خبر 493360

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آرسان ایلامی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
  20 1
  اینها همان افرادی هستند که آمران آنها مانع قرنطینه شهر قم شدند
 • رضا IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
  14 1
  تعصب یا جهالت ؟
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
  8 0
  این ها همان متحجران و همفکران داعش هستند که باعث ضربه به اسلام شدند
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
  5 0
  راستی امثال این صحنه ها رو در فیلم امام علی(ع) و مختار هم دیده بودم. کسانی که همیشه با بی بصیرتی خود و با عدم درک شرایط همیشه یا جلوتر از امام خود بودند یا عقب تر. با وجود امثال این آدم های جاهل بی بصیرت اسلام نیازی به دشمنانی مثل آمریکا و اسرائیل نداره. حاج آقایی که پیش نماز هستی تقبل الله