رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی با اشاره به اینکه تکلیف افزایش مستمری و همسان سازی حقوق بازنشستگان مشخص نشده، گفت: بازنشستگان سالهاست منتظر اجرای قانون برای همسان سازی حقوق هستند.

بازنشسته

به گزارش همشهری آنلاین، علی اصغر بیات به مهر گفت: در روزهای پایانی سال به سر می بریم و هنوز تکلیف مستمری بازنشستگان مشخص نشده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۳ درصد بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی حداقل بگیر هستند. ادامه داد: حداقل حقوق و مستمری که هیچ تناسبی با تورم موجود جامعه و افزایش سرسام آور هزینه‌های زندگی ندارد. واقعیت تلخی که بسیاری از این افراد را حتی پایین‌تر از میزان خط فقر قرار داده است. به نحوی که برای تهیه اقلام ضروری زندگی و تأمین مایحتاج اولیه خود در رنج و مشقت هستند و وضعیت اضطراری دارند.

بیات تاکید کرد: متأسفانه شمار زیادی از بازنشستگان و مستمری بگیران به واسطه کاهش قدرت خرید و ضعف معیشت و رفاه به جرگه اقشار آسیب پذیر جامعه می‌پیوندند. این قشر نیازمند عزم جدی و عملی مسئولان کشورند تا با تحقق مطالبات قانونی و بر زمین مانده خود به جایگاهی که شایسته آن هستند، برسند.

به گفته بیات، بسیاری از این مطالبات و انتظارات به عنوان حق و با پشتوانه قوانین مصوب مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز از جمله دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح هستند. حقوقی که اجرای آنها اگر چه سالهای سال است که بر زمین مانده اما از اهمیت آنها کاسته نمی‌شود.

وی به همسان سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: یکی از این موارد بسیار مهم قانون همسان سازی است. ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی سالهاست که منتظر اجرای این قانون هستند. این حق مهم در کنار سایر حقوق و مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران از جمله ماده ۹۶، ۱۱۱ و قانون الزام برای داشتن حداقل‌های زندگی و رضایتمندی آنها باید هرچه زودتر تعیین تکلیف و اجرایی شوند.

او تاکید کرد: این محقق نمی‌شود مگر با تغییر نگاه و درکی واقع بینانه از شرایطی که بازنشستگان و مستمری بگیران در آن به سر می‌برند.

  • فقط وعده می دهند

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: تغییر ترکیب ساختار بیمه شدگان اجباری، بدهی‌های سهم دولت، افزایش هزینه‌های تأمین اعتبار نشده ناشی از تعهدات بیمه شدگان حمایتی، شکاف نقدینگی و … مسائلی است که سازمان تأمین اجتماعی از آنها رنج می‌برد. اما احقاق حقوق کسانی که بهترین ایام زندگی خود را صرف بالندگی این سازمان کرده اند و توقع دارند در زمان بازنشستگی دغدغه‌ای نداشته باشند، انتظار بحقی است.

بیات همچنین به بند «ب» ماده ۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: در این بند مقرر شده سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوط در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را متناسب سازی کند. اما سازمان تأمین اجتماعی اجرای این قانون را منوط به تأمین اعتبار و پرداخت بدهی‌های دولت دانسته‌ است.

وی افزود: سوال اینجاست که چرا باید بازنشستگان و مستمری بگیران در این میان سرگردان و متضرر باشند؟ کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور با تمام توان و ظرفیت کارشناسی خود و با همکاری حوزه‌های ذیربط سازمان و تشکیل جلسات تخصصی نسبت به پیگیری مراحل اجرایی قانون همسان سازی در سال ۱۳۹۸ اقدام و جلسات و پیگیری‌های بسیاری را از طرف کمیسیون اجتماعی مجلس انجام داده است.

بیات گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده مقرر شد ۳۰ درصد از ۵۰ هزار میلیارد تومانی که قرار است دولت بابت طلب خود به تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ بپردازد، برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یابد. اما همه این موارد در حد وعده است و عزم جدی مسئولان را می طلبد.

  • شرایط بازنشستگان روز به روز بغرنج‌تر می‌شود

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرد: ما قانون همسان سازی را به عنوان یک حق مسلم که معتقدیم حتی بر ماده ۹۶ و افزایش سالانه حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران ارجحیت دارد، با جدیت پیگیری می کنیم و از همه ابزارهای قانونی و ظرفیت‌های موجود به ویژه مجلس شورای اسلامی که وظیفه صیانت و احقاق حقوق موکلین خود در زمینه اجرای قوانین مصوب را دارد، استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه نقدی هم داریم به نمایندگان مجلس که در کنار وضع و تصویب قوانین مربوط، باید دغدغه مند پیگیری اجرای آنها هم باشند. گفت: مگر چقدر باید از زمان تصویب قانونی بگذرد تا به بهانه‌های مختلف اجرای آن را به تعویق بیندازند؟ تاریخ مصرف بسیاری از وعده‌های برخی مسئولان به سر آمده و شرایط روز به روز بغرنج‌تر می‌شود.

بیات گفت: کدام یک از آقایان می‌توانند با این مقدار حقوق و مستمری که ۶۳ درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند، روزگار بگذرانند؟ روا نیست پس از عمری کار و تلاش شرافتمندانه در سنگرهای تولیدی کشور اسیر وعده‌های رنگارنگ باشیم و هم دلواپس سوء مدیریت حفظ و صیانت از ذخایر سازمان تأمین اجتماعی از مقاصد سودجویانه و باندی و گروهی باشیم و هم نگران وضعیت معیشت و کوچک‌تر شدن سفره بازنشستگان و مستمری بگیران.

وی با اشاره به نامه‌ای که مجدداً به شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نوشته شده است و تمامی موارد بالا در آن ذکر شده است، عنوان کرد: در این نامه درخواست شده که ایشان که همواره پشتیبان بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی بوده اید، زمینه اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را هرچه زودتر فراهم آوردند.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی افزود: البته کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور هم مثل گذشته با استفاده از ظرفیت‌های موجود به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره جدید استفاده خواهند کرد و در صورت نیاز از همه ابزارهای قانونی در این راستا بهره خواهند برد.

کد خبر 493111

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha