کشورهای اروپایی حتی دیرتر از قاره آمریکا هشدار و خطر شیوع ویروس کرونا را جدی گرفتند و برای مبارزه با آن آماده شدند تا سازمان بهداشت جهانی قاره سبز را کانون همه‌گیری جهانی بیماری کووید-۱۹ اعلام کند.

دست دادن كرونايي ترامپ در كاخ سفيد

همشهری آنلاین – مهدی فروتن: اروپایی‌ها چنان تهدید کرونا را شوخی گرفته بودند که تا همین چند روز پیش برخی کشورها حتی بازی‌های فوتبال را هم با حضور انبوه تماشاگران برگزار می‌کردند. البته اوضاع در ایتالیا به اندازه‌ای وخیم بود که نخست‌وزیر دست به کار شد و با یک قانون سراسری همه را به قرنطینه خانگی فرستاد. همزمان اعلام شد هر گونه نادیده گرفتن این قانون جریمه سنگین و زندان در پی دارد تا حساب کار دست همه بیاید.

در دیگر کشورها اما به نظر می‌رسید برخی شهروندان از ارزان شدن بلیت هواپیما و خالی شدن تخت هتل‌ها نهایت بهره را می‌برند تا به گردشگاه‌هایی بروند که سال‌ها آرزویش را داشتند. در آلمان مردم نتوانستند قید تعطیلی‌ها و سفرهای ماه مارس را بزنند و در انگلیس آنها که آخر هفته را به عشق شرکت در شرط‌بندی رقابت‌های اسبدوانی از خانه بیرون می‌زنند، این هفته هم ترک عادت نکردند و شاکی‌ترین گروه نسبت به احتمال اعمال قرنطینه خانگی همین شرط‌بندها بودند.

در فرانسه پس از تعطیل اعلام شدن مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها، خبر رسید مسئولان دولتی سقف تعداد افراد حاضر در گردهمایی‌ها را تا ۱۰۰ نفر پایین آورده‌اند. این رقم تا همین چند روز پیش هزار نفر بود. اتحادیه سینماداران که گفته بود با رعایت کردن فاصله یک متری برای هر تماشاگر به برنامه نمایش فیلم‌ها با یک‌سوم گنجایش سالن‌ها ادامه می‌دهد، همچنان اصرار دارد با ۱۰۰ تماشاگر هم در سینماها را باز نگه دارد.

در آن سوی کره زمین در کاخ سفید، دانلد ترامپ سرانجام ناچار شد در آمریکا شرایط اضطراری اعلام کند و یک بودجه ده‌ها میلیارد دلاری برای مبارزه با کرونا در نظر بگیرد. این در حالی است که اصرار رئیس جمهوری آمریکا به دست دادن با دیگران به موضوع طنز مجریان و کمدین‌های آمریکایی تبدیل شده و حالا همه در آمریکا ترامپ را یک ناقل متحرک ویروس کرونا می‌دانند؛ کسی که اصول ابتدایی بهداشتی را هم در زمانه واگیری یک بیماری رعایت نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش در دیدار با همتای برزیلی خود تقریبا همه کارهایی را که لازم است یک نفر کرونا بگیرد مرتکب شد. گفتگو کردن و دست دادن و شام خوردن با کسی که آزمایش کرونای او مثبت شده، کمترین تردیدها را درباره ابتلای ترامپ به کووید-۱۹ به یقین تبدیل کرده است. با این حال، خود او اصرار دارد حالش خوب است و فعلا پذیرفته آزمایش بدهد و اگر اوضاع خوب نبود، در کاخ سفید یا اقامتگاه شخصی خود قرنطینه شود.

از ۵۰ ایالت آمریکا به علاوه واشنگتن دی‌سی، ۴۹ ایالت به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و تا صبح روز شنبه فقط ویرجینیای غربی از شر ویروس در امان مانده بود. هر چند شاید الان که شما دارید این مطلب را می‌خوانید، اهالی ویرجینیا هم دست‌کم یک کرونامثبت بین خودشان داشته باشند. در هر حال، برخی نمایندگان کنگره و سناتورها معتقدند ۱۰۰ هزار آمریکایی به کرونا آلوده شده‌اند و دولت ترامپ هنوز هم موضوع را جدی نگرفته است.

در کشوری که رئیس جمهوری و دخترش (ایوانکا ترامپ) مشکوک به ابتلای به کرونا هستند و رقابت‌های لیگ بسکتبال NBA برای مدتی نامعلوم تعطیل شده، حالا یکی از دغدغه‌های بزرگ احتمال به تعویق افتادن رقابت‌های کشتی کچ است؛ آن هم در سالنی که اگر یک نفر آلوده و ناقل باشد، می‌تواند هزاران نفر را بیمار کند.

پس از مشکوک اعلام شدن آزمایش ژاییر بولسونارو (رئیس جمهوری برزیل)، خبر رسیده سفیر برزیل در آمریکا هم کرونامثبت است. در مهمانی مارالاگو ترامپ دست‌کم با دو نفر از افراد مبتلا به کرونا دست داده و در کمترین فاصله با آنها ایستاده بود. حالا اگر او آلوده به کرونا نشده باشد، می‌توان به یافتن درمان تازه کروناویروس و کووید-۱۹ امیدوار بود!

کد خبر 492521

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها