معاون وزیر بهداشت در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که قدری دیر متوجه ورود کرونا شدیم زیرا آن را با آنفلوآنزا اشتباه گرفته بودیم...

ملك زاده

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در برنامه «دست‌خط» مطالبی را مطرح کرد که مهمترین نکات اظهاراتش به شرح زیر است:

* سرایت سریع، مهمترین ویژگی ویروس کروناست

* ۸۵ درصد افرادی که مبتلا می‌شوند، اصلا متوجه نمی‌شوند و بهبود می‌یابند

* بهبودی از بیماری کرونا، باعث ایمنی می‌شود

* زمانی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند چون دائما در کشورمان تجمع و میهمانی داریم

* ۴۵ هزار متخصص با ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور مشغول مبارزه با کرونا هستند

* قدری دیر متوجه ورود کرونا به ایران شدیم؛ چون آن را با آنفلوآنزا اشتباه گرفته بودیم و خود چین هم دیر متوجه شیوع شده بود

* وزارت بهداشت به طور جدی درخواست بستن مرزهای هوایی با چین را داشت اما در دولت جدی گرفته نشد

* جنگ بیولوژیک بودن کرونا بعید است

* در چین تا ۵۰ درصد تست‌ها نشان نمی‌داد که این ویروس، کروناست

* پیش‌بینی کرده‌اند که تا ۷۰ درصد انگلیسی‌ها هم مبتلا می‌شوند

* چینی‌ها همه تجربیاتشان را به ما منتقل کردند

*  همه ماسک‌هایی که در اختیار وزارت بهداشت بوده، توزیع می‌شود؛ مشکل از سودجویان است

* فقط یک بازرگان قمی باعث اپیدمی کرونا در قم نشد، مهندسین چینی زیادی در قم و سایر شهرها داریم 

*  مشکل مدیریتی در توزیع اقلام بهداشتی را هم قبول دارم

* تب بالا و سرفه‌های خشک و بدون خلط، مهمترین علائم کروناست

* ترس از کرونا و اضطراب، می‌تواند ادم سالم را مبتلا کند

* بهترین تصمیم را در این شرایط ژاپن گرفت که یک ماه مدارس را تعطیل اعلام کرد

* برای پیشگیری باید مدارس، دانشگاهها و عمده ادارات را تعطیل کنیم

* دولت به قول‌هایی که درباره طرح تحول سلامت داده بود، عمل نکرد

* از دولت احمدی‌نژاد رنج بردم؛ از دولت روحانی هم اصلا دفاع نمی‌کنم

 • مشرح اظهارات 

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه بیشتر از ۸۵ درصد افرادی که بیماری کرونا را می‌گیرند متوجه نمی‌شوند چون علائم جزئی دارد و افراد بدون اینکه متوجه شوند خوب می‌شوند. چه بسا خیلی افراد گرفته‌اند و خوب شده اند و یک ایمنی دارند و در معرض عفونت مجدد نیستند.

 دکتر رضا ملک زاده با حضور در یک برنامه تلویزیونی به ارائه توضیحاتی درباره بیماری کرونا پرداخت و گفت: در نزدیکی به اوج اپیدمی کرونا هستیم. این یک اپیدمی است که به صورت جهانی درآمده و یک عفونت بسیار سرایت‌کننده است. از مشخصات این بیماری این است که خیلی سریع می‌تواند از یک فرد به فرد دیگری سرایت کند اما ۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره احتمال ابتلای مجدد افرادی که این بیماری را گرفته و بهبود پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: این استثناء بوده و چند مورد گزارش شده که افراد یک بار گرفتند و باز مبتلا شده اند و شاید آنها هم به این دلیل بوده که درمان کامل نبوده است ولی با اطمینان می‌توانم بگویم این عفونت را وقتی افراد یک بار بگیرند ایمنی به دست می‌آورند.

ملک زاده ادامه داد: وقتی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند. به دلیل اینکه در کشورمان همیشه تجمعات داریم و افراد در جاهای مختلف به دلیل مراسم گوناگونی که داریم، جمع می‌شوند و میزان انتشار این در ایران وسیع شده و امید می‌رود که به تدریج اوج و پیک این کم شود.

وی گفت: متاسفانه از افرادی که این بیماری را می‌گیرند، یک درصد به خصوص افرادی که مسن‌تر هستند و بیماری‌های مختلف قند خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و همچنین مردان که بیشتر از خانم‌ها است، در این افراد احتمال این بیماری تشدید شود و حتی موجب مرگ شود، وجود دارد.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت افزود: بنابراین وقتی تعداد زیادی از افراد جامعه مبتلا به این ویروس شوند آن یک درصد، یک عدد بزرگ‌تری می‌شود. آن چیزی که خیلی مهم است این است که واقعا از این اتفاق درس بگیریم و اینکه اولاً خیلی دقیق‌تر شویم و برنامه‌ریزی بهتری کنیم و آینده‌نگری کنیم و ثانیاً مردم ما یاد بگیرند بهداشت را رعایت کنند. یکی از مشکلات بهداشتی که در کشور داشته‌ایم، این است که مردم ما عادت ندارند دست خود را خیلی بشویند و البته هم نترسند. این بیماری است که می‌توانیم ان‌شاالله از پس آن بربیاییم. یک مقدار تلفات داریم و بدیهی است ولی سیستم سلامت ما در کل کشور الان تحت فشار است و خوشبختانه در همه اقصی نقاط کشور پزشک و متخصص داریم.

وی درباره صحبت‌هایی که مبنی بر ورود این ویروس از حدود دو ماه قبل مطرح می‌شود، توضیح داد: این ویروس خیلی قبل از اینکه چین اعلام کند در چین وارد شده بود. حال یا آنها متوجه نشده بودند یا اگر هم متوجه شده بودند اعلام نکردند، چون هر کشوری این را اعلام می‌کند مشکلات زیادی پیدا می‌کند.

ملک زاده ادامه داد: بنابراین من فکر میکنم این ویروس از قبل وارد ایران شده بود؛ ما چون همزمان اپیدمی آنفولانزا هم در کشور داشتیم، خیلی از اینها تصور می‌شد آنفولانزای H۱N۱ است و به همین علت، تصور این بود که آنفلوانزا هست و چین هم اعلام نکرده بود و قطعاً ما هم باید هشیارانه‌تر عمل می‌کردیم. فکر می‌کنم قدری تاخیر در اعلام داشتیم به دلیل اینکه اطلاع نداشتیم و فکر نمی‌کردیم این باشد.

وی با تاکید بر اینکه این یک ویروس کاملاً جدید است، اظهار کرد: واقعاً این که یک تست تشخیصی داشته باشیم برای این بیماری وجود ندارد حتی تستی که الان وجود دارد در برخی موارد با این که طرف بیماری را دارد نشان نمی‌دهد و منفی است. حتی تا ۵۰ درصد در چین دیده شده که این تست نشان نمی‌دهد و الان یکی از بهترین راه‌های تشخیصی همان سی‌تی اسکن ریه است که دقیق‌تر می‌تواند بیان کند.

ملک زاده ادامه داد: ما ارتباطات مفصلی با چین داشتیم و رفت‌وآمدهای زیادی بود، وقتی در چین دیر اعلام می‌شود، این ویروس وارد ایران می‌شود و در این مدت به عنوان آنفلوآنزا در نظر گرفته می‌شود. همانطور که بیان کردید این بیماری تنفسی به خصوص در قم و در برخی شهرهای دیگر داشتیم و همه آنها را به حساب آنفولانزا گذاشتیم، تا موقعی که نزدیک به پیک شدیم و چین هم اعلام کرد و تست‌ها و کیت‌های آن وارد ایران شد توانستیم اعلام کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ما به موقع مرزهای هوایی را با چین بستیم؟، توضیح داد: خیر، بنا به ملاحظاتی این کار انجام نشد. یعنی خیلی جدی گرفته نشد با وجود این که وزارت بهداشت این درخواست را جدی داشت و چندین جلسه این را در دولت مطرح کرد، واقعاً نتوانستیم به موقع از این حمایت برخوردار شویم که مرزها را به طور کامل ببندیم. ارتباطات اقتصادی و تعداد زیاد ایرانیانی که در چین بودند و تعداد دانشجویان ایرانی که در چین بودند باعث این موضوع شد و از همه مهم‌تر آن زمانی که چین اعلام نکرده بود و به طور عادی رفت‌وآمد داشتیم. آن دوره به خصوص خیلی باعث شد در قم یکباره این بیماری اوج بگیرد.

معاون وزیر بهداشت درباره اظهارات برخی مقامات چینی مبنی بر اینکه این یک جنگ بیولوژیک امریکا علیه ما بود ، گفت: برآوردهایی که ما داریم اینطور نیست. در حقیقت اپیدمی‌های دیگری هم داشتیم، چه در ۳۰-۲۰ سال گذشته و چه در گذشته‌های دور این مسئله را داشتیم. این که این جنگ بیولوژیک بوده خواهید دید خود آمریکا بیش از همه از این ویروس آسیب خواهد دید. شاید یکی از کشورهایی که از همه شفاف‌تر تعداد مبتلایان و مرگ را اعلام کرده، ایران بوده است.چون کشورهای همسایه ما، همانند ترکیه و غیره مطمئن هستم این ویروس وجود دارد منتهی به هر دلیلی این را اعلام نکردند و مخفی می‌کنند. در آمریکا و اروپا هم این چنین است. وضعیت ایتالیا، کره جنوبی را می‌بینید. این خیلی بعید است که یک جنگ بیولوژیک باشد.

کد خبر 492363

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
  5 0
  یک مسله خیلی مهم باید درس بگیریم همه چیز را به دشمنان فرضی ربط ندهیم واقعبین باشیم و اینقدر سهلانگار نباشیم. دنبال خرافات نریم و بیشتر به علم اعتماد کنیم
 • امین TR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
  0 0
  * زمانی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند، چون دائما در کشورمان تجمع و میهمانی داریم.