اینجا همدان، راسته‌های قدیمی بازار آجیل و تنقلات نوروزی داغ داغ است، خبری از پوشش پلاستیکی و دستکش نیست، نانوایی‌ها هم دست کمی از خشکبار فروشان و خرمافروشی‌ها ندارند، اینجا خیلی‌ها «کرونا» را شوخی می‌گیرند.

همدان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، کرونا که این روزها جزو مهمی از گفت و شنودهای هر روزی‌مان شده و بدجوری خودش را توی زندگی‌مان جا کرده با همه بدیمنی و زیان‌باری هنوز آن‌طور که باید جدی گرفته نمی‌شود؛ به نظر می‌رسد هنوز بسیاری از مردم آن‌قدرها به همه گیر بودن این ویروس اعتقاد ندارند یا تصور می‌کنند که از آسیب آن در امان هستند که نکات بهداشتی را رعایت نکرده و همه سفارش‌های علمی و پزشکی را پشت گوش انداخته‌اند.

در کنار مردم، برخی اصناف به‌ویژه تولیدکنندگان مواد غذایی هم نکات بهداشتی را رعایت نکرده و با وجود انتشار مداوم اخبار ابتلا به ویروس جدید یا مرگ و میر ناشی از آن هنوز رویه سابق خود را دارند؛ خرما فروشان، فروشندگان آجیل و خشکبار، تنقلات و آبنبات و حتی ادویه فروشی‌ها بی‌توجه به تأکیدهای مکرر هنوز از دستکش استفاده نکرده و مواد خوراکی را در فضای باز و بدون روپوش عرضه می‌کنند.

نانوایی‌ها هم حال و روز خوشی ندارند؛ چندتایی را باید سر بزنی تا یکی را پیدا کنی که شاطرش از دستکش استفاده کند و تازه شانس بیاوری که با همان دست از مشتری، پول یا رسید دستگاه پوز را نگیرد.

مشتری‌ها هم دست کمی از کسبه ندارند؛ کمتر از دستکش استفاده می‌کنند؛ برخی هم با اعتماد به نفس کامل، نان را روی دست برده و داخل کیسه پلاستیک یا سفره نمی‌گذارند.

شوخی تلخی که با بی‌احتیاطی جدی می‌شود

اینجا بازار همدان؛ محله سرگذر؛ بازار تخمه بو داده و آجیل داغ داغ است؛ همه اقلام جلوی مغازه داخل کیسه و بدون روپوش عرضه می‌شود؛ بازار شلوغ است و گرد و خاک با دود و دم هوا درهم آمیخته است.

آن طرف‌تر مغازه‌های فروش شکلات و تنقلات دیده می‌شود؛ انواع پاستیل، آب نبات و نقل در کیسه‌های پلاستیکی بدون روپوش چشمک می‌زنند و بدجوری وسوسه‌ات می‌کنند.

مادری جوان برای پسر کوچکش پاستیل می‌خرد؛ بچه‌ها خیلی دوستش دارند و تا خانه نرسیده، تمامش می‌کنند. به بچه‌ها که نمی‌توان سخت گرفت؛ مادرها، اما وخامت اوضاع را به شوخی گرفته‌اند.

خشکبار فروشی‌های عمده هم جای خوبی برای جولان انواع آلودگی‌هاست؛ این جا همیشه سال، خوراکی‌ها غیر بهداشتی عرضه می‌شود؛ از کشمش گرفته تا انواع برگه و خشکبار.  

ازدحام و آمد شد مردم هم در بازار زیاد است؛ ظاهرا «در خانه بمانیم» ها بی‌اثر بوده و پویش‌ها موفق از آب درنیامده است؛ خرید مایحتاج روزانه که هیچ، این روزها خرید عید هم به کارهای روزمره اضافه شده است.

اصلا مگر می‌توان از نوروز نام برد و به فکر تهیه لباس نو و ماهی قرمز و هفت سین و تنقلات خوشمزه نبود؟ این‌ها نباشد که اصلا عید، عید نمی‌شود! باورهایی که خیلی‌هایش ریشه در ایران باستان و سنت‌های کهن نوروزی ندارد.

فاصله نزدیک ما با کرونا؛ خطری که از بیخ گوشمان نمی‌گذرد

اینجا همدان...بازار...کرونا...مهم نیست؛ هر طور دلمان بخواهد رفتار می‌کنیم؛ حق همسایه و دوست و فامیل معنا ندارد.

کرونا بی‌صدا گوشه‌ای ایستاده و لبخند می‌زند؛ ظاهرا روی بی‌تفاوتی‌ها و بی‌خیالی برخی‌ها از روی سمج او برده است، اما نه دست بردار نیست... آهسته آهسته به مردم نزدیک شده و با آنها همراه می‌شود.

کف خیابان، در و دیوار، دستگیره مغازه‌ها، پول‌های کثیف، لباس و کفش و کالسکه و خیلی جاهای دیگر میزبان خوبی برای این میهمان ناخوانده است.

تعطیلی حرام، رعایت بهداشت واجب

بازار را نمی‌توان و نباید تعطیل کرد، اما رفت و آمدهای غیر ضروری را چرا. مغازه‌ها را نباید پلمب کرد، اما استفاده از دستکش که ضرری برای دکانداران ندارد و خوراکی‌ها هم باید پوشیده باشند.

۱۰۰ هزار و ۷۵ مبتلا و ۴۲۹ جان باخته؛ محصول تلخ ویروس نامیمون کرونا؛ خطری که از بیخ گوشمان نمی‌گذرد و اگر جدی‌اش نگیریم؛ آسیب‌های جسمی، روانی و اقتصادی‌اش روز به روز بیشتر می‌شود.

رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیریم؛ کرونا همین نزدیکی است؛ ویروسی که اهل رودربایستی نیست و با کسی شوخی ندارد.

کد خبر 492238

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار همدان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha