مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
۰ نفر

مدیرکل پایگاه انتقال خون ایلام گفت: میزان ذخایر خون و فرآورده‌های خونی استان ایلام به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

اهدای خون

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر سحر سنایی اظهار کرد: میزان مراجعه مردم برای اهدای خون به این پایگاه باتوجه به شیوع ویروس کرونا کاهش چشمگیر یافته است.

وی افزود: مقدار دریافت خون و فرآورده‌های خونی که از مراجعان گرفته می‌شود به اندازه مصرف روزانه است و کفاف ذخیره‌سازی برای روزهای آتی را نمی‌دهد.

مدیرکل پایگاه انتقال خون ایلام یادآور شد: شیوع بیماری کرونا موجب شده است میزان مراجعه مردم به انتقال خون برای اهدای خون و فرآورده‌های خونی کاهش یابد.

سنایی اضافه کرد: همواره در فصل زمستان و در آستانه عید نوروز به طور روتین و مرسوم مقدار خون‌های اهدایی و مراجعه مردم به پایگاه انتقال خون کمتر از سایر ایام است اما امسال اپیدمی ویروس کرونا بر کاهش چشمگیر اهدای خون تاثیر بیشتری گذاشت.

وی تاکید کرد: این امر موجب شده تا ذخایر خون و فرآورده‌های خونی استان در مقطع کنونی به پایین‌ترین سطح خود برسد و این در حالی است که نیاز برخی بیماران مانند افراد دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، سزارین، سوانح و حوادث نیازمند به اتاق عمل، سرطان، ... به دریافت خون و فرآورده‌های خونی همیشگی و دائمی است.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام از عموم مردم به ویژه اهداکنندگان مستمر و باسابقه خواست برای اهدای خون و فرآورده‌های خونی به این پایگاه مراجعه کنند تا شاید وضعیت کنونی ذخایر خون و فرآورده‌های خونی استان بهبود یابد.

سنایی یادآور شد : در حال حاضر پایگاه انتقال خون ایلام در زمینه تامین نیاز گروه‌های خونی منفی و همچنین فرآورده‌های خونی از جمله پلاکت خون با عمر مفید کوتاه سه روزه با کاهش شدید و جدی مواجه شده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که پایگاه انتقال خون استان هر چند در طول سال رعایت نکات بهداشتی را در دستور کار خود دارد اما در هفته‌های اخیر به علت بیماری ویروسی کرونا رعایت نکات بهداشتی با حساسیت‌های بیشتری همراه است.

سنایی گفت: اهداکنندگان مستمر و باسابقه با مراجعه به پایگاه انتقال خون برای اهدای خون مبادرت کنند هرچند پیش از خون‌گیری تست‌ها و آزمایش‌های لازم برای تایید سلامت خون آنها گرفته می‌شود و در صورت داشتن علائم سرماخوردگی و تب و سایر علایم از این افراد خون‌گیری نمی‌شود.

۱۰ هزار نفر از جمعیت استان ایلام را اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده‌اند.

ویروس کرونا که رسما کوید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

کرونا تاکنون ۵۶ نفر را در استان ایلام مبتلا کرده و ۴ نفر را نیز به کام مرگ فرستاده و ۲۰ نفر نیز بعد از بهبودی مرخص شده‌اند.

کد خبر 491723

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha