وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعاهای پیشین دولت این کشور علیه ایران را درباره ناپدید شدن یکی از کارکنان پیشین اف.بی.آی مطرح کرده و گفت که ایران باید به تعهدش در زمینه همکاری با آمریکا برای بازگرداندن این فرد پایبند باشد.

پمپئو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،  پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با تکرار ادعاهای پیشین علیه ایران در سیزدهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون، یکی از کارکنان سابق اف.بی.آی مطرح کرد: سیزده سال پیش در چنین روزی در تاریخ ۹ مارس، رابرت ای. باب لوینسون در جزیره کیش ایران ربوده شد. دولت ایران داشتن اطلاعاتی از محل تقریبی او یا شرایطش را منکر شده است، ادعایی که اعتباری ندارد. پمپئو همچنین در این بیانیه مطرح کرد: خانواده آقای لوینسون از جمله نوه‌هایش که هیچ‌گاه آن‌ها را ندید، متحمل سختی‌های زیادی در این مدت شده‌اند. ایران باید به تعهدش مبنی بر همکاری با آمریکا برای بازگشت آقای لوینسون پایبند باشد. هنجارهای بین‌المللی، احترام به حقوق بشر و اصول اولیه انسانی بیانگر چیزی کمتر از این نیست.

او افزود: بازگرداندن تمام آمریکایی‌هایی که در خارج از کشور گروگان گرفته شده‌ یا به طور غیرقانونی در بازداشت به سر می‌برند اولویت برتر رئیس جمهور ترامپ است. ما تا زمانی که باب لوینسون و تمام آمریکایی‌هایی که گروگان گرفته شده و یا به طور غیرقانونی در بازداشت هستند به خانه برگردند، به فعالیت‌مان ادامه می‌دهیم.


ادعاهای پمپئو در حالی مطرح می‌شود که سیدعبای موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش از این در آبان‌ ماه سال جاری در این باره گفته بود: براساس درخواستی که از ایران شده بود ایران با حسن نیت و برخی مسائل انسان‌دوستانه موضوع آقای لوینسون را پیگیری کرد و تاکنون چندین بار در این ارتباط پاسخ داده است که در مورد وضعیت وی اطلاعی ندارد ولی اگر کاری از دست ما بربیاید ایران این کار را انجام می‌دهد البته همان‌طور که گفتم این به معنای داشتن پرونده برای این فرد نیست. اسم ایشان در لیست مفقودین است و اگر کمکی از دست ما برآید در مورد تعیین سرنوشت وی انجام خواهیم داد.

موسوی گفت: براساس آخرین اطلاعاتی که از قوه قضاییه کسب کردیم رابرت لوینسون هیچ پرونده قضایی و کیفری در محاکم قضایی ایران ندارد و اگر بحثی مطرح بوده است بحث مفقود شدن ایشان است. وقتی از ایران خواسته شد که در مورد تعیین وضعیت وی کمک کند ایران به عنوان یک مساله‌ی انسانی پرونده‌ای را برای وی به عنوان یک پرونده مفقودی باز کرد و همان‌طور که اشاره کردم او دارای پرونده کیفری و قضایی در ایران نیست و اگر پرونده‌ای برای وی تشکیل شده پرونده مربوط به مفقود شدن ایشان است.

کد خبر 491384

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha